ՀՀ-ն կոչ է արել կանխել գրոհայինների ներհոսքը Մերձավոր Արեւելք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը խորապես մտահոգված է Մերձավոր Արեւելքում ծավալվող իրադարձություններով:
Այս մասին ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարն ասել է Փարիզում՝ Մերձավոր Արեւելքում կրոնական եւ ազգային փոքրամասնությունների դեմ բռնությունների կանխարգելմանը նվիրված միջազգային համաժողովին:
«Սիրիայում եւ Իրաքում ահաբեկչական ուժերի կողմից հետապնդվող էթնիկ եւ կրոնական խմբերի պաշտպանությունը պահանջում է գործողությունների համադրում եւ համակողմանի աջակցություն, այդ թվում՝ հումանիտար օգնության տրամադրում ինչպես փախստականներին, այնպես էլ՝ այն վտանգված համայնքներին, որոնք ահաբեկիչների թիրախ են դարձել։ Միջազգային աջակցությունը չպետք է տարանջատվի առաջնային եւ երկրորդական ուղղությունների եւ պետք է տրամադրվի բոլոր տուժածներին»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա պատահական չի համարել, որ ահաբեկչական խմբավորումները պատերազմ են վարում այս տարածաշրջանի ժողովուրդների մշակութային ժառանգության դեմ:
«Բազմաթիվ իսլամական սրբավայրերի, հնամյա Պալմիրայի եւ Նիմրուդի մշակութային կոթողների ավերումը, Հայոց ցեղասպանության զոհերի մասունքներն ամփոփող Դեյր էլ Զորի Սրբոց նահատակաց եկեղեցու պայթեցումը եւ նմանօրինակ այլ վայրագությունները քաղաքակրթության դեմ գործված հանցանքներ են»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը կոչ է արել անհապաղ կերպով մշակել մեխանիզմներ՝ զրկելու ահաբեկիչներին միջոցներից, ֆինանսական աղբյուրներից եւ խոչընդոտելով օտարերկրյա գրոհայինների ներհոսքը:

Армения призвала остановить приток боевиков на Ближний Восток - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сказал сегодня, что в Ереване глубоко озабочены ситуацией на Ближнем Востоке.
Об этом глава МИД Армении сказал в Париже в ходе мероприятия, посвященного предотвращению насилия в отношении религиозных и национальных меньшинств на Ближнем Востоке.
«Защита этнических и религиозных групп, преследуемых террористами в Сирии и Ираке, требует объединения усилий и всесторонней поддержки, в том числе предоставления гуманитарной помощи как беженцам, так и общинам, ставших мишенями для террористов. Международная поддержка не должна делиться на приоритетную и второстепенную – она должна предоставляться всем пострадавшим», - сказал Эдвард Налбандян.
Он не считает случайным, что террористические организации ведут войну с культурным наследием народов региона.
«Разрушение множества исламских святынь, а также Пальмиры, Нимруда, храма Св. Мучеников в Дер-Зоре, где были захоронены останки жертв Геноцида армян, и другие подобные варварства являются преступлением против цивилизации»,- сказал глава МИД Армении.
Эдвард Налбандян призвал немедленно разработать механизмы, благодаря которым террористов можно лишить средств и источников финансирования, а также остановить приток иностранных боевиков в регион.