Պետք է մշակել կրթակարգի լավագույն նախագիծը, ասել է նախարարը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն ասել է, որ պետք է մշակել հանրակրթության զարգացումը նախանշող հիմնարար փաստաթղթի՝ կրթակարգի լավագույն նախագիծը:
«Մենք պետք է ազնվորեն հարցնենք ինքներս մեզ՝ առաջարկվող կրթակարգի նախագիծը բավարարո՞ւմ է մեր պահանջներին: Եթե այո՝ փորձենք կատարելագործել այն, եթե ոչ՝ անկախ նրանից, որ որոշակի աշխատանք արդեն կատարվել է, առաջարկենք մասնագետներին մի քանի նախագծային նոր առաջարկներ ներկայացնել, որպեսզի համատեղ քննարկումների ժամանակ լավագույն տարբերակը ստանանք»,- ասել է Լեւոն Մկրտչյանը՝ կրթակարգի մշակմանը նվիրված խորհրդակցության ընթացքում:
Նախարարի խոսքով՝ կրթակարգին հաջորդելու են կրթական ծրագրերի եւ հենքային առարկայական ուսումնական պլանների մշակման աշխատանքները, որտեղ հստակեցվելու են առարկայական ծավալների տեղաբաշխվածության հարցերը:
«Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ առարկայական չափորոշիչների մշակման աշխատանքային խմբերում ընդգրկվեն ոլորտի լավագույն մասնագետները»,- ասել է Լեւոն Մկրտչյանը:
Կրթակարգի հիմնական խնդիր է դիտվում դպրոցական ծրագրի բեռնաթափումը, դասագրքերի եւ առարկայական ծրագրերի վերանայումը, դասավանդման նոր մեթոդների ներմուծումը, ասել է նախարարը:
«Շատ կարեւոր է, որ մենք կարողանանք պահպանել նաեւ դպրոցների ակադեմիական ազատությունների շրջանակը: Առարկայական պարտադիր ծավալին զուգահեռ մենք առնվազն մեկ քառորդի չափով պետք է հնարավորություն տանք դպրոցին ինքնուրույն ձեւավորել իր կրթական ծրագիրը»,- ասել է ԿԳ նախարարը:

Нужно разработать лучшую концепцию образования, сказал министр
Ереван /Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян сказал сегодня, что нужно разработать лучший проект Концепции образования - базового документа, определяющего развитие общего образования в стране.
«Нам нужно честно спросить себя, удовлетворяет ли нас проект предлагаемой концепции? Если да, нужно постараться усовершенствовать ее. Если нет, то независимо от объема уже выполненной работы, нужно предложить специалистам внести несколько новых проектных предложений, чтобы в ходе совместных обсуждений получить лучший вариант», - сказал Левон Мкртчян.
По словам  министра, после принятия концепции начнется работа по разработке образовательных программ и базовых предметных учебных планов. Также будут уточнены вопросы распределения объемов по предметам.
«Нам нужно сделать все, чтобы в группы по разработке критериев предметов вошли лучшие специалисты», - сказал Левон Мкртчян.
Основной задачей концепции образования является сокращение нагрузки по школьной программе, пересмотр учебников и программ, а также внедрение новых методик преподавания, сказал министр.
«Очень важно, чтобы мы могли сохранить круг академических свобод школ. Параллельно с обязательным образовательным объемом, мы должны позволить школам самостоятельно формировать хотя бы четверть учебного объема», - сказал министр.