ՀՀ-ն կոչ է արել կանխել գրոհայինների ներհոսքը Մերձավոր Արեւելք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը խորապես մտահոգված է Մերձավոր Արեւելքում ծավալվող իրադարձություններով:
Այս մասին ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարն ասել է Փարիզում՝ Մերձավոր Արեւելքում կրոնական եւ ազգային փոքրամասնությունների դեմ բռնությունների կանխարգելմանը նվիրված միջազգային համաժողովին:
«Սիրիայում եւ Իրաքում ահաբեկչական ուժերի կողմից հետապնդվող էթնիկ եւ կրոնական խմբերի պաշտպանությունը պահանջում է գործողությունների համադրում եւ համակողմանի աջակցություն, այդ թվում՝ հումանիտար օգնության տրամադրում ինչպես փախստականներին, այնպես էլ՝ այն վտանգված համայնքներին, որոնք ահաբեկիչների թիրախ են դարձել։ Միջազգային աջակցությունը չպետք է տարանջատվի առաջնային եւ երկրորդական ուղղությունների եւ պետք է տրամադրվի բոլոր տուժածներին»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա պատահական չի համարել, որ ահաբեկչական խմբավորումները պատերազմ են վարում այս տարածաշրջանի ժողովուրդների մշակութային ժառանգության դեմ:
«Բազմաթիվ իսլամական սրբավայրերի, հնամյա Պալմիրայի եւ Նիմրուդի մշակութային կոթողների ավերումը, Հայոց ցեղասպանության զոհերի մասունքներն ամփոփող Դեյր էլ Զորի Սրբոց նահատակաց եկեղեցու պայթեցումը եւ նմանօրինակ այլ վայրագությունները քաղաքակրթության դեմ գործված հանցանքներ են»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը կոչ է արել անհապաղ կերպով մշակել մեխանիզմներ՝ զրկելու ահաբեկիչներին միջոցներից, ֆինանսական աղբյուրներից եւ խոչընդոտելով օտարերկրյա գրոհայինների ներհոսքը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian has today said that Armenia is deeply concerned about the developments in the Middle East.
The Armenian Foreign Minister said this in Paris during the international conference dedicated to preventing violence against national and religious minorities in the Middle East.
“Actions should be combined and comprehensive assistance needs to be rendered to protect ethnic and religious groups persecuted by the terrorist forces in Syria and Iraq. The measures should include providing humanitarian aid to migrants and affected communities targeted by the terrorists. The international assistance shouldn't be divided into primary and secondary areas and it should be rendered to all the aggrieved people”, said Edward Nalbandian.
The Armenian FM has noted it was no mere chance that the terrorist groups had launched the war against the cultural heritage of the peoples of the region.
“Demolition of numerous Islamic shrines, ancient Palmyra and Nimrud cultural monuments, blasting of the Holy Martyrs' Church in Deir ez-Zor preserving the relics of the Armenian Genocide victims and other vandalisms are crimes against civilization”, said the Armenian FM.
Edward Nalbandian has called for immediately working out mechanisms to deprive the terrorists of their means, financial sources and hinder the inflow of foreign gunmen.