Միջազգային դիտորդներ. ընտրությունները խաղաղ էին, սակայն եղան կազմակերպական խնդիրներ եւ միջամտություն դեպքեր - Mediamax.am
6724 դիտում
Միջազգային դիտորդներ. ընտրությունները խաղաղ էին, սակայն եղան կազմակերպական խնդիրներ եւ միջամտություն դեպքեր
Ֆրանսուա-Խավիեր դե Դոնե
Երեւան: Մեդիամաքս: Միջազգային դիտորդական առաքելությունն այսօր հայտարարել է, որ մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացած ԱԺ ընտրությունները հիմնականում խաղաղ են անցել, «սակայն դիտարկվել են նաեւ կազմակերպական խնդիրներ եւ միջամտություն դեպքեր` հիմնականում կուսակցությունների ներկայացուցիչների կողմից»:
Այդ մասին ասել է ԵԱՀԿ կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության համակարգող եւ ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակության ղեկավար Ֆրանսուա-Խավիեր դե Դոնեն:
Այս պահին Միջազգային դիտորդական առաքելության մամուլի ասուլիսը շարունակվում է, մանրամասները կներկայացնենք հաջորդիվ:
Միջազգային խմբում ընդգրկված են դիտորդներ ԵԱՀԿ Ժողովրդավարության հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակից (ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ), ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովից (ԵԱՀԿ ԽՎ), Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովից (ԵԽԽՎ) եւ Եվրախորհրդարանից (ԵԽ):
Միջազգային դիտորդական առաքելությունն ընդգրկում էր 350 դիտորդներ 42 երկրներից՝ ներառյալ 41 երկարաժամկետ դիտորդներին եւ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ փորձագետներին, 200 կարճաժամկետ դիտորդներ, ինչպես նաեւ 60 խորհրդարանական եւ ԵԱՀԿ ԽՎ աշխատակիցներ, 25 ներկայացուցիչներ ԵԽԽՎ-ից եւ 10՝ ԵԽ-ից:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ գնահատելով 2007թ. ՀՀ ԱԺ ընտրությունները, միջազգային դիտորդներն ասել էին,  դրանք հիմնականում համապատասխանում էին միջազգային չափանիշներին, եւ «համապատասխանում են Հայաստանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, չնայած նրան, որ որոշ հարցեր մնում են չլուծված»:

IOM: elections were peaceful but there were also cases of interference in the election process - Mediamax.am
6989 views
IOM: elections were peaceful but there were also cases of interference in the election process
Yerevan/Mediamax/. The International Observation Mission (IOM) stated today that the Armenian parliamentary elections held on May 6 were peaceful but “there were also problems of organizational character and cases of interference in the election process mainly by the representatives of the political parties”.
The news conference of the international observers is currently underway, the details will be presented later.
The international observation is a common endeavour involving the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR), the OSCE Parliamentary Assembly (OSCE PA), the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) and the European Parliament (EP).
This common endeavour comprises 350 observers from 42 countries, including 41 long-term observers and experts from the OSCE/ODIHR, 200 short-term observers seconded by participating States upon request by the OSCE/ODIHR, as well as 60 parliamentarians and staff from the OSCE PA, 25 from PACE, and 10 from the EP.
Mediamax recalls that after the Armenian parliamentary elections of 2007 IOM stated that elections “were held in line with Armenia's international commitments, although there are still some unresolved  issues.”