Ադամ Արմանսկի. «Դիլիջանում կրթական կլաստերն արագորեն աճում է»
Հարցազրույց «Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստան» հիմնադրամի եւ UWC Դիլիջան քոլեջի տնօրեն Ադամ Արմանսկիի հետ
- «Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստանը» ստացել է Քեմբրիջի միջազգային դպրոցի հավատարմագրում: Ի՞նչ նշանակություն ունի այդ հավատարմագրումը:
- Ի սկզբանե Դիլիջանի միջազգային դպրոցը հիմնադրել էինք UWC Դիլիջանի անձնակազմի երեխաների տարրական եւ միջնակարգ կրթությունն ապահովելու նպատակով: Մեր օտարերկրացի աշխատողների երեխաները լեզվական խոչընդոտի պատճառով չէին կարողանում տեղի դպրոցներ հաճախել: Ինչ վերաբերում է մանկապարտեզին, այն գրավիչ էր նաեւ հայ աշխատողների համար՝ որպես ցերեկային խնամքի կենտրոն: Վերջին տարիներին սկսեցինք հարցումներ ստանալ հետաքրքրված ընտանիքներից: Դպրոցի ընդլայնմանը զուգահեռ հավատարմագրումը դարձավ տրամաբանական քայլ:
Տարրական, միջին եւ ավագ դասարանների համար Քեմբրիջի միջազգային դպրոցի հավատարմագրումը հզորացնում է մեր անձնակազմը եւ վերահաստատում է միջազգային մակարդակի կրթություն ապահովելու մեր հանձնառությունը:
Մյուս հավատարմագրված դպրոցի՝ Հայաստանի Քեմբրիջի միջազգային դպրոցի հետ միասին, որը գտնվում է Երեւանում, Դիլիջանի միջազգային դպրոցը կնպաստի Հայաստանի՝ որպես միջազգային կրթական կենտրոնի հեղինակության աճին:
Երեխաների կրթության համար զանազան տարբերակների առկայությունը կարեւոր գործոն է աշխատանքի բերումով կամ ձեռնարկատիրության նպատակով Հայաստան տեղափոխված սփյուռքահայերի եւ օտարերկրացիների համար: Այս առումով մեր դպրոցը կնպաստի Հայաստանի զարգացմանը։
- Որքա՞ն է աշակերտների թիվը եւ ո՞ր դասարաններն են համալրված:
- Ներկայում ունենք ավելի քան 70 աշակերտ 9 երկրից, որից 22-ը մեր անձնակազմի անդամների երեխաներն են: Հաջորդ տարի համալրված կլինենք մանկապարտեզից մինչեւ 10-րդ դասարան։
- Ուսուցչական կազմը նո՞ւյնպես բազմազգ է։
- Ունենք 16 ուսուցիչ 9 երկրից: Ուրախությամբ նշեմ, որ ունենք գերազանց հայ ուսուցիչներ։ Մեր վարչական թիմում եւ օժանդակ անձնակազմում նույնպես հայեր են։ Դպրոցն աշխատատեղեր է ստեղծում տեղի բնակչության համար։
- Ի՞նչ ազդեցություն կունենա հավատարմագրումը ուսուցման գործընթացի վրա:
- Հավատարմագրումը հավաստում է այն, ինչ մենք արդեն անում ենք: Արտաքին չափորոշիչներն օգնում են պահպանել կրթության գերազանցությունը, ինչով մենք հպարտանում ենք: Դպրոցը տեղակայված է UWC Դիլիջանի կամպուսում: Մենք օգտվում ենք կամպուսի բոլոր հարմարություններից եւ, որպես աշակերտների եւ ուսուցիչների բազմազգ համայնք եւ այս իմաստով ունենք գերազանց հնարավորություններ:
- Ինչո՞վ է դպրոցը տարբերվում այլ տեղական կամ մասնագիտացված դպրոցներից, այդ թվում այն դպրոցներին, որտեղ դասավանդվում են Քեմբրիջի միջազգային դպրոցի եւ/կամ միջազգային բակալավրիատի ծրագրերը:
- Նախ նշեմ, որ թեպետ ուսուցումը կազմակերպվում է անգլերենով, շեշտը դնում ենք տեղական մշակույթի եւ լեզվի վրա: Մեր երեխաներից շատերը միաժամանակ երկու-երեք լեզու են սովորում: Տարբերություններից մեկն էլ այն է, որ մեր ուսանողներն ու ուսուցիչներն իրապես միջազգային համայնք են, եւ մեր երեխաները կամպուսում շփվում են 80 ազգությունների ներկայացուցիչների հետ:
- Ո՞ր տարիքից եք ընդունում երեխաներին:
- Երեխաները կարող են սկսել մանկապարտեզ հաճախել 3 տարեկանից, իսկ տարրական դպրոց՝ 5 տարեկանից: Երեխայի տարիքը հաշվի է առնվում տվյալ տարվա օգոստոսի 31-ի դրությամբ:
- Որքա՞ն է կազմում ուսման վարձը:
- Վարձը համեմատելի է այլ մասնավոր դպրոցների վարձի հետ: Մեկ տարվա վարձը կազմում է 2 700 ԱՄՆ դոլարին համարժեք մանկապարտեզի համար, 6000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ՝ 0-5-րդ դասարանների համար, 7000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ՝ 6-8-րդ դասարանների համար եւ 9000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ՝ 9-10 դասարանների համար:
Վճարը ներառում է սնունդը, ուսումնական նյութերը, քննությունների վճարները եւ այլն:
- Դպրոցը կազմակերպելու է երեխաների տեղափոխումը, եւ եթե այո, արդյո՞ք գումարը ներառված է վճարի մեջ:
- Եթե մոտակա քաղաքներից պահանջարկ լինի, ապա կքննարկենք տրանսպորտի ապահովումը, բայց դա լրացուցիչ վճար կլինի ընտանիքների համար:
- Ինչպե՞ս է ֆինանսավորվում «Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստան» հիմնադրամը:
- Հիմնադրամը ֆինանսավորվում է ուսման վճարներով եւ բարեգործների նվիրատվություններով: Հիմնադրումից՝ 2011 թվականից ի վեր 20 երկրից 600 բարերար կատարել են շուրջ 210 միլիոն ԱՄՆ դոլարի նվիրատվություններ: Այս միջոցներն ուղղվել են UWC Դիլիջանի կապիտալ ծախսերին եւ կրթաթոշակների ֆինանսավորմանը:
- Որքա՞ն են կազմում հիմնադիրների անձնական նվիրատվությունները «Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստան» հիմնադրամին:
- Ռուբեն Վարդանյանը եւ Վերոնիկա Զոնաբենդը շուրջ 149,7 միլիոն դոլար են նվիրաբերել Դիլիջանի միջազգային դպրոցի կառուցման համար: Եվս 17,99 միլիոն դոլարի նվիրատվութուն է կատարվել հիմնադիր գործընկերներ Նուբար եւ Աննա Աֆեյանների, Գագիկ Ադիբեկյանի, Վլադիմիր եւ Աննա Ավետիսյանների կողմից:
- Կարծիք կա, որ UWC Դիլիջանն էլիտար ուսումնական հաստատություն է՝ նախատեսված միջազգային ուսանողների համար:
- Թյուր կարծիք է, որ UWC Դիլիջանն էլիտար կառույց է: Մեր դպրոցական համայնքը ոչ միայն բազմազգ է՝ մենք ունենք ուսանողներ շուրջ 80 երկրից, այլեւ կազմված է հասարակության տարբեր սոցիալ-տնտեսական խավերի ներկայացուցիչներից:
Ուսանողների շուրջ 80 տոկոսը սովորում է կրթաթոշակով, ունենք երեխաներ անապահով ընտանիքներից: Կարելի է ասել՝ սա մի յուրահատուկ սոցիալական «վերելակ» է, որտեղ տարբեր սոցիալական խավեր ներկայացնող երեխաները հնարավորություն ունեն ստանալու գերազանց կրթություն, որը նրանց համար ապագայի հեռանկար է ստեղծում: Մյուսների համար սա եւս հրաշալի հնարավորություն է ճանաչել այլ ազգեր եւ մշակույթներ, շփվել տարբեր սոցիալական ծագման աշակերտների հետ, դառնալ առավել կարեկից, գիտակցել հասարակության ներսում հաճախ հանդիպող խոչընդոտները հաղթահարելու կարեւորությունը:
UWC Դիլիջանն Աշխարհի միացյալ քոլեջների ցանցի 18 անդամ դպրոցներից մեկն է, որի առաքելությունն է «կրթությունը վերածել մարդկանց, ազգերը եւ մշակույթները միավորող ուժի՝ հանուն խաղաղության եւ կայուն ապագայի»։ «Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստանն» ապահովում է կրթություն մանկապարտեզից մինչեւ 10-րդ դասարան: Այսպիսով Դիլիջանում կրթական կլաստերն արագորեն աճում է: UWC Դիլիջանը գործում է արդեն 10 տարի, եւ «Դիլիջանի միջազգային դպրոց, Հայաստանն ամրապնդում է իր դիրքերը։ Հպարտ ենք, որ Հայաստանի դրոշը ծածանվում է մեր կամպուսի մուտքի մոտ եւ հանձնառու ենք շարունակել աշխատել ի շահ Հայաստանի եւ ներկայացնել Հայաստանը:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցում ապրիլի 20-ը բաց դռների օր է լինելու: Ցանկացողները կարող են գրանցվել հետեւյալ հղումով եւ ներկա գտնվել միջոցառմանը, որը տեւելու է 10:30-ից մինչեւ 12:30:

Adam Armanski: Educational cluster in Dilijan is growing fast
Interview with with Adam Armanski, Director of Dilijan International School of Armenia Foundation and Head of UWC Dilijan
What is the significance of Dilijan International School of Armenia (DISA) receiving a Cambridge International School accreditation for UWC Dilijan?
Dilijan International School of Armenia was first started to provide education for children of UWC Dilijan staff. It was especially important for our international staff as they could not send their children to local schools due to language barrier and their educational preferences. For our Armenian staff with young children, kindergarten was an attraction as a day care facility. Families from outside the school then started contacting, and having expanded, accreditation became a logical step.
Receiving accreditation as a Cambridge International school for Primary, Middle and High school students has empowered our staff and validates our commitment to provide world-class education for our diverse student base.
Along with another accredited school, Cambridge International School of Armenia, which is based in Yerevan, DISA will help promoting Armenia as a centre of international education. Options for education are an important factor for Armenian diasporans and for foreigners moving to Armenia on assignment or to create businesses. In that sense our school will contribute to the development of Armenia.
How many pupils do you have and what grades are they?
We now have over 70 pupils from 9 countries, 22 of them are children of our staff. Next year we will have pupils from kindergarten all the way to grade 10.
What about your teaching staff? Are they also an international group?
We have 16 teaching staff from 9 countries. We are delighted that we have excellent Armenian teachers among them. And, of course, practically all our administration and support staff are Armenian. Thus, we are creating employment opportunities for local people.
How does it change in teaching and learning, if anything at all?
The accreditation provides validation of what we do already.  External benchmarks push us to keep up the educational excellence we pride ourselves on. Our school is co-located with UWC Dilijan on the magnificent campus. We have access to all the facilities and have tremendous opportunities as a diverse community of learners and teachers.
How does your school differ from other local or other specialised schools including the ones that offer the Cambridge curriculum and/or IB?
First of all, all education is in English, though we have emphasis on local culture and language. Many of our children are learning two and three languages simultaneously. Another difference is that we have a truly international cohort of students and teachers and on campus our children are exposed to the UWC Dilijan communities with 80 nationalities. And of course, what puts us apart from any school in Armenia and most schools around the world is our magnificent campus. Our campus is on 8 hectares of sloping and wooded countryside, located in the Dilijan National Park.
What are the age groups of the children you accept?
Children can start kindergarten if they turn 3 and primary school if they turn 5 correspondingly by 31 August of the year of enrolment.
What are the fees?
Fees are comparable to the ones charged by private schools.
Kindergarten - 2,700 USD
Primary (Grades 0-5) - 6,000 USD
Middle (Grades 6-8) - 7,000 USD
High (Grades 9-10) - 9,000 USD
The fee includes meals, learning materials, exam fees, etc.
Will a school bus be provided and if so, is it included in the fees?
If there is interest from nearby cities we will consider providing transportation but it will be at an additional cost to the families.
How was DISA established?
Dilijan International School of Armenia Foundation is a legal non-profit body that governs DISA and UWC Dilijan. It is the brain child of Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend.
Why did they decide to invest this money into international education rather than local schools?
Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend have a vision to make Armenia a centre of world-class international education and a cultural hub, which will contribute to raising the country’s profile and reputation globally. International schools will create a cohort of people from around the world who will be growing up with an understanding and appreciation of Armenia and will have a lifelong interest in it. This, in its turn, contributes to cultural, education and scientific international exchanges as well as development of tourism in Armenia. The Founders and their partners have ambitions that go beyond thinking about Armenia today – they are contributing to tomorrow’s Armenia.
How is the DISA Foundation funded?
It is funded through a combination of fees and philanthropic donations. Since its establishment in 2011, philanthropic contributions in the region of $ 210 million have been made by over 600 donors from 20 countries to fund capital expenditure and scholarships for the UWC Dilijan students.
How much did the founders personally contributed to DISA?
Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend contributed $ 149.7 million to the DISA construction themselves, and Founding Partners Partners Noubar and Anna Afeyan, Gagik Adibekyan, Vladimir and Anna Avetissian donated another $ 17.99 million.
There is an opinion that UWC Dilijan is an elite institution for international students.
It is a misconception that UWC Dilijan is an elite institution. As a school with students of 80 nationalities representing different walks of life, we have a unique diverse community giving students an opportunity to interact with their counterparts not only from other nations and cultures but from mixed socio-economic backgrounds. For students from disadvantaged families – 80% of students are on scholarships – this represents a social lift, a chance to receive excellent education opening further opportunities. For the rest it is also an opportunity to broaden their horizons and develop relationships with young people they usually would not be exposed to and to become more compassionate and motivated to cross barriers society often has.
With UWC Dilijan being part of the global network of 18 United World Colleges around the world with a mission “to make education a force to unite people, nations and cultures for peace and a sustainable future” and now DISA for pupils starting from kindergarten through grade 10, the educational cluster in Dilijan is growing fast. UWC Dilijan has been in existence for ten years, and DISA solidifies its position. We are proud to have the Armenian flag at the entrance to our campus and are committed to continuing to work for the benefit and, essentially, on behalf of our host country.
Dilijan International School is hosting an Open House on 20 April from 10.30 to 12.30. Click here to register before April 19.