Հայաստանը համոզված է, որ Արեւելյան գործընկերությունը ուղղված չէ որեւէ երրորդ երկրի դեմ, ասել է Սերժ Սարգսյանը - Mediamax.am
2435 դիտում
Հայաստանը համոզված է, որ Արեւելյան գործընկերությունը ուղղված չէ որեւէ երրորդ երկրի դեմ, ասել է Սերժ Սարգսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «Հայաստանը միացել է Արեւելյան գործընկերությանն այն խորին համոզմամբ, որ այն ուղղված չէ որեւէ երրորդ երկրի դեմ»:
Նախագահն այդ մասին ասել է ապրիլի 24-ին` Պրահայում կայացած Արեւելյան գործընկերության հինգերորդ տարեդարձի առթիվ բարձր մակարդակի հանդիպման իր ելույթում:
«Ուկրաինական ճգնաժամը ցույց տվեց, որ առանց ներկա իրավիճակի արմատական պատճառները հասկանալու՝ Արեւելյան գործընկերության հետագա ընթացքը կարող է կասկածի տակ առնվել: Հայաստանը միացել է Արեւելյան գործընկերությանը խորին համոզմամբ, որ այն ուղղված չէ որեւէ երրորդ երկրի դեմ: Մենք մնում ենք այդ համոզման: Այս նախաձեռնությունն ունի բոլոր նախադրյալները տարածաշրջանում ոչ թե բաժանարար պատ, այլ միացնող կամուրջ դառնալու համար: Անհրաժեշտ է երկխոսության ճանապարհով գտնել տարածաշրջանի բոլոր շահառուների հետաքրքրությունները հաշվի առնող լուծումներ», - ասել է ՀՀ նախագահը:
«Անցած հինգ տարիների ընթացքում Արեւելյան գործընկերության հովանու ներքո իրականացված բարեփոխումների գործընթացն էապես ամրապնդել է ժողովրդավարության զարգացումը Հայաստանում: Շոշափելի առաջընթաց է գրանցվել նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարում, ազատ եւ արդար ընտրությունների, ազատ տնտեսական մրցակցության ապահովման, պետական կառույցների գործունեության թափանցիկության բարձրացման, դատական համակարգի անկախության ապահովման, քաղաքացիական հասարակության զարգացման գործում: Միաժամանակ մենք գիտակցում ենք, որ դեռ շատ անելիքներ ունենք եվրոպական մոդելի իրական ժողովրդավարության կայացման համար», - հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:

Армения убеждена, что Восточное партнерство не направлено против какой-либо третьей страны, заявил президент - Mediamax.am
2434 просмотров
Армения убеждена, что Восточное партнерство не направлено против какой-либо третьей страны, заявил президент
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что «Армения присоединилась к Восточному партнерству с глубоким убеждением, что оно не направлено против какой-либо третьей страны».
Президент Армении заявил об этом 24 апреля в Праге, выступая на встрече высокого уровня в честь пятилетия Восточного партнерства ЕС.
«Украинский кризис показал, что без понимания коренных причин нынешней ситуации дальнейший ход Восточного партнерства может быть поставлен под сомнение. Армения присоединилась к Восточному партнерству с глубоким убеждением, что оно не направлено против какой-либо третьей страны. Мы остаемся с этим убеждением. Эта инициатива имеет все предпосылки, чтобы стать не разделительной стеной в регионе, а соединяющим мостом. Необходимо путем диалога найти решения, учитывающие интересы всех бенефициаров региона», - сказал Серж Саргсян.
«Процесс реформ, осуществленных в течение прошедших пяти лет в рамках Восточного партнерства, существенно укрепил развитие демократии в Армении. Ощутимый прогресс зарегистрирован также в борьбе с коррупцией, проведении свободных и справедливых выборов, обеспечении свободной экономической конкуренции, повышении прозрачности деятельности государственных структур, обеспечении независимости судебной системы, развитии гражданского общества. Одновременно мы осознаем, что нам еще многое предстоит сделать для становления реальной демократии европейского образца.
Считаю ключевым достижением в рамках Восточного партнерства поощрение человеческих контактов. В этом плане хочу выделить прогресс, зарегистрированный в сфере въездных виз, доказательством чего является формирование новых правовых рамок с целью большего стимулирования связей и обменов между гражданами», - сказал президент Армении.