Եվրոպական Միությունը հսկայական նշանակություն է տալիս երիտասարդական ծրագրերին, ընդ որում ոչ միայն ԵՄ երկրներում, այլեւ Եվրոպական Հարեւանության։ Երիտասարդական, կրթական, փոխանակման ծրագրերի բազմազանությունն ապացուցում է, որ ԵՄ-ն ապագայի իր հույսերը կապում է կրթված, բազմակողմանի զարգացած եւ միմյանց հարգող երիտասարդների հետ։
Այդ ծրագրերից ամենահինը եւ թերեւս ամենաարդյունավետը Էրազմուսն է, որն այս տարի նշում է իր 30-ամյակը։
Դավիթ Պիպոյանը, ով տարիներ առաջ մասնակցել է Erasmus Mundus Alrakis II PhD ծրագրին, շեշտում է, որ Էրազմուսը իրեն ոչ թե տվեց, այլ դարձրեց․
«Այն ինձ համար ոչ թե կրթաթոշակ էր, որն ինձ թույլ տվեց արտերկրում ուսանել, այլ Էրազմուսի մեծ ընտանիքի անդամ դառնալու բացառիկ հնարավորություն էր, որը դարձավ կյանքի մի մաս, ավելին՝ կարողացավ փոխել կյանքի հունը, մասնագիտական կողմնորոշվածությունը եւ դարձրեց միանգամայն նոր արժեհամակարգի կրող»։
Պիպոյանը երկու անգամ է մասնակցել ծրագրին, եւ երկու անգամն էլ Իտալիայի Տուշայի համալսարանում՝ Ագրոպարենային համակարգերի ինովացիայի եւ կենսատեխնոլոգիաների դեպարտամենտի սննդամթերքի անվտանգության եւ սնուցման լաբորատորիայում որպես դոկտորական հետազոտող՝ Նիկոլո Մերենդինոյի ղեկավարությամբ:
Դավիթ ՊիպոյանըԼուսանկարը` EU Neighbours east
«Մեծ դժվարություններով, սակայն կարողացանք դոկտորանտուրայի բարձրագույն խորհրդին համոզել, որ հետազոտության օբյեկտ հանդիսանա Հայաստանը: Ողջ հիմնավորումն այն էր, որ սննդի սպառման արդյունքում մարդու առողջության ռիսկի գնահատման աշխատանքներ Հայաստանում չեն իրականացվել: Բարեբախտաբար, խորհուրդն ընդառաջեց, եւ երեք տարի արտերկրում աշխատել եմ Հայաստանի համար»:
Այժմ Դավիթ Պիպոյանը ՀՀ ԳԱԱ Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավարն է: Հենց այստեղ է նա կիրառում Իտալիայում ստացված ողջ գիտելիքը:
«Եթե հաշվի առնենք միջազգային մարտահրավերները եւ գիտելիքի փոխանցման կարեւորությունը, ապա կարող ենք ասել, որ Էրազմուսը ծառայեց իր նպատակին, ստացած ողջ գիտելիքը ծառայում է Կենտրոնին: Դոկտորական ատենախոսությունս պաշպանել եմ Հռոմի կենսաբժշկության համալսարանում եւ ստացել սննդագիտության դոկտորի կոչում, բայց անգամ եթե դիպլոմս «գողանան», միեւնույն է, այն հուշերը, որոնք ինձ ուղեկցում են ամեն օր, ինձնից վերցնել չեն կարող»:
Քրիստինա Սարգսյանը, ով մասնակցել է Erasmus Mundus Master Course-ին, ասում է, որ European Masters in Lifelong Learning: Policy and Management (MA LLL) ծրագրում սկսեց սովորել, երբ մասնագիտական «սանդուղքով» բավականին բարձրացել էր՝ սկսելով դպրոցական եւ համալսարանական դասավանդումից, անցում կատարելով դեպի գործընկերների վերապատրաստում ու որոշ ժամանակ էլ տեղավորվելով սանդուղքի հետազոտական աստիճանին:
«Թեեւ միշտ տառապել եմ կատարելապաշտությամբ, երիտասարդության իդեալիզմը թույլ էր տալիս առաջին երկու աստիճանին որոշակիորեն ինքնավստահ զգալ: Իսկ երրորդում կաղում էի. ոլորտային քաղաքականության (policy) վերլուծության համար անհրաժեշտ էր երեւույթների ավելի լայն ընկալում, հայացք վերեւից, որտեղից հնարավոր կլիներ նկատել փոխկապակցվածություններ ու գործոնների փոխ- կամ ոչ- ազդեցություններ: Սակայն այդ անելու համար ինձ՝ կարճատեսիս (նաեւ բառիս բուն իմաստով) գիտելիքի ու փորձի պակասը նեղում էր»:
Իռենա Գրիգորյանը 2011-2013 թվականներին ամբողջական կրթաթոշակով Գերմանիայում, Նորվեգիայում եւ Սլովենիայում ուսանել Է Միգրացիա եւ միջմշակութային հարաբերություններ համատեղ մագիստրոսական ծրագրում (European Master in Migration and Intercultural Relations), որն Էրազմուսի առաջին եվրոպական-աֆրիկյան ծրագիրն էր․
Իռենա Գրիգորյանը Լուսանկարը` EU Neighbours east
«Էրազմուսի փորձն անգնահատելի էր ակադեմիական, մասնագիտական եւ անձնական որակներիս զարգացման առումով: Նախ՝ ձեռք բերեցի արդիական եւ առանձնահատուկ մասնագիտություն, որի շնորհիվ կարող եմ աշխատել միգրանտներին, փախստականներին, տեղահանված անձանց, սփյուռքին, ինքնությանը, մշակույթների հաղորդակցմանը վերաբերող ոլորտներում, որոնք այնքան առանցքային են Հայաստանում եւ աշխարհում: Բացի այդ, բարձր եմ գնահատում մասնագիտությունս, քանի որ այն կիրառելի է եւ մարդասիրական, եւ զարգացմանն ուղղված ծրագրերում»:
Իռենայի խոսքով, Էրազմուսի փորձը երբեք կրթությամբ չի սահմանափակվում.
«Այն քեզ վերաձեւում-վերասահմանում է որպես անհատ, ընդլայնում մտահորիզոնդ, սովորեցնում գնահատել աշխարհի բազմազանությունը, հարստացնում նոր ընկերներով ու ճամփորդ լինելու արտոնությամբ, կոփում ինքնուրույն ու ինքնաբավ ապրելու առումով, սովորեցնում հաշտ ու խաղաղ ապրել այլ մշակույթների ու ինքդ քո ինքնության հետ»:
Հայաստանում Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան ասում է, որ նոր ծրագիրը, որը գործելու է մինչեւ 20120 թվական, փոխարինում եւ համախմբում է ընթացիկ 7 ծրագրերը, այդ թվում` Տեմպուսն ու Էրազմուս Մունդուսը: Իր նպատակներին հասնելու համար Էրազմուս+ ծրագիրը իրականացնում է հետեւյալ գործողությունները`
1․ Անհատների ուսումնական շարժունություն
2․ Նորարարությանը միտված համագործակցություն եւ լավագույն փորձի փոխանակում
3․ Աջակցություն քաղաքական բարեփոխումներին
4․ Ժան Մոնեի գործողություններ
5․ Գործողություններ սպորտի ոլորտում
Լուսանկարը` EU Neighbours east
Նրա խոսքերով, Էրազմուս+-ը նոր հնարավորություններ է տվել երիտասարդներին, այդ թվում հայաստանցի, ուսանել եվրոպական առաջատար բուհերում։ Հայաստանի բուհերը գործնականում միայն 2015թ․ կեսից են միացել ծրագրին, սակայն արդեն այս պահի դրությամբ նախանշված է շուրջ 1000 երիտասարդի մասնակցությունը Էրազմուս+-ի միջոցառումներին։
Այս ընթացքում Հայաստանի բուհեր 700 ուսանողներ եւ աշխատակիցներ Եվրոպական Միությունից դրամաշնորհ են ստացել մինչեւ 2018թ․ հուլիսի վերջը Էրազմուս+ ծրագրով սովորելու եւ վերապատրաստվելու նպատակով։
Հայաստանում Էրազմուս+ ծրագրի ազգային գրասենյակի ծրագրերի պատասխանատու Էդիթ Սողոմոնյանը, իր հերթին, նշում է, որ ծրագրի հայաստանցի մասնակիցների բացարձակ մեծամասնության համար Էրազմուսը կյանքը փոխող փորձառություն է եղել, նրանցից շատերը հենց այս ծրագրի շնորհիվ են կարողացել արտասահմանում կրթվել, ձեռք բերել նոր կապեր, ծանոթություններ օտարերկրյա հասակակիցների շրջանում, ծանոթանալ տվյալ երկրի կրթական մոդելին, զարգացնել լեզվական հմտությունները, ուսումնասիրել այդ երկրի մշակույթը, ավանդույթները եւ ամբողջական պատկերացում կազմել եվրոպական կրթական համակարգի մասին։
Հոդվածը գրվել է EU Neighbours east նախագծի աջակցությամբ։ Հոդվածում արտահայտված մտքերն ու կարծիքները հեղինակինն են։

Photo: EU Neighbours east
The European Union attaches great importance to youth programmes, both within the EU and in the European Neighbourhood. The diversity of available youth, educational and exchange programmes proves that the EU sets its hopes for the future on educated, cultured and respectful young people.
The oldest and most successful of those programmes is Erasmus, turning 30 this year.
Davit Pipoyan, a participant of the Erasmus Mundus Alrakis II project several years ago, stressed that Erasmus didn’t simply teach him – it made him.
“It wasn’t just a scholarship for me to go study abroad, but an opportunity to become a part of the large Erasmus family. The programme did even more than that. It changed the direction of my life and my professional pursuit and made me a bearer of an entirely new system of values.”
Pipoyan took part in the programme twice, and both times he went to the University of Tuscia, Italy. He was a doctoral researcher under Prof. Nicolò Merendino’s guidance at the food products safety and nutrition laboratory of the Department for Innovation in Biological, Agri-Food and Forestry Systems.
Davit Pipoyan Davit Pipoyan
“It was very difficult, but I managed to convince them that Armenia should be the object of my research. My reasoning was that evaluation of health risks, caused by depletion of food resources, hadn’t been implemented yet in Armenia. Fortunately, they agreed, and I worked three years abroad for Armenia.”
Now, Davit Pipoyan is a head of Informational Analytical Center for Risk assessment of food chain in the Ecocentre of the National Academy of Sciences of Armenia. That’s where he applies the knowledge he acquired in Italy.
“If we consider global challenges and the importance of knowledge transfer, we can say that Erasmus served its purpose. Everything I learned, I now use at the centre. I defended my dissertation at the Biomedical University of Rome and received my doctor’s degree in food science. Even if my diploma gets stolen by some chance, no one can take away what I learned and the memories that accompany me every day”․
Kristina Sargsyan took part in an Erasmus Mundus Master’s Course. She began the European Master’s in Lifelong Learning: Policy and Management (MA LLL) programme when she was already rather high up the career ladder. She started with teaching at schools and universities, then moved to retraining her colleagues, the teachers, and occupied the research ‘step’ of the ladder for some time.
“I’ve always suffered from perfectionism, but the adolescent idealism allowed me to get quite confident in the first stages of my career. But I was halted in my research, as I needed a broader perception of things to analyze sector policy. I needed to see things from above, where I’d be able to notice connections and interplay (or the lack thereof) between factors. I was too short-sighted for that, and I felt down because I lacked knowledge and experience.”
Irena Grigoryan received a full scholarship for a European Master’s in Migration and Intercultural Relations in Germany, Norway and Slovenia in 2011-2013. That was the first European-African programme of Erasmus.
Irena Grigoryan Irena Grigoryan
“The Erasmus experience was invaluable in terms of developing my academic, professional and personal qualities. First, I got a relevant and unique speciality that allows me to work in sectors related to issues of migrants, refugees, displaced people, diaspora, identity and cultures, which are key issues for Armenia and the world. Moreover, I appreciate my occupation because it is applicable in both humanitarian and development programmes.”
For Irena, the Erasmus experience was never limited to education.
“It re-shapes and re-establishes you as a person, broadens your mind-set, teaches you to value diversity, enriches your life with new friends and travels, toughens you up in terms of independence, and teaches you to live in peace with other cultures and yourself.”
National Erasmus+ Office in Armenia Coordinator Lana Karlova explains that the new Erasmus+ programme, which will operate until 2020, replaces and combines 7 previous programmes, including Tempus and Erasmus Mundus. In order to achieve its objectives, Erasmus+ supports the following actions:
1. Learning mobility of individuals
2. Cooperation for innovation and exchange of good practices
3. Support for policy reform
4. Jean Monnet Activities
5. Actions in the field of sport
According to her, Erasmus+ gives young people, including those from Armenia, the opportunity to study at the leading higher educational institutions abroad. Armenian universities practically joined International Credit Mobility projects in 2015, which led around 1,000 young people taking part in Erasmus+ academic exchanges.
In the meantime, 700 Armenian students and staff will have received grants from the European Union through the Erasmus+ programme to study and train in Europe until the end of July 2018.
Edith Soghomonyan, Programme Officer the the National Erasmus+ Office in Armenia notes that Erasmus was a life changing experience for the absolute majority of the Armenian participants. Many of them received study experience abroad owing to this project, acquiring new connections, acquaintances with international students, knowledge of education models in a given country, while developing at the same time their language skills, getting to know the cultures and traditions of the hosting country and forming a full understanding of the European education system.
This article was produced in the framework of the EU Neighbours east project. The views expressed are solely the ones of the author of the article․