Տարեվերջին Հայաստանն ու Ուկրաինան կքննարկեն մաքսատուրքերի փոփոխության հարցերը
Երեւան: Մեդիամաքս: Տարեվերջին Երեւանում կկայանա հայ-ուկրաինական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը, որի ընթացքում կքննարկվեն Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցումից բխող՝ մաքսատուրքերի փոփոխության հետ կապված հարցերը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր այս մասին Երեւանում հայտարարել է Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտան:
«Մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանը պատրաստվում է անդամակցել Եվրասիական տնտեսական միությանը, իսկ Ուկրաինան ԵՄ-ի հետ ստորագրել է Ասոցացման համաձայնագիրը, որը մոտ ժամանակներս կվավերացվի: Ակնհայտ է, որ ծագում են որոշ հարցեր, քանի որ մաքսատուրքերը Եվրասիական միությունում կփոխվեն, իսկ մենք էլ ունենք պարտավորություններ ԵՄ-ի առջեւ: Այս նպատակով մենք նախատեսում ենք տարեվերջին Երեւանում անցկացնել հանձնաժողովի նիստ, որպեսզի հստակեցնենք մեր տնտեսական համագործակցության հետ կապված հարցերը»,- ասել է դիվանագետը:
Նրա խոսքերով, Ուկրաինան եւ Հայաստանը հետաքրքրված են խորացնելու եւ զարգացնելու երկկողմ տնտեսական համագործակցությունը: Դեսպանի ներկայացրած տվյալների համաձայն, 2013 թ-ին երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալը կազմել է $ 223 մլն:

В конце года Армения и Украина обсудят вопросы изменения таможенных тарифов
Ереван /Медиамакс/. В конце года в Ереване состоится заседание армяно-украинской межправительственной комиссии, на котором будут обсуждаться вопросы изменения таможенных тарифов в связи с ожидаемым вступлением Армении в Евразийский экономический союз.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявил посол Украины в Армении Иван Кухта.
«Мы понимаем, что Армения вступает в Евразийский экономический союз, а Украина подписала соглашение об Ассоциации с ЕС, которое в ближайшее время будет ратифицировано. Очевидно, что возникают некоторые вопросы, поскольку тарифы в Евразийском союзе будут меняться, а мы взяли обязательства перед ЕС.  С этой целью мы планируем в конце года провести заседание в Ереване для уточнения деталей нашего экономического сотрудничества»,- сказал дипломат.
По словам посла, Украина и Армения заинтересованы в углублении и развитии экономического и политического сотрудничества. Согласно данным, представленным Иваном Кухтой, в 2013 году товарооборот между Арменией и Украиной составил $ 223 млн.