Ջոն Հեֆերնը չի մերժի Ադրբեջանում դեսպան նշանակվելու առաջարկը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը այսօր լրագրողների հետ հրաժեշտի հանդիպման ժամանակ ասել է, որ չի մերժի Ադրբեջանում դեսպան նշանակվելու առաջարկը, եթե այդպիսին լինի:
«Ես խնդիր չեմ տեսնում Ադրբեջանում դեսպան նշանակվելու մեջ եւ կողջունեմ նման հնարավորությունը», - ասել է նա:
Դեսպանը նշել է, որ բարդ եւ, միեւնույն ժամանակ, հետաքրքիր կլինի ծանթանալ ԼՂ հակամարտության հարցում Ադրբեջանի դիրքորոշմանը՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանի դիրքորոշմանն ինքն արդեն ծանոթ է:
«Ցավոք, Հայաստանում աշխատելու ընթացքում Բաքու մեկնելու հնարավորություն չունեցա, իսկ, օրինակ, Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը այցելեց Երեւան, եւ մենք օգտակար հանդիպումներ ունեցանք Հայաստանի նախագահի եւ արտգործնախարարի հետ: Մորնինգսթարը հրավիրեց այցելել Բաքու, բայց, ցավոք, չստացվեց»,- ասել է Հեֆերնը:
ԱՄՆ դեսպանը նշել է նաեւ, որ աշխատելու է Ադրբեջանի հետ, երբ վերադառնա ԱՄՆ եւ անցնի նոր աշխատանքի՝ Պետդեպարտամենտի Եվրոպական եւ Եվրասիական գործերի բյուրոյում:

Джон Хефферн не отверг бы предложение стать послом в Азербайджане - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Посол США в Армении Джон Хефферн сказал сегодня на прощальной встрече с журналистами, что не отверг бы предложение о назначении на пост посла в Азербайджане.
«Я не вижу проблемы в том, чтобы быть послом в Азербайджане, и приветствовал бы такую возможность», - сказал он.
Посол отметил, что ему было бы одновременно сложно и интересно изучить позицию Азербайджана по карабахскому вопросу, учитывая его знакомство с позицией Армении.
«К сожалению, в период работы в Армении у меня не было возможности посетить Баку, а вот посол США в Азербайджане Ричард Морнингстар приезжал в Ереван, и у нас были продуктивные встречи с президентом и главой МИД Армении. Морнингстар приглашал меня посетить Баку, но, к сожалению, не получилось», - сказал Хефферн.
Посол США отметил также, что будет иметь дело с Азербайджаном, когда вернется в США и перейдет на должность в Бюро по делам Европы и Евразии в Госдепе.