«Բաց երկինքը» կարեւոր է Հայաստանի տնտեսական զարգացման համար, ասել է ԱՄՆ դեսպանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն ասել է, որ «հաշվի առնելով դեպի ծով ելքի բացակայությունը եւ փակ սահմանների փաստը, Հայաստանը պետք է մարդկանց ու ապրանքների ելքի ու մուտքի ծավալների բարելավելմանը միտված քայլեր ձեռնարկի»:
Այս մասին ասել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումը Հայաստանի որդեգրած «Բաց երկնքի» քաղաքականությանը, որը ենթադրում է ավիացիոն փոխադրումների ոլորտի ամբողջական ազատականացում:
««Բաց երկնքի» քաղաքականությունը կարեւոր է Հայաստանի տնտեսական զարգացման համար: Այն ենթադրում է ավելի շատ ավիաուղիներ, ավելի շատ չվերթներ, ավելի շատ զբոսաշրջիկներ, ավելի շատ գործարարներ: Երբ մի տեղ հասնելը դժվար է, իսկ գները թանկ են, ապա ճանապարհորդներն ու գործարարները պարզապես չեն այցելում այնտեղ», - նշել է ԱՄՆ դեսպանը:
Նա ասել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից քաղաքացիական ավիացիայի ազատականացման մասին ռազմավարական որոշման արդյունքներն արդեն տեսանելի են:
Ջոն Հեֆերնը ասել է, որ «բաց երկնքի» քաղաքականության որդեգրումից հետո 13 նոր ավիաընկերություններ են սկսել չվերթներ իրականացնել դեպի Երեւան, իսկ ուղեւորափոխադրումներն ավելացել են 25 տոկոսով:
«Որոշ ուղղություններով չվերթներն ավելի շատ են, մյուսներով` ավելի քիչ, սակայն գների ընդհանուր նվազում է նկատվում»,- նշել է ԱՄՆ դեսպանը:
Նա նաեւ հավելել է, որ ԱՄՆ դեսպանությունը Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) միջոցով շարունակում է աջակցություն տրամադրել ՀՀ կառավարությանը` «Բաց երկնքի» քաղաքականության իրականացման հարցում, իսկ աջակցության կոնկրետ ուղղությունները կախված են կառավարության տվյալ պահի պահանջներից:

Политика «открытого неба» важна для экономического развития Армении, сказал посол США
Ереван /Медиамакс/. Посол США Джон Хефферн сказал, что «учитывая фактор закрытых границ и отсутствия выхода к морю, Армения должна предпринимать шаги для увеличения объемов товароборота и передвижения людей».
Посол США сказал об этом, комментируя по просьбе Медиамакс позицию Соединенных Штатов относительно политики «открытого неба», которая подразумевает полную либерализацию сферы авиационных перевозок Армении.
«Политика «открытого неба» важна для экономического развития Армении. Она подразумевает больше авиалиний, больше рейсов, больше туристов, больше бизнесменов. Когда куда-то трудно попасть, а цены - высокие, то путешественники и бизнесмены просто не едут туда», - заметил посол США.
Он сказал, что уже видны результаты стратегического решения правительства Армении о либерализации сферы гражданской авиации.
Джон Хефферн, в частности, отметил, чти после провозглашения политики «открытого неба» 13 новых авиакомпаний начали летать рейсы в Ереван, а объем пассажироперевозок вырос на 25%.
«По некоторым направлениям рейсов больше, по другим - меньше, однако наблюдается общее снижение цен»,- отметил посол США.
Он добавил, что посольство США посредством Агентства по международному развитию (USAID) продолжает оказывать поддержку правительству Армении в вопросе осуществления политики «открытого неба», а конкретные направления поддержки  зависят от требований правительства на данный момент.