ԵՄ-ն հաստատել է Հայաստանի հետ բանակցային թիմի մանդատը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիության արտաքին գործերի խորհուրդը թույլատրել է Եվրոպական հանձնաժողովին բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ իրավական նոր համաձայնագրի շուրջ:
Այս մասին Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Հոկտեմբերի 9-ին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Երեւանում Ֆրանսիայի Եվրոպական հարցերով պետնախարար Հարլեմ Դեզիրի հետ հանդիպման ժամանակ հույս էր հայտնել, որ մոտ ժամանակներս Եվրոպական Միության խորհուրդը կհաստատի ԵՄ բանակցային թիմի մանդատը, եւ հնարավորություն կստեղծվի սկսել բանակցությունները։
Հիշեցնենք, որ 2010թ. հուլիսին մեկնարկել էին ՀՀ-ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, իսկ 2012թ. հունիսին` Ասոցացման համաձայնագրի մաս կազմող Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու վերաբերյալ բանակցությունները:
2013թ. հուլիսին Հայաստանը եւ Եվրոպական Միությունն ավարտեցին Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները: Հայաստանի` Մաքսային միությանն անդամակցելու որոշումից հետո ԵՄ-ն հայտարարեց, որ հնարավոր չի լինի նախաստորագրել Ասոցացման համաձայնագիրը: Եվրոպական Միությունն ու Հայաստանն արձանագրեցին, որ ավարտել են Ասոցացման համաձայնագրի, այդ թվում՝ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու շուրջ բանակցությունները, սակայն, չեն նախաստորագրելու այն, քանի որ Հայաստանն ունի նոր միջազգային հանձնառություններ։
2013թ. նոյեմբերի 29-ի կայացած Արեւելյան գործընկերության Վիլնյուսյան գագաթաժողովի շրջանակում ընդունվել էր Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական Միության միջեւ համատեղ հայտարարություն, որով վերահաստատվում էր երկուստեք հանձնառությունը շարունակել զարգացնել եւ ամրապնդել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ համագործակցությունը։

ЕС утвердил мандат для начала переговоров с Арменией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Совет по внешним отношениям Евросоюза уполномочил Еврокомиссию начать переговоры с Арменией о новом соглашении.
Об этом в Твиттере написал пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 9 октября в Ереване на встрече с госсекретарем Франции по европейским вопросам Арлемом Дезиром выразил надежду, то в ближайшее время Совет Европейского союза утвердит мандат переговорной группы ЕС, что позволит начать переговоры.
В июле 2010 г. между Арменией и ЕС стартовали переговоры по Соглашению об Ассоциации, а в июне 2012г. - переговоры по созданию зоны глубокой и всеобъемлющей свободной торговли в рамках Соглашения об ассоциации.
В июле 2013 г. переговоры между Арменией и ЕС по Соглашению об Ассоциации были завершены. В сентябре Армения заявила о своем решении стать членом Евразийского Союза, после чего ЕС заявил, что подписать Соглашение об ассоциации не представляется возможным. Армения и ЕС отметили, что переговоры по Соглашению об Ассоциации, в том числе по созданию зоны глубокой и всеобъемлющей торговли завершены, однако не будут парафированы и подписаны ввиду принятия Арменией новых международных обязательств.
В рамках вильнюсского саммита Восточного партнерства 28-29 ноября 2013 г., было принято совместное заявление Армении и Европейского Союза, которым подтверждалась готовность сторон и далее развивать и укреплять всестороннее сотрудничество в областях, представляющих взаимный интерес.