Պետք է մշակել կրթակարգի լավագույն նախագիծը, ասել է նախարարը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն ասել է, որ պետք է մշակել հանրակրթության զարգացումը նախանշող հիմնարար փաստաթղթի՝ կրթակարգի լավագույն նախագիծը:
«Մենք պետք է ազնվորեն հարցնենք ինքներս մեզ՝ առաջարկվող կրթակարգի նախագիծը բավարարո՞ւմ է մեր պահանջներին: Եթե այո՝ փորձենք կատարելագործել այն, եթե ոչ՝ անկախ նրանից, որ որոշակի աշխատանք արդեն կատարվել է, առաջարկենք մասնագետներին մի քանի նախագծային նոր առաջարկներ ներկայացնել, որպեսզի համատեղ քննարկումների ժամանակ լավագույն տարբերակը ստանանք»,- ասել է Լեւոն Մկրտչյանը՝ կրթակարգի մշակմանը նվիրված խորհրդակցության ընթացքում:
Նախարարի խոսքով՝ կրթակարգին հաջորդելու են կրթական ծրագրերի եւ հենքային առարկայական ուսումնական պլանների մշակման աշխատանքները, որտեղ հստակեցվելու են առարկայական ծավալների տեղաբաշխվածության հարցերը:
«Մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ առարկայական չափորոշիչների մշակման աշխատանքային խմբերում ընդգրկվեն ոլորտի լավագույն մասնագետները»,- ասել է Լեւոն Մկրտչյանը:
Կրթակարգի հիմնական խնդիր է դիտվում դպրոցական ծրագրի բեռնաթափումը, դասագրքերի եւ առարկայական ծրագրերի վերանայումը, դասավանդման նոր մեթոդների ներմուծումը, ասել է նախարարը:
«Շատ կարեւոր է, որ մենք կարողանանք պահպանել նաեւ դպրոցների ակադեմիական ազատությունների շրջանակը: Առարկայական պարտադիր ծավալին զուգահեռ մենք առնվազն մեկ քառորդի չափով պետք է հնարավորություն տանք դպրոցին ինքնուրույն ձեւավորել իր կրթական ծրագիրը»,- ասել է ԿԳ նախարարը:

We should elaborate the best Education System Concept, Minister says
Yerevan /Mediamax/. Armenian Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan said that the best Education System Concept Draft should be elaborated, which will predetermine the development of public education.
“We must honestly ask ourselves whether the offered education system concept meets our demands. If the answer is yes, then we should enhance it, and if the answer is negative, then despite all the efforts that the previous work took, the specialists should introduce several new drafts for us to choose the most suitable variant,” Levon Mkrtchyan said.
According to the Minister, education programs and curriculums for basic subjects will be developed after the education system concept, which will clarify distribution of subject information volume.
“We need to do everything possible to involve the best specialists in the groups, that set subject criteria,” Levon Mkrtchyan said.
“The main problem of Armenian education system is alleviation of school curriculum, reconsideration of the books and curriculums, incorporation of new teaching methods,” the Minister said.
“It is very important to provide schools with a circle of academic freedoms. In addition to mandatory subjects, schools should have the freedom to form ¼ of the education program themselves,” Minister of Education and Science said.