ԵԽ գլխավոր քարտուղարը ողջունել է Սարգսյան-Ալիեւ հանդիպումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդը ողջունել է Սոչիում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման փաստը:
«Ողջունում եմ Սոչիում նախագահներ Սարգսյանի, Ալիեւի եւ Պուտինի միջեւ կայացած հանդիպումը: Շփման գծում եւ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպերից հետո այս հանդիպումը դրական քայլ էր՝ ուղղված երկու երկրների միջեւ երկխոսության վերականգնմանը»,- ասել է գլխավոր քարտուղարը:
Թյորբորն Յագլանդը կոչ է արել երկու կողմերին ձեռնարկել բոլոր հնարավոր քայլերը՝ լարվածությանը վերջ դնելու համար:
«Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային անդամակցող երկրների միջեւ բռնության դրսեւորումներ չպետք է լինեն: Կոնվենցիան երաշխավորում է բոլոր եվրոպացիների կյանքի իրավունքը», - ասել է գլխավոր քարտուղարը:

Генсек Совета Европы приветствовал встречу Саргсяна и Алиева
Ереван /Медиамакс/. Генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд приветствовал факт встречи президентов Армении и Азербайджана в Сочи.
«Приветствую состоявшуюся в Сочи встречу президентов Саргсяна, Алиева и Путина. После инцидентов на линии соприкосновения и армяно-азербайджанской границе эта встреча была положительным шагом, направленным на возобновление диалога между двумя странами»,- сказал генеральный секретарь Совета Европы.
Турбьерн Ягланд призвал обе стороны предпринять все возможные шаги, чтобы положить конец напряженности.
«Между странами-членами Европейской конвенции по правам человека не должно быть насилия. Конвенция гарантирует право на жизнь всех европейцев», - сказал генеральный секретарь Совета Европы.