Սուսաննա Մկրտչյանը՝ նոր Վիքի նախագծերի մասին
«Վիքիմեդիա Հայաստան» ՀԿ-ի նախագահ Սուսաննա Մկրտչյանը մշտապես աշխատում է Հայաստանում Վիքիմեդիա նախագծերը զարգացնելու ուղղությամբ եւ նորանոր նախաձեռնություններ է կյանքի կոչում:
Սուսաննան համոզված է, որ եթե մշտապես դժգոհենք երկրում տիրող իրավիճակից եւ ոչինչ չանենք, մեր շուրջը ոչինչ էլ դեպի լավը չի փոխվելու: Դրական փոփոխությունների գործում նա կարեւորում է կամավորության մշակույթի ներդրումը:
«Վիքիմեդիա Հայաստանի» ղեկավարը Մեդիամաքսին պատմել է, թե առաջիկայում ինչպիսի նոր նախաձեռնություններ են իրականացնելու՝ Վիքիպեդիայի խմբագիրների թիվն ավելացնելու եւ հայերեն Վիքիպեդիան հարստացնելու համար:
Վիքիպեդիա մանուկների համար
Մանկական օնլայն հանրագիտարան հիմնադրելու նախագիծ ունենք՝ Վիքիպեդիա մանուկների համար: Ուզում ենք գիտելիքն ավելի հասանելի լինի երեխաներին եւ մատչելի կերպով ներկայացվի: Վիքիպեդիայում որոշ թեմաներ բարդ լեզվով են գրված եւ երբեմն հասկանալի չեն երեխաների համար:
Այս գործում լավ օրինակ է ֆրանսերեն Վիքիպեդիայի մանկական բաժինը, եւ փորձելու ենք նմանատիպ հանրագիտարան ստեղծել  Հայաստանի երեխաների համար:
Առաջիկա Վիքիճամբարի ընթացքում երեխաները միայն մանկական Վիքիպեդիան կխմբագրեն: Սկզբում երեխաները Վիքիպեդիայի տեսքի կբերեն (մենք դա կոչում ենք վիկիֆիկացնել) «Ի՞նչ է, Ո՞վ է»  մանկական հանրագիտարանը, հետո կաշխատենք ավելի հարուստ եւ ժամանակակից բովանդակություն ստեղծելու ուղղությամբ:
Վիքի նախագիծ ուսուցիչների համար
Լավ կլիներ, եթե դպրոցների լավագույն ուսուցիչները կրթական հոդվածներով հարստացնեին Վիքիպեդիան: Այսպիսի նախագիծ իրականացվում է Հոլանդիայում:
Շուտով այս գաղափարը կներկայացնեմ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությանը: Կարծում եմ, այս նախագծի օգնությամբ կարելի է ստանալ ավելի մասնագիտացված, խորը եւ հավաստի գիտելիք:
Ճարտարապետական Վիքիպեդիա
Շատ կցանկանայի, որ ճարտարապետները՝ հատկապես երիտասարդ մասնագետները կամ ուսանողները, իրենց ներդրումն ունենային Վիքիպեդիան ճարտարապետությանն առնչվող թեմաներով հարստացնելու գործում:
Նախագծի նպատակն է ճարտարապետական հեշտ եւ մատչելի լուծումներ առաջարկել Հայաստանի գյուղական բնակավայրերում տների արտաքին տեսքը ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար: Հավատում եմ, որ կան լուծումներ, որոնք կկարողանան գրավիչ դարձնել մեր բնակավայրերը:

Photo: Wikimedia.org
Wikimedia Armenia President Susanna Mkrtchyan carries on her consistent efforts in developing existing Wikimedia programs in Armenia and realizing new initiatives.
She’s convinced that constant complaints and inaction about the situation in the country won’t lead to positive changes. Susanna believes that introduction of the culture of volunteering is key in bringing the mentioned changes to life.
The head of Wikimedia Armenia told Mediamax about their upcoming initiatives, getting more editors for Wikipedia and enriching the Armenian content of the free encyclopedia.
Wikipedia for kids
We have a plan to create an online encyclopedia for children, Wikipedia for kids. We want to make knowledge more accessible to children and provide it in a comprehensible way. Some topics are written in a difficult language and children don’t understand it.
There’s a good example, the French Wikipedia for kids. We’ll try to create something similar for Armenian children.
Kids will only work with their section of Wikipedia during the next Wikicamp. They’ll edit the “What” and “Who” in the children’s encyclopedia, and then we’ll try to create a more modern, rich content.
A Wiki project for teachers
It would be great if the best teachers added articles to Wikipedia. That program works in Holland.
We’ll apply with that initiative to the Armenian Ministry of Education and Science soon. I believe it can result in more specialized, in-depth, reliable knowledge.
Wikipedia and architecture
I’d love to see architects, especially young specialists, to contribute to the architecture-related articles in Wikipedia.
This initiative is aimed at suggesting simple and affordable architectural solutions for rural communities in Armenia, to make the houses more attractive from the outside. I believe some solutions will make the settlements more beautiful.