Հայաստանի նախագահը ՆԱՏՕ-ին կոչ է արել չխրախուսել Ադրբեջանի ապագա սադրանքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ այսօր գագաթնաժողովում ընդունվելիք փաստաթղթում ՆԱՏՕ-ն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն անդրադառնալու երկու տարբերակ ունի:
Այդ մասին նա ասել է սեպտեմբերի 4-ին Նյուպորտում՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ ու Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի (ISAF) առաքելության մասնակից գործընկեր երկրների պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը:
«Վաղը այս նույն դահլիճում փաստաթուղթ է ընդունվելու, որը կապ ունի իմ ժողովրդի անվտանգության ու մեր տարածաշրջանի խաղաղության հետ։ Երկու տարբերակ կա. կա´մ կընդունվի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվող միակ մասնագիտացված միջազգային կառույցի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բառապաշարը, որն այստեղ առաջարկվում ու պաշտպանվում է համանախագահող երկրների կողմից` ի դեմս ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի, կա´մ կրկին կանցնի սեփական ժողովրդի աչքում մեր հարեւան բռնապետի դեմքը փրկել ցանկացող մեկ այլ անդամ երկրի լոբբինգը, որը, հավատացնում եմ ձեզ, որեւէ լավ տեղ չի տանում։ Կա´մ կհաղթեն առողջ բանականությունն ու խաղաղության ձգտումը, կա´մ կրկին լուռ խրախուսված կմնան այլատյացության խորացումը, պատերազմի հռետորությունն ու մարդկային կյանքեր խլող ապագա բոլոր սադրանքները, որոնք այդպես հեշտորեն հրահրում է սեփական զինվորի կյանքին որեւէ արժեք չտվող ու նման թղթերից թեւեր առնող Ադրբեջանը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Խոսելով Աֆղանստանի գործողության Հայաստանի մասնակցության մասին, Հայաստանի նախագահը հիշեցրել է, որ Հայաստանը ISAF առաքելությանը միացավ 2010թ. փետրվարին, իսկ 2011թ. հուլիսին եռապատկեց իր զորախմբի թվաքանակը:
«Անցած չորս ու կես տարիների ընթացքում հայ խաղաղապահները Միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի շրջանակներում ձեռք բերեցին փոխգործակցության անգնահատելի փորձ: Հատուկ կառանձնացնեմ Գերմանիայի հետ Հայաստանի արդյունավետ համագործակցությունը, որը, վստահաբար, ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ գործընկեր երկրների փոխգործակցության լավագույն եւ ուսանելի օրինակ է», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Президент Армении призвал НАТО не поощрять новые провокации Азербайджана - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что у НАТО есть два варианта упоминания нагорно-карабахской проблемы в итоговых документах саммита в Ньюпорте.
Серж Саргсян сказал об этом 4 сентября в своем выступлении на встрече глав государств и правительств стран-членов НАТО и партнеров, участвующих в миссии ISAF в Афганистане, организованной в рамках саммита Североатлантического альянса.
«Завтра в этом же зале будет принят документ, имеющий отношение к безопасности моего народа и миру в нашем регионе. Есть два варианта: либо будет принята лексика Минской группы ОБСЕ - единственной специализированной международной структуры, занимающейся мирным урегулированием нагорно-карабахского конфликта, которая предлагается и поддерживается странами-сопредседателями в лице США и Франции, либо вновь пройдет лоббинг другой страны-члена, желающей спасти лицо нашего соседа-диктатора в глазах собственного народа, что, уверяю вас, ни к чему хорошему не ведет. Либо победят здравый смысл и стремление к миру, либо вновь будут молча поощрены углубление ксенофобии, риторика войны и все будущие провокации, на которые так легко идет не ценящий жизней собственных солдат и окрыляемый подобными бумагами Азербайджан», - подчеркнул президент Армении.
Говоря об участии Армении в операции ISAF, Серж Саргсян напомнил, что Армения присоединилась к миссии в феврале 2010 года, а в июле 2011 года утроила численность своего контингента.
«В течение минувших четырех с половиной лет армянские миротворцы приобрели неоценимый опыт сотрудничества в рамках ISAF. Особо отмечу эффективное сотрудничество Армении с Германией, которое, уверен, является поучительным примером сотрудничества стран-членов НАТО и партнеров», - сказал президент Серж Саргсян.