«Բաց երկինքը» կարեւոր է Հայաստանի տնտեսական զարգացման համար, ասել է ԱՄՆ դեսպանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն ասել է, որ «հաշվի առնելով դեպի ծով ելքի բացակայությունը եւ փակ սահմանների փաստը, Հայաստանը պետք է մարդկանց ու ապրանքների ելքի ու մուտքի ծավալների բարելավելմանը միտված քայլեր ձեռնարկի»:
Այս մասին ասել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, Մեդիամաքս-ի խնդրանքով մեկնաբանելով Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումը Հայաստանի որդեգրած «Բաց երկնքի» քաղաքականությանը, որը ենթադրում է ավիացիոն փոխադրումների ոլորտի ամբողջական ազատականացում:
««Բաց երկնքի» քաղաքականությունը կարեւոր է Հայաստանի տնտեսական զարգացման համար: Այն ենթադրում է ավելի շատ ավիաուղիներ, ավելի շատ չվերթներ, ավելի շատ զբոսաշրջիկներ, ավելի շատ գործարարներ: Երբ մի տեղ հասնելը դժվար է, իսկ գները թանկ են, ապա ճանապարհորդներն ու գործարարները պարզապես չեն այցելում այնտեղ», - նշել է ԱՄՆ դեսպանը:
Նա ասել է, որ ՀՀ կառավարության կողմից քաղաքացիական ավիացիայի ազատականացման մասին ռազմավարական որոշման արդյունքներն արդեն տեսանելի են:
Ջոն Հեֆերնը ասել է, որ «բաց երկնքի» քաղաքականության որդեգրումից հետո 13 նոր ավիաընկերություններ են սկսել չվերթներ իրականացնել դեպի Երեւան, իսկ ուղեւորափոխադրումներն ավելացել են 25 տոկոսով:
«Որոշ ուղղություններով չվերթներն ավելի շատ են, մյուսներով` ավելի քիչ, սակայն գների ընդհանուր նվազում է նկատվում»,- նշել է ԱՄՆ դեսպանը:
Նա նաեւ հավելել է, որ ԱՄՆ դեսպանությունը Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ) միջոցով շարունակում է աջակցություն տրամադրել ՀՀ կառավարությանը` «Բաց երկնքի» քաղաքականության իրականացման հարցում, իսկ աջակցության կոնկրետ ուղղությունները կախված են կառավարության տվյալ պահի պահանջներից:

“Open skies policy is important for Armenia’s economic development”, U.S. Ambassador states
Yerevan /Mediamax/. U.S. Ambassador John Heffern said that "as a land locked country with closed borders Armenia needs to do everything in its power to improve the ability of people and goods to enter and exit the country”.
U.S. Ambassador John Heffern stated it commenting on Mediamax’s question about the U.S. position regarding the “Open skies” policy, which implies full liberalization of the Armenian aviation sector.
“Open skies policy is important for Armenia’s economic development.  Open skies means more airlines, more flights, more tourists, and more business people coming to Armenia. If it’s difficult or expensive for travelers or business people to get here, they won’t come”, stated the U.S. Ambassador.
He said that Armenian government’s strategic decision in liberalizing the aviation sector has already yielded important results.
John Heffern noted that 13 new airlines started flying in and out of Yerevan since the policy was declared and passenger traffic is up by almost 25 percent on average.
“Flights are operated on some routes more than others, but there is still an overall decrease in prices”, said the Ambassador.
He also added that the U.S. Embassy through USAID continues to provide support to the Armenian government in its efforts to implement the open skies policy. The specific type of support depends on the immediate needs of the government, Ambassador noted.