Հայաստանի նախագահը ՆԱՏՕ-ին կոչ է արել չխրախուսել Ադրբեջանի ապագա սադրանքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ այսօր գագաթնաժողովում ընդունվելիք փաստաթղթում ՆԱՏՕ-ն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն անդրադառնալու երկու տարբերակ ունի:
Այդ մասին նա ասել է սեպտեմբերի 4-ին Նյուպորտում՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ ու Աֆղանստանում միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի (ISAF) առաքելության մասնակից գործընկեր երկրների պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը:
«Վաղը այս նույն դահլիճում փաստաթուղթ է ընդունվելու, որը կապ ունի իմ ժողովրդի անվտանգության ու մեր տարածաշրջանի խաղաղության հետ։ Երկու տարբերակ կա. կա´մ կընդունվի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվող միակ մասնագիտացված միջազգային կառույցի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բառապաշարը, որն այստեղ առաջարկվում ու պաշտպանվում է համանախագահող երկրների կողմից` ի դեմս ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի, կա´մ կրկին կանցնի սեփական ժողովրդի աչքում մեր հարեւան բռնապետի դեմքը փրկել ցանկացող մեկ այլ անդամ երկրի լոբբինգը, որը, հավատացնում եմ ձեզ, որեւէ լավ տեղ չի տանում։ Կա´մ կհաղթեն առողջ բանականությունն ու խաղաղության ձգտումը, կա´մ կրկին լուռ խրախուսված կմնան այլատյացության խորացումը, պատերազմի հռետորությունն ու մարդկային կյանքեր խլող ապագա բոլոր սադրանքները, որոնք այդպես հեշտորեն հրահրում է սեփական զինվորի կյանքին որեւէ արժեք չտվող ու նման թղթերից թեւեր առնող Ադրբեջանը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Խոսելով Աֆղանստանի գործողության Հայաստանի մասնակցության մասին, Հայաստանի նախագահը հիշեցրել է, որ Հայաստանը ISAF առաքելությանը միացավ 2010թ. փետրվարին, իսկ 2011թ. հուլիսին եռապատկեց իր զորախմբի թվաքանակը:
«Անցած չորս ու կես տարիների ընթացքում հայ խաղաղապահները Միջազգային անվտանգության աջակցության ուժերի շրջանակներում ձեռք բերեցին փոխգործակցության անգնահատելի փորձ: Հատուկ կառանձնացնեմ Գերմանիայի հետ Հայաստանի արդյունավետ համագործակցությունը, որը, վստահաբար, ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ գործընկեր երկրների փոխգործակցության լավագույն եւ ուսանելի օրինակ է», - ասել է ՀՀ նախագահը:

Armenian President urges NATO not to “silently encourage” provocations of Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said that NATO has two options to touch upon Nagorno-Karabakh conflict in the document to be adopted at the summit today.
He stated it at the meeting of heads of State and government of NATO-member states and nations involved in International Security Assistance Forces in Afghanistan (ISAF) in Newport on September 4.
“Tomorrow here, in this same hall a document will be adopted that will be related to the security of my people and peace in our region. There are two options – either it will adopt the language of the OSCE Minsk Group, which is the only specialized international structure dealing with the Nagorno-Karabakh problem, a language that was proposed and supported by the Co-Chair countries that are represented here by France and the United States of America, or upon the lobbying of another member State it will pass again with an aim to save the face of our tyrant neighbor vis-a-vis his own people. Believe me it will not lead to any positive results. Either the common sense and the strive for peace will have the upper hand, or the silent encouragement of xenophobia will go deepening, the war rhetoric and the deadly provocations, so easily provoked by Azerbaijan, which does not care about its soldiers’ lives and gets enthusiastic with papers like that, will continue ahead,” Serzh Sargsyan stated.
Speaking about Armenian’s participation in the operations in Afghanistan the Armenian President recalled that Armenia engaged with the ISAF mission in February, 2010 and tripled its contingent in July, 2011.
“In the course of the past four and a half years, the Armenian peacekeepers have gained an invaluable experience in the framework of the International Security Assistance Force in Afghanistan. I would especially highlight here the fruitful cooperation Armenia has enjoyed with Germany, which doubtlessly can be viewed as an instance of a best practice and exemplary cooperation between a NATO member and a partner State,” President Serzh Sargsyan said.