Գերմանիան Հայաստանի համար կարեւոր գործընկեր է, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Գերմանիան Հայաստանի համար կարեւորագույն գործընկեր է:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Սերժ Սարգսյանը այդ մասին ասել է Հայաստան պաշտոնական այցով ժամանած Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ հանդիպման ժամանակ՝ նշելով, որ երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր հայ-գերմանական համագործակցության օրակարգը զգալիորեն ընդլայնվել եւ ամրապնդվել է շուրջ վեց տասնյակի հասնող համաձայնագրերով, որոնք նոր որակ են հաղորդել միջպետական հարաբերություններին:
Արտգործնախարար Շտայնմայերն  իր հերթին ընդգծել է, որ նոր պաշտոնում սա իր առաջին այցն է, եւ այն նպատակ ունի ավելի ակտիվացնել հայ-գերմանական քաղաքական երկխոսությունն ու խորացնել բարեկամական հարաբերությունները:
Նախարարը համակարծիք է եղել ՀՀ նախագահի հետ, որ տարեցտարի երկու երկրների միջեւ կապերն ավելի են սերտացել, եւ ասվածը վերաբերում է ոչ միայն քաղաքական, տնտեսական, այլեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ ոլորտներին:
Հայ-գերմանական երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցերի քննարկումից բացի կողմերն անդրադարձել են նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին, մտքեր են փոխանակել միջազգային եւ տարածաշրջանային խնդիրների ու մարտահրավերների, դրանց դիմակայելու ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի շուրջ:

Германия является важным партнером Армении, сказал президент Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал, что Германия является важным партнером Армении.
Как сообщает Медиамакс, Серж Саргсян сказал об этом в ходе встречи с находящимся с официальным визитом в Армении министром иностранных дел Германии Франком-Вальтером Штайнмайером, отметив, что с тех пор, как были установлены дипломатические отношения между двумя странами, повестка армяно-германского сотрудничества значительно расширилась и укрепилась около шестью десятками соглашениями, которые придали новое качество межгосударственным отношениям.
Глава МИД Германии Штайнмайер, в свою очередь, подчеркнул, что это его первый визит на новой должности, и он нацелен на активизацию армяно-германского политического диалога и углубление дружеских отношений. Министр согласился с президентом Армении, что год за годом связи между двумя странами стали более тесными, и речь не только о политической или экономической сфере, но и о многих разных областях, представляющих взаимный интерес.
Кроме обсуждения вопросов, касающихся армяно-германской двусторонней повестки, стороны комментировали также отношения Армения-ЕС, обменялись мнениями по международным и региональным проблемам и вызовам, усилиям по их преодолению.