ՀՀ որոշ օրենքներ սահմանափակում են կրոնական ազատությունը, ասված է ամերիկյան զեկույցում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թեեւ կրոնական ազատությունը պաշտպանված է Հայաստանի Սահմանադրությամբ, հայաստանյան որոշ օրենքներ դեռեւս սահմանափակում են այն, ասված է ԱՄՆ Պետքարտուղարության կողմից հրապարակված Աշխարհում կրոնական ազատության մասին ամենամյա զեկույցում:
«2013 թ.-ի ընթացքում գրանցվել են ահազանգեր այն մասին, որ կրոնական կազմակերպությունները խոչընդոտների են հանդիպել պաշտամունքի վայրեր կառուցելիս: Այդ տարվա փետրվարին Երեւանի քաղաքապետարանը մերժել է Եհովայի վկաներ կազմակերպությանը 3 աղոթավայր կառուցելու հարցում՝  հայտարարելով, թե դրանց կառուցումը բնակելի տարածքում բողոք կառաջացնի բնակիչների շրջանում: Կազմակերպությունը բողոքարկել է այդ որոշումը դատարանում ՝ հիմնավորելով, որ այն կամայական եւ խտրական է»,- ասված է զեկույցում:
Գրանցված կրոնական կազմակերպությունները հայտնել են նաեւ, որ տարվա ընթացքում թեեւ չեն հանդիպել իրավական խոչընդոտների, այնուամենայնիվ, խնդիրներ են ունեցել հավաքների անցկացման վայր գտնելու հետ կապված:
2013 թ. մայիսին ՀՀ խորհրդարանն ընդունել է «Այլընտրանքային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որով տարբերակում է մտցվել այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության եւ այլընտրանքային զինվորական ծառայության միջև: Այս փոփոխությունների շրջանակներում ազատ են արձակվել Եհովայի վկաներ կազմակերպության բոլոր այն հետեւորդները, ովքեր պատիժ էին կրում կրոնական շարժառիթներով զինվորական ծառայությունից խուսափելու համար:
Պետքարտուղարության զեկույցում նաեւ ասվում է, որ տարվա ընթացքում կրոնական կազմակերպությունների հետեւորդներն ահազանգել են սոցիալական խտրականության եւ անհանդուրժողականության, մասնավորապես,  աշխատավայրում խտրական վերաբերմունքի դրսեւորման  դեպքերի մասին,:
«Կրոնական խմբերը նաեւ ահազանգել են, որ սոցիալական ցանցերում ավելացել են իրենց հասցեին հնչող սպառնալիքներն ու անհանդուրժողականությունը: Այլ տարիների համեմատ, 2013 թ.-ին Եհովայի վկաներ կազմակերպության հետեւորդների նկատմամբ ֆիզիկական հարձակման դեպքեր չեն արձանագրվել»,- ասված է զեկույցում:

Photo: http://patdollard.com/
Yerevan /Mediamax/. Although the Constitution of the Republic of Armenia protects religious freedom, some laws and policies restrict religious freedom, the annual International Religious Freedom Report published by the U.S. Department of State claims.
“There were reports of obstacles faced by religious organizations in building places of worship and discrimination in schools against religious minority children.  In February the Yerevan mayor’s office refused to permit Jehovah’s Witnesses to build three places of worship, stating that building places of worship in “inhabited areas” led to complaints from neighbors.  The organization appealed the decision in court as arbitrary and discriminatory”, the report reads.
Most registered religious groups reported no significant legal impediments to their activities; however, they faced issues related to renting space for gatherings.
In May, the parliament approved changes to the “Alternative Service” Law establishing civilian control over alternative labor in lieu of military service. Following these amendments the government released all Jehovah’s Witnesses serving sentences for refusing on religious grounds to perform mandatory military or alternative labor service.
The report of the U.S. Department of State also reads that there were reports of societal discrimination and intolerance, including in the workplace.
“Religious groups also reported increased intolerance and threats in social networks.
Unlike previous years, there were no reports of physical attacks on Jehovah’s Witnesses in 2013”, the report reads.