Ջոն Հեֆերնը չի մերժի Ադրբեջանում դեսպան նշանակվելու առաջարկը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը այսօր լրագրողների հետ հրաժեշտի հանդիպման ժամանակ ասել է, որ չի մերժի Ադրբեջանում դեսպան նշանակվելու առաջարկը, եթե այդպիսին լինի:
«Ես խնդիր չեմ տեսնում Ադրբեջանում դեսպան նշանակվելու մեջ եւ կողջունեմ նման հնարավորությունը», - ասել է նա:
Դեսպանը նշել է, որ բարդ եւ, միեւնույն ժամանակ, հետաքրքիր կլինի ծանթանալ ԼՂ հակամարտության հարցում Ադրբեջանի դիրքորոշմանը՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանի դիրքորոշմանն ինքն արդեն ծանոթ է:
«Ցավոք, Հայաստանում աշխատելու ընթացքում Բաքու մեկնելու հնարավորություն չունեցա, իսկ, օրինակ, Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը այցելեց Երեւան, եւ մենք օգտակար հանդիպումներ ունեցանք Հայաստանի նախագահի եւ արտգործնախարարի հետ: Մորնինգսթարը հրավիրեց այցելել Բաքու, բայց, ցավոք, չստացվեց»,- ասել է Հեֆերնը:
ԱՄՆ դեսպանը նշել է նաեւ, որ աշխատելու է Ադրբեջանի հետ, երբ վերադառնա ԱՄՆ եւ անցնի նոր աշխատանքի՝ Պետդեպարտամենտի Եվրոպական եւ Եվրասիական գործերի բյուրոյում:

John Heffern not to turn down proposal to be appointed U.S. Ambassador to Azerbaijan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. At the farewell press conference today, U.S. Ambassador to Armenia John Heffern told journalists that he will not turn down the proposal to be appointed U.S. Ambassador to Azerbaijan if he receives it.
“I see no problems with regard to my being appointed U.S. Ambassador to Azerbaijan and will welcome such an opportunity”, he said.
The Ambassador noted it will be a challenge for him to get acquainted with Azerbaijan’s stance on NK conflict considering he already knows Armenia’s position on it.
“Unfortunately I got no chance to visit Baku during my work in Armenia, while, for example, U.S. Ambassador to Azerbaijan Richard Morningstar paid a visit to Armenia, and we had useful meetings with the Armenian President and the Foreign Minister. Morningstar invited me to Baku, however, I did not manage to visit”, said Heffern.
The U.S. Ambassador also noted that once he returns to the U.S. he will work with Azerbaijan and will get to work at the Bureau of European and Eurasian Affairs at U.S. Department of State.