Փարիզյան հանդիպումից առաջ Ադրբեջանը բազմապատկել է հրադադարի խախտումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր Երեւանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպմանն ասել է, որ Փարիզում կայանալիք Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից առաջ պաշտոնական Բաքուն «եւս մեկ անգամ ցույց է տալիս իր անլուրջ մոտեցումը»:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Էդվարդ Նալբանդյանը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստի վրա, որ Փարիզում նախագահների հանդիպմանն ընդառաջ բազմապատկվել են հրադադարի ռեժիմի խախտումները ադրբեջանական զինուժի կողմից, ինչը դարձել է Բաքվի սովորական գործելաոճը՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը նվիրված բարձր մակարդակի հանդիպումներից առաջ։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ Ադրբեջանը, ձեւացնելով, թե իբր պատրաստ է սկսել խաղաղության պայմանագրի մշակումը, մի կողմից փորձում է հիմնախնդրի շուրջ քննարկումները տեղափոխել այլ հարթակներ, մյուս կողմից` ձախողել միջնորդության միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո հիմնախնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցմանն ուղղված վերջին տարիների բանակցային գործընթացը: Նախարարը շեշտել է, որ իր ապակառուցողական քայլերով, Ադրբեջանը ցույց է տալիս, որ պատրաստ չէ հիմնախնդրի կարգավորմանը։

Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian said at his meeting with the OSCE Minsk Group Co-Chairs today that before Azerbaijani and Armenian Presidents’ meeting with OSCE Minsk Group Co-Chairs due in Paris, official Baku "once again shows its approach is not serious”.
Edward Nalbandian called the Co-Chairs’ attention to the fact that ahead of the Presidents' meeting in Paris, the Azebraijani Armed Forces multiplied ceasefire violations which had already become Baku’s common behavior before high-level meetings devoted to NK peace process, Mediamax reports.
The Armenian FM stressed that pretending it is ready to start working out the peace agreement, Azerbaijan on the one hand tries to shift the discussions around the conflict to other platforms, and on the other -to fail past years' negotiations process aimed at harmonization of fundamental principles of the conflict settlement under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs who hold the international mandate. The Minister stressed that with its destructive steps, Azerbaijan shows that it is not ready for the conflict settlement.