Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն կշարունակեն «ամուր գործընկերությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենն այսօր Բրյուսելում շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին`Կոսովոյում եւ Աֆղանստանում Դաշինքի խաղաղապահ գործողություններին մասնակցելու համար:
Ինչպես հաղորդում է ՆԱՏՕ-ի պաշտոնական կայքը, Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենն այսօր ընդունել է Հայաստանի ԱԳ եւ պաշտպանության նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանին եւ Սեյրան Օհանյանին, ովքեր ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում մասնակցել Հյուսիսատլանտյան խորհրդի նիստին՝«28+Հայաստան» ձևաչափով:
Դաշինքի գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն բարձր է գնահատում Հայաստանի պատրաստակամությունը` մասնակցել 2014 թ.-ից հետո Աֆղանստանում Խաղաղության աջակցման առաքելությանը:
Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը ողջունել է Հայաստանի կողմից Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (IPAP) նոր շրջափուլի մեկնարկը եւ հայկական կողմի ջանքերը` ուղղված պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում թափանցիկության ապահովմանը:

Армения и НАТО продолжат «крепкое партнерство» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен поблагодарил сегодня в Брюсселе Армению за участие в миротворческих операциях Альянса в Афганистане и Косово.
Как сообщает официальный сайт НАТО, Андерс Фог Расмуссен принял сегодня министров иностраснных дел и обороны Армении Эдварда Налбандяна и Сейрана Оганяна, которые в штаб-квартире НАТО приняли участие в заседании Североатлантического совета в формате «28+Армения».
Генеральный секретарь Альянса отметил, что НАТО высоко ценит готовность Армении участвовать в Миссии по поддержанию мира в Афганистане после 2014 года.
Андерс Фог Расмуссен приветствовал старт нового цикла Индивидуального плана действий партнерства (IPAP) со стороны Армении, а также усилия Армении, направленные на обеспечение прозрачности в сфере обороны и безопасности.