Միջազգային դիտորդներ. ընտրությունները խաղաղ էին, սակայն եղան կազմակերպական խնդիրներ եւ միջամտություն դեպքեր - Mediamax.am
6724 դիտում
Միջազգային դիտորդներ. ընտրությունները խաղաղ էին, սակայն եղան կազմակերպական խնդիրներ եւ միջամտություն դեպքեր
Ֆրանսուա-Խավիեր դե Դոնե
Երեւան: Մեդիամաքս: Միջազգային դիտորդական առաքելությունն այսօր հայտարարել է, որ մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացած ԱԺ ընտրությունները հիմնականում խաղաղ են անցել, «սակայն դիտարկվել են նաեւ կազմակերպական խնդիրներ եւ միջամտություն դեպքեր` հիմնականում կուսակցությունների ներկայացուցիչների կողմից»:
Այդ մասին ասել է ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության համակարգող եւ ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակության ղեկավար Ֆրանսուա-Խավիեր դե Դոնեն:
Այս պահին Միջազգային դիտորդական առաքելության մամուլի ասուլիսը շարունակվում է, մանրամասները կներկայացնենք հաջորդիվ:
Միջազգային խմբում ընդգրկված են դիտորդներ ԵԱՀԿ Ժողովրդավարության հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակից (ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ), ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովից (ԵԱՀԿ ԽՎ), Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովից (ԵԽԽՎ) եւ Եվրախորհրդարանից (ԵԽ):
Միջազգային դիտորդական առաքելությունն ընդգրկում էր 350 դիտորդներ 42 երկրներից՝ ներառյալ 41 երկարաժամկետ դիտորդներին եւ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ փորձագետներին, 200 կարճաժամկետ դիտորդներ, ինչպես նաեւ 60 խորհրդարանական եւ ԵԱՀԿ ԽՎ աշխատակիցներ, 25 ներկայացուցիչներ ԵԽԽՎ-ից եւ 10՝ ԵԽ-ից:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ գնահատելով 2007թ. ՀՀ ԱԺ ընտրությունները, միջազգային դիտորդներն ասել էին,  դրանք հիմնականում համապատասխանում էին միջազգային չափանիշներին, եւ «համապատասխանում են Հայաստանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, չնայած նրան, որ որոշ հարցեր մնում են չլուծված»:

Ереван/Медиамакс/. Международная наблюдательская миссия заявила сегодня, что прошедшие 6 мая в Армении парламентские выборы были мирными, однако «были также замечены организационные проблемы и случаи вмешательства в выборный процесс, в основном, со стороны представителей политических партий».
В настоящее время пресс-конференция международных наблюдателей продолжается, подробности будут представлены позднее.
В состав международной миссии входят представители Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ, Парламентской Ассамблеи ОБСЕ (ПА ОБСЕ), Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) и Европейского парламента (ЕП).
В состав международной миссии входят 350 наблюдателей из 42 стран, включая 41 долговременных наблюдателей и экспертов ОБСЕ/БДИПЧ, 200 краткосрочных наблюдателей, а также 60 парламентариев и работников ПА ОБСЕ, 25 представителей ПАСЕ и 10 - ЕП.
Медиамакс напоминает, что оценивая парламентские выборы 2007 г., международные наблюдатели заявили, что в целом они соответствовали международным стандартам и «были проведены в соответствии с международными обязательствами Армении, несмотря на то, что некоторые вопросы остаются нерешенными».