Նոր կրթաթոշակներ՝ Scholae Mundi-ի եւ Mahindra Group-ի կողմից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սոցիալական ներդրողներ ու գործարարներ Ռուբեն Վարդանյանն եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը եւ Հնդկաստանում տեղակայված Mahindra Group ընկերությունների միջազգային խմբի կառավարման խորհրդի նախագահ Անանդ Մահինդրայի հետ համատեղ հայտարարել են նոր կրթաթոշակային ծրագրի մասին:
Նրանք հատկացնում են $ 7,5 մլն կրթաթոշակ աշխարհի տարբեր երկրների շնորհալի աշակերտներին, որոնք պատրաստվում են սովորել Աշխարհի միացյալ քոլեջներ  (United World Colleges - UWC) կրթական ցանցի դպրոցներից կամ քոլեջներից որեւէ մեկում, սակայն չունեն անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ կրթության ծախսերն ինքնուրույն հոգալու համար։
UWC կրթական ցանցը միավորում է 17 միջազգային դպրոց ու քոլեջ, որոնք տեղակայված են աշխարհի չորս մայրցամաքներում, եւ 159 երկրներում գործող ազգային կոմիտեներ, որոնց կամավորները զբաղվում են UWC կրթաթոշակառուների ընտրությամբ՝ անկախ վերջիններիս սոցիալական եւ նյութական կարգավիճակից։
1997 թվականից Հնդկաստանում գործում է UWC Mahindra քոլեջը, իսկ Հայաստանում 2014 թվականին բացվել է UWC Դիլիջան քոլեջը։
Ըստ ձեռքբերված պայմանավորվածության, Mahindra Group-ը կհատկացնի 150 միլիոն հնդկական ռուփի (շուրջ $ 2,3 մլն) UWC Mahindra քոլեջի աշակերտների կրթաթոշակները հինգ տարվա ընթացքում վճարելու համար։ Նշված գումարի կեսն ուղղվելու է Հնդկաստանի քաղաքացիների, իսկ մյուս կեսը՝ այդ երկրի սահմաններից դուրս գործող UWC ազգային կոմիտեների կողմից ընտրված աշակերտներին։
Ռուբեն Վարդանյանի ու Վերոնիկա Զոնաբենդի կողմից հիմնադրված Scholae Mundi հիմնադրամը կհատկացնի շուրջ $ 5,2 մլն՝ գալիք  ուսումնական տարում կրթաթոշակներ տրամադրելու համար։ Այդ գումարից 3,7 միլիոնը ԱՄՆ դոլարն ուղղվելու է UWC Դիլիջան դպրոցում սովորող օտարերկրացի աշակերտների համար կրթաթոշակներին։ Գումարի մնացած մասը՝ $ 1,5 միլիոնը, որպես կրթաթոշակ տրամադրվելու է Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ռուսաստանի այն աշակերտներին, որոնք կսովորեն տարբեր երկրներում գտնվող UWC ցանցի 16 դպրոցներից եւ քոլեջներից մեկում, այդ թվում՝  UWC Mahindra քոլեջում։
UWC Mahindra քոլեջն ու UWC Դիլիջան դպրոցը նաեւ հայտարարում են «խաչաձեւ» կրթաթոշակների տրամադրման պատրաստակամության մասին․ UWC Mahindra քոլեջը կհատկացնի մեկ տեղ եւ 100%-ով կհոգա ուսման եւ բնակության ծախսերը հայաստանցի աշակերտի համար, իսկ UWC Դիլիջան դպրոցը նույն պայմաններով կընդունի հնդիկ աշակերտներին գալիք հինգ տարիների ընթացքում։
«Հայտնի գործարարների այս բացառիկ նախաձեռնությունը հնարավորություն կընձեռի ավելի մեծ թվով երիտասարդների դառնալ UWC շարժման մաս եւ ստանալ համաշխարհային կարգի միջազգային կրթություն։ UWC ցանցի 17 քոլեջներից մեկում ապրելն ու սովորելը թույլ կտա նրանց ձեռք բերել միջմշակութային շփման փորձ ու հմտություն, ինչն անհրաժեշտ է հասարակական կարծիքի առաջնորդներ դառնալու եւ դրական փոփոխությունների համար»,- ասել է UWC միջազգային խորհրդի նախագահ Ջոն Դենիելը։
«Այսօր բարդ, անկանխատեսելի ու արագ փոխվող աշխարհում չափազանց կարեւոր է լայն հնարավորություններ ընձեռել տաղանդավոր երիտասարդներին, ովքեր առաջնորդ դառնալու մեծ ներուժ ունեն։ Մենք հույս ունենք, որ մեր կողմից ստեղծված կրթաթոշակային ծրագիրը շարժիչ ուժ կդառնա աշխարհում UWC շարժման ազդեցության տարածման համար եւ կնպաստի նոր սերնդի շրջանում այնպիսի պայծառ առաջնորդների պատրաստմանը, որոնք կկարողանան հեշտությամբ կողմնորոշվել բարդ պայմաններում», - հայտարարել է Mahindra Group-ի կառավարման խորհրդի նախագահ Անանդ Մահինդրան։
«Մեր փոխկապակցված եւ արագ փոխվող աշխարհում չափազանց կարեւոր է դաստիարակել ու մեծացնել բաց եւ մտածող առաջնորդների, համամարդկային արժեքներ կրողների սերունդ, ովքեր կկարողանան ներկայիս անկայուն ժամանակաշրջանում սեփական ճանապարհի սկիզբը դնել եւ նկատելի դերակատարություն ունենալ տեղական ու գլոբալ համայնքների զարգացման գործում։ Մենք վստահ ենք՝ UWC համակարգում կրթությունը ձեւավորում է հենց նմանատիպ առաջանորդների,  իսկ Scholae Mundi հիմնադրամի կրթաթոշակային ծրագիրը կնպաստի այդ ցանցում ներառականության զարգացմանը»,- ասել է UWC Դիլիջան դպրոցի համահիմնադիր եւ կառավարման խորհրդի նախագահ, UWC շարժման Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Վերոնիկա Զոնաբենդը։

Scholae Mundi и Mahindra Group запускают стипендиальную программу - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Социальные инвесторы и предприниматели Рубен Варданян и Вероника Зонабенд совместно с председателем правления международной группы компаний Mahindra Group Анандом Махиндрой объявили о начале совместной стипендиальной программы.
В общей сложности $ 7,5 млн будет выделено на стипендии одаренным старшеклассникам со всего мира, которые поступают в одну из школ и колледжей образовательной системы UWC (United World Colleges) и чьи финансовые возможности не позволяют самостоятельно оплатить стоимость обучения.
Сеть UWC представлена 17 международными школами и колледжами на четырех континентах и системой национальных комитетов в 159 странах, волонтеры которых занимаются отбором стипендиатов UWC независимо от их социального и материального положения.
Рубен Варданян и Вероника Зонабенд основали колледж UWC Dilijan в Армении в 2014 году, а Mahindra Group под руководством Ананда Махиндры открыла UWC Mahindra College в Индии в 1997 году.
В рамках договоренности Mahindra Group выделит 150 млн индийский рупий (около $ 2,3 млн) на оплату стипендий студентам UWC Mahindra College в течение пяти лет. Половина указанной суммы будет направлена на гранты гражданам Индии, а другая половина – учащимся, отобранным национальными комитетами UWC за пределами страны.
Фонд Scholae Mundi, учрежденный Рубеном Варданяном и Вероникой Зонабенд, выделит $ 5,2 млн на оплату стипендий на обучение в следующем учебном году. Из этой суммы $ 3,7 млн будет направлено на стипендии иностранным учащимся колледжа UWC Dilijan, расположенного в Армении. Оставшуюся сумму в размере $ 1,5 млн распределят в качестве стипендий студентам из Армении, Грузии и России, которые поедут учиться в 16 других школ и колледжей системы UWC в разных странах, включая UWC Mahindra College.
UWC Mahindra College и UWC Dilijan заявили о готовности выделить «перекрестные» стипендии: UWC Mahindra College предоставит одно место в колледже и оплату до 100% стоимости обучения и проживания учащемуся из Армении, а UWC Dilijan - одно место в колледже и оплату до 100% стоимости обучения студенту из Индии. Программа рассчитана на пять лет.
Председатель Международного совета UWC сэр Джон Дэниел заявил: «Эта исключительная инициатива выдающихся предпринимателей позволит еще большему числу молодых людей стать частью движения UWC и получить международное образование мирового уровня. Жизнь и учеба в одном из 17 колледжей UWC даст им возможность приобрести навыки и опыт межкультурного общения, которые понадобятся им, чтобы стать лидерами общественного мнения и добиться перемен к лучшему».
«Сегодня крайне важно в непростых, малопредсказуемых условиях глобального мира предоставлять широкие возможности талантливым студентам, обладающим большим лидерским потенциалом. Мы надеемся, что созданная нами стипендиальная программа послужит катализатором роста влияния движения UWC в мире и будет способствовать подготовке ярких лидеров среди нового поколения, которые смогут с легкостью ориентироваться в сложных окружающих обстоятельствах», - сказал Ананд Махиндра, председатель правления Mahindra Group.
«В нашем все более взаимосвязанном и стремительно меняющемся мире чрезвычайно важно растить открытых и рассудительных лидеров, носителей четко выраженных гуманистических ценностей, которые смогут проложить свой курс через зону неопределенности и играть заметную роль в развитии местных и глобальных сообществ. Мы уверены, что образование в системе UWC формирует именно этот тип лидеров, а стипендиальная программа фонда Scholae Mundi будет содействовать развитию инклюзивности этой сети», – отметила Вероника Зонабенд, соучредитель и председатель Совета управляющих колледжа UWC Dilijan в Армении, член Совета попечителей движения UWC (Великобритания).