Շտայնմայերը «զգուշանում է Հոլոքոստի արժեզրկումից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ի տարբերություն նախագահ Յոահիմ Գաուկի եւ Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամերտի, Գերմանիայի արտաքին գործերի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը չի ցանկանում 1915 թվականի հայերի կոտորածը «Ցեղասպանություն» անվանել, քանի որ դա սպառնում է «արժեզրկել» Հոլոքոստը:
Այդ մասին նա ասել է Spiegel ամսագրին:
«Զուր են դեբատները, որոնց ընթացքում սպասվում է, թե ես իմ առջեւ դրված նշաձողը կանցնեմ, չնայած բոլորը՝ թե հարցնողները, թե պատասխանողները, գիտեն, որ համալիր հիշողությունը ոչ հաճախ կարող ես մեկ եզրույթով արտահայտել», -ասել է Շտայնմայերը:
Առանցքում պետք է երկու ժողովուրդների հաշտեցումը լինի, ասել է նախարարը: «Ցեղասպանություն» բառի արտաբերմամբ սահմանափակվելը, ըստ Շտայնմայերի, չի օգնի վերջ դնել թուրքերի եւ հայերի միջեւ եղած խնդիրներին:
Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն նաեւ ասել է, որ զգուշանում է Հոլոքոստն «անուղղակիորեն արժեզրկելուց»:
«Գերմանիայում պետք է ուշադիր լինենք եւ սեփական քաղաքականությանը հետեւողներին իրավունք չընձեռենք ասելու, թե Հոլոքոստը սկսվել է 1933 թվականից առաջ», - ասել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ապրիլի 20-ին Deutsche Welle-ն հայտնել էր, որ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը Süddeutsche Zeitung թերթին տված հարցազրույցում ասել էր, որ «1915թ տեղի ունեցածը կարելի է ցեղասպանություն բառով ամփոփել»:

Штайнмайер «опасается обесценивания Холокоста»
Ереван/Медиамакс/. В отличие от президента Йоахима Гаука и спикера Бундестага Норберта Ламерта, министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер не хочет называть резню армян 1915 года «геноцидом», так как это может «обесценить» Холокост.
Об этом он сказал журналу Spiegel.
«Напрасны дебаты, в ходе которых ожидается, что я перейду установленную границу. Все кто спрашивают и кто отвечают, знают, что комплексную память не всегда можно отразить одной формулировкой», - сказал Штайнмайер.
Ядром должно быть примирение двух народов, сказал министр. Если ограничиться лишь применением слова «геноцид», это не положит конец проблемам между армянами и турками, считает Франк-Вальтер Штайнмайер.
Он также сказал, что «опасается опосредованного обесценивания Холокоста».
«Мы в Германии должны быть осторожны и не дать возможности тем, кто ведет свою политику, объявлять, будто Холокост начался до 1933 года», - сказал министр иностранных дел Германии.
Медиамакс отмечает, что 20 апреля Deutsche Welle сообщала, что Франк-Вальтер Штайнмайер в интервью газете Süddeutsche Zeitung сказал, что «в произошедее с армянами в 1915 году можно обобщить одним словом - геноцид».