ԱՄՆ-ին անհանգստացնում է Թուրքիայում լրագրողների ձերբակալումը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ-ն կոչ է արել Թուրքիայի իշխանություններին երաշխավորել, որ նրանց գործողությունները չեն խախտում Թուրքիայում ժողովրդավարության հիմքերը:
Նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ պետդեպարտամենտի մամուլի խոսնակ Ջեն Պսակին՝ մեկնաբանելով Թուրքիայում լրագրողների ձերբակալման միջադեպերը:
«Մենք ուշադրությամբ հետեւում ենք Թուրքիայի ոստիկանության կատարած ստուգայցերի ու ձերբակալությունների մասին հաղորդագրություններին: Լրատվամիջոցները, որ բացահայտ քննադատական դիրք ունեին թուրքական իշխանությունների նկատմամբ, դարձել են իրավապահ մարմինների գործողությունների թիրախը: ԶԼՄ-ների ազատությունն ու դատարանների անկախությունը ցանկացած առողջ ժողովրդավարության առանցքային տարրերից են եւ ամրագրված են Թուրքիայի Սահմանադրության մեջ: Լինելով Թուրքիայի ընկերը եւ դաշնակիցը, մենք կոչ ենք անում թուրքական իշխանություններին երաշխավորել, որ նրանց գործողությունները չեն խախտում Թուրքիայի ժողովրդավարության հիմքերը»,- ասված է Ջեն Պսակիի հայտարարության մեջ:

Ереван /Медиамакс/. США призвали турецкие власти гарантировать, что их действия не подрывают демократические основы Турции.
Об этом заявила пресс-секретарь Госдепартамента США Джен Псаки, комментируя аресты журналистов в Турции.
«Мы внимательно следим за сообщениями о том, что турецкая полиция провела серию рейдов и арестов. Средства массовой информации, которые занимали открытую критическую позицию в отношении турецких властей, находятся в числе мишеней действий правоохранительных органов. Свобода СМИ и независимость судов являются ключевыми элементами любой здоровой демократии и закреплены в Конституции Турции. Являясь другом и союзником Турции, мы призываем турецкие власти гарантировать, что их действия не нарушают эти важнейшие ценности и не подрывают демократические основы Турции», - говорится в заявлении Джен Псаки.