Տարեվերջին Հայաստանն ու Ուկրաինան կքննարկեն մաքսատուրքերի փոփոխության հարցերը
Երեւան: Մեդիամաքս: Տարեվերջին Երեւանում կկայանա հայ-ուկրաինական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը, որի ընթացքում կքննարկվեն Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցումից բխող՝ մաքսատուրքերի փոփոխության հետ կապված հարցերը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր այս մասին Երեւանում հայտարարել է Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտան:
«Մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանը պատրաստվում է անդամակցել Եվրասիական տնտեսական միությանը, իսկ Ուկրաինան ԵՄ-ի հետ ստորագրել է Ասոցացման համաձայնագիրը, որը մոտ ժամանակներս կվավերացվի: Ակնհայտ է, որ ծագում են որոշ հարցեր, քանի որ մաքսատուրքերը Եվրասիական միությունում կփոխվեն, իսկ մենք էլ ունենք պարտավորություններ ԵՄ-ի առջեւ: Այս նպատակով մենք նախատեսում ենք տարեվերջին Երեւանում անցկացնել հանձնաժողովի նիստ, որպեսզի հստակեցնենք մեր տնտեսական համագործակցության հետ կապված հարցերը»,- ասել է դիվանագետը:
Նրա խոսքերով, Ուկրաինան եւ Հայաստանը հետաքրքրված են խորացնելու եւ զարգացնելու երկկողմ տնտեսական համագործակցությունը: Դեսպանի ներկայացրած տվյալների համաձայն, 2013 թ-ին երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալը կազմել է $ 223 մլն:

Armenia and Ukraine to discuss customs tariff changes in late 2014
Yerevan /Mediamax/. The meeting of the Armenian-Ukrainian intergovernmental committee will be held in Yerevan late this year.
Issues related to changes in customs tariffs accounted by Armenia’s Eurasian Economic Union membership will be discussed at the meeting. Ambassador of Ukraine to Armenia Ivan Kukhta stated it at the press-conference in Yerevan today.
“We realize that Armenia is entering Eurasian Economic Union, while Ukraine has signed the EU Association Agreement, which will be ratified in the near future. Apparently, certain issues emerge as the tariffs will change in the Eurasian Economic Union, and we have undertaken commitments to the EU. To this end, we are planning to hold a meeting in Yerevan late this year in order to elaborate the details of our economic cooperation”, said the diplomat.
The Ambassador said that Ukraine and Armenia are interested in strengthening and developing trade and political cooperation. According to the data presented by Ivan Kukhta, the turnover between Armenia and Ukraine made USD 223mln in 2013.