Գերմանիան Հայաստանի համար կարեւոր գործընկեր է, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Գերմանիան Հայաստանի համար կարեւորագույն գործընկեր է:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Սերժ Սարգսյանը այդ մասին ասել է Հայաստան պաշտոնական այցով ժամանած Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ հանդիպման ժամանակ՝ նշելով, որ երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հայ-գերմանական համագործակցության օրակարգը զգալիորեն ընդլայնվել եւ ամրապնդվել է շուրջ վեց տասնյակի հասնող համաձայնագրերով, որոնք նոր որակ են հաղորդել միջպետական հարաբերություններին:
Արտգործնախարար Շտայնմայերն  իր հերթին ընդգծել է, որ նոր պաշտոնում սա իր առաջին այցն է, եւ այն նպատակ ունի ավելի ակտիվացնել հայ-գերմանական քաղաքական երկխոսությունն ու խորացնել բարեկամական հարաբերությունները:
Նախարարը համակարծիք է եղել ՀՀ նախագահի հետ, որ տարեցտարի երկու երկրների միջեւ կապերն ավելի են սերտացել, եւ ասվածը վերաբերում է ոչ միայն քաղաքական, տնտեսական, այլեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ ոլորտներին:
Հայ-գերմանական երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցերի քննարկումից բացի կողմերն անդրադարձել են նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին, մտքեր են փոխանակել միջազգային եւ տարածաշրջանային խնդիրների ու մարտահրավերների, դրանց դիմակայելու ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի շուրջ:

Germany is a very important partner for Armenia, Armenian President says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan said that Germany is a very important partner for Armenia.
Serzh Sargsyan said this during his meeting with German Foreign Minister Frank-Walter Steinmeier who is in Armenia on an official visit, Mediamax reports. The President noted that since diplomatic relations established between the two states, Armenia-Germany cooperation agenda has considerably expanded and bolstered by around 6 dozens of agreements which have given a new quality to the interstate relations.
Foreign Minister Steinmeier stressed in his turn that that it’s his first visit to Armenia as Foreign Minister and it is aimed at more activating Armenia-Germany political dialogue and deepening friendly relations. The Minister was unanimous with the Armenian President that the ties between the states have become  closer meaning not only politics and economy but also various areas of mutual interest.
Besides items on Armenia-Germany bilateral agenda, the sides also touched upon Armenia-EU relations, exchanged opinions on international and regional issues and challenges and efforts toward addressing them.