Հայաստանը փորձում է ընդլայնել խաղաղապահ գործողություններում իր մասնակցության աշխարհագրությունը - Mediamax.am
3035 դիտում
Հայաստանը փորձում է ընդլայնել խաղաղապահ գործողություններում իր մասնակցության աշխարհագրությունը
ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման եւ միջազգային անվտանգության  վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը
ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման եւ միջազգային անվտանգության վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը ձգտում է ընդլայնել միջազգային խաղաղապահ գործողություններում իր մասնակցության աշխարհագրությունը:
ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման եւ միջազգային անվտանգության  վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանն այսօր լրագրողներին ասել է, որ Հայաստանը փորձում է ավելի մեծ ներգրավվածություն ունենալ  ՄԱԿ-ի հովանու ներքո ընթացող խաղաղապահ գործողություններին:
Նա հիշեցրել է, որ Աֆղանստանում եւ Կոսովոյում խաղաղապահ գործողություններին մասնակցելուց բացի, Հայաստանը համարվում է նաեւ Լիբանանի հարավում անցկացվող ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ գործողությունների մասնակից:
«Մինչեւ այս պահն ունեցել ենք մեկ դիտորդ, բայց մտադիր ենք այնտեղ ուղարկել ավելի մեծաքանակ կազմ: Հուսով եմ, որ իտալական կողմի եւ ՄԱԿ-ի հետ համագործակցության արդյունքում հնարավոր կլինի այդ տեղակայումն իրականացնել այս աշնանը»,- ասել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը:

Armenia tries to expand geography of involvement in peacekeeping operations - Mediamax.am
Head of Arms Control and International Security Department of Armenian Foreign Ministry Samvel Mkrtchyan
Yerevan /Mediamax/. Armenia tires to expand the geography of its involvement in international peacekeeping operations.
Head of Arms Control and International Security Department of Armenian Foreign Ministry Samvel Mkrtchyan told journalists today that Armenia is trying to be largely involved in the peacekeeping actions under the UN auspices.
He recalled that besides participation in the peacekeeping actions in Afghanistan and Kosovo, Armenia is also considered a participant of UNIFIL peacekeeping actions held in South Lebanon.
“We have had one observer so far, but we are going to send a larger contingent there. I hope as a result of the cooperation with Italy and UN, we will be able to deploy them this autumn”, said the Foreign Ministry representative.