ԵԽ գլխավոր քարտուղարը ողջունել է Սարգսյան-Ալիեւ հանդիպումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդը ողջունել է Սոչիում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման փաստը:
«Ողջունում եմ Սոչիում նախագահներ Սարգսյանի, Ալիեւի եւ Պուտինի միջեւ կայացած հանդիպումը: Շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպերից հետո այս հանդիպումը դրական քայլ էր՝ ուղղված երկու երկրների միջեւ երկխոսության վերականգնմանը»,- ասել է գլխավոր քարտուղարը:
Թյորբորն Յագլանդը կոչ է արել երկու կողմերին ձեռնարկել բոլոր հնարավոր քայլերը՝ լարվածությանը վերջ դնելու համար:
«Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային անդամակցող երկրների միջեւ բռնության դրսեւորումներ չպետք է լինեն: Կոնվենցիան երաշխավորում է բոլոր եվրոպացիների կյանքի իրավունքը», - ասել է գլխավոր քարտուղարը:

Secretary General of Council of Europe Thorbjorn Jagland
Yerevan /Mediamax/. Secretary General of Council of Europe Thorbjorn Jagland welcomes the meeting of Armenian and Azerbaijani Presidents.
"I welcome the meeting held in Sochi between President Aliyev of Azerbaijan, President Sargsyan of Armenia and President Putin of the Russian Federation. Following the latest armed incidents along the Line of Contact and the Armenian-Azerbaijani State border, this meeting marks a positive step towards the resuming of dialogue between the two countries”, said the Secretary General.
Thorbjorn Jagland called upon both sides to undertake all possible efforts to put an end to the escalation of violence which caused numerous victims in both countries in the recent days.
“There should be no place for violence between Member States parties to the ECHR which guarantees the right to life to all Europeans", said the Secretary General.