ԵՄ-ն հաստատել է Հայաստանի հետ բանակցային թիմի մանդատը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիության արտաքին գործերի խորհուրդը թույլատրել է Եվրոպական հանձնաժողովին բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ իրավական նոր համաձայնագրի շուրջ:
Այս մասին Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Հոկտեմբերի 9-ին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Երեւանում Ֆրանսիայի Եվրոպական հարցերով պետնախարար Հարլեմ Դեզիրի հետ հանդիպման ժամանակ հույս էր հայտնել, որ մոտ ժամանակներս Եվրոպական Միության խորհուրդը կհաստատի ԵՄ բանակցային թիմի մանդատը, եւ հնարավորություն կստեղծվի սկսել բանակցությունները։
Հիշեցնենք, որ 2010թ. հուլիսին մեկնարկել էին ՀՀ-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, իսկ 2012թ. հունիսին` Ասոցացման համաձայնագրի մաս կազմող Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ բանակցությունները:
2013թ. հուլիսին Հայաստանը եւ Եվրոպական Միությունն ավարտեցին Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները: Հայաստանի` Մաքսային միությանն անդամակցելու որոշումից հետո ԵՄ-ն հայտարարեց, որ հնարավոր չի լինի նախաստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը: Եվրոպական Միությունն ու Հայաստանն արձանագրեցին, որ ավարտել են Ասոցացման համաձայնագրի, այդ թվում՝ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու շուրջ բանակցությունները, սակայն, չեն նախաստորագրելու այն, քանի որ Հայաստանն ունի նոր միջազգային հանձնառություններ։
2013թ. նոյեմբերի 29-ի կայացած Արեւելյան գործընկերության Վիլնյուսյան գագաթաժողովի շրջանակում ընդունվել էր Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական Միության միջեւ համատեղ հայտարարություն, որով վերահաստատվում էր երկուստեք հանձնառությունը շարունակել զարգացնել եւ ամրապնդել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ համագործակցությունը։

EU approves mandate of negotiations team with Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. EU Foreign Affairs Council authorized the European Commission to start talks around a new legal base with Armenia.
Armenian Foreign Ministry spokesperson Tigran Balayan has written about it on his Twitter.
On October 9, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian expressed the hope during his meeting with French Minister of State for European Affairs Harlem Desir that the EU Council would approve the mandate of the negotiations team in near future which would allow starting the talks.
It should be recalled that the talks around Armenia-EU Association Agreement kicked off in July 2010, and the talks on Deep and Comprehensive Free Trade Area making part of the Association Agreement began in June 2012.
In July 2013 the negotiations on Association Agreement between Armenia and European Union were completed. In September 2013 Armenia announced its decision to join the Customs Union. The EU and Armenia acknowledged that they have completed negotiations on an Association Agreement, including a Deep and Comprehensive Free Trade Area, but will not proceed with its initialing due to Armenia's new international commitments.
On 29 November 2013, an EU-Armenia joint statement was adopted at the Vilnius Summit reconfirming the commitment of the parties to further develop and strengthen comprehensive cooperation in all areas of mutual interest. Based on common values, Armenia and EU are committed to further cooperation in all the areas of mutual interest.