Ներկայացվել է Հայաստան-ԵՄ նոր համաձայնագրի բնույթը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ նոր համաձայնագրում կպահպանվեն առեւտրատնտեսական համագործակցության բոլոր 28 ոլորտները, որոնք ավելի վաղ տեղ էին գտել ՀՀ-ԵՄ միջեւ բանակցված Ասոցացման համաձայնագրում:
Գարեգին Մելքոնյանն ասել է, որ ոլորտային 28 ուղղությունները կվերանայվեն, սակայն դրանցից որեւէ մեկը դուրս չի մղվի նոր համաձայնագրից:
«Ասոցացման համաձայնագրում կային քաղաքական, իրավապայմանագրային եւ 28 տարբեր ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ բլոկներ: Դրանցից առանձին կար նաեւ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագիր (ԽՀԱԱՀ-DCFTA), որը ենթադրում էր մաքսերի փոխադարձ զրոյացում: ԽՀԱԱՀ-ին վերաբերող որոշ տարրեր, ինչպես օրինակ տարիֆային արտոնությունը, մաքսերի զրոյացումը, նոր համաձայնագրում չեն ներառվի՝ հաշվի առնելով ՀՀ պարտավորությունները ԵՏՄ շրջանակում: Սակայն մի քանի ոլորտներ համաձայնագրի առեւտրատնտեսական հատվածից կպահպանվեն, օրինակ՝ համագործակցությունը գիտության, բնապահպանության, հանքարդյունաբերության, տնտեսական երկխոսության, էներգետիկայի, ֆինանսական ծառայությունների, տուրիզմի, գյուղատնտեսության, տարածքային զարգացման եւ այլ ոլորտներում: ԽՀԱԱՀ-ից կներառվեն նաեւ մտավոր սեփականության պաշտպանության, որակի ենթակառուցվածքների, սննդի անվտանգության, մաքսային համագործակցության, վեճերի կարգավորման ոլորտներում համագործակցությունը»,- ասել է Գարեգին Մելքոնյանը:
Նա հիշեցրել է, որ դեռեւս այս տարեսկզբին ՀՀ-ի եւ ԵՄ-ի միջեւ անցկացվել են մասնագիտական քննարկումներ:
«Այդ աշխատանքների նպատակն էր քննարկել, հասկանալ, թե Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելուց հետո ինչպիսի՞ օրակարգ է հնարավոր ձեւավորել: Բանակցային տեսանկյունից այդ քննարկումներն օգտակար էին, քանի որ հիմա մենք ունենք այն ընկալումը, թե ինչի շուրջ ենք խոսելու եւ նոր համաձայնագրում ինչ կարող ենք ներառել»,- ասել է փոխնախարարը:
«Հիմնվելով նախկինում բանակցված փաթեթի վրա՝ այսօր ունենք լավ նախադրյալներ այս բանակցություններն արագ տեմպերով առաջ տանելու համար:  Հուսով եմ` մինչեւ տարեվերջ կտրվի բանակցությունների մեկնարկը»,- հավելել է Գարեգին Մելքոնյանը:

Представлен характер будущего соглашения Армения-ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Первый замминистра экономики Армении Гарегин Мелконян сказал сегодня, что в новом соглашении между Арменией и Евросоюзом сохранятся все 28 секторов торгово-экономического сотрудничества, которые ранее были согласованы сторонами в рамках Соглашения об ассоциации.
Гарегин Мелконян сказал, что все секторальные направления будут пересмотрены, но ни одно из 28 не будет исключено из нового соглашения.
«В Соглашении об ассоциации были блоки о сотрудничестве в области политики, договорно-правовой сфере и 28 разных секторах. Отдельно в Соглашение был включен Договор о Глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли (DCFTA), который предусматривал взаимное обнуление таможенных сборов. Некоторые элементы DCFTA, такие как, например, тарифные льготы, отмена таможенных сборов в новый договор не войдут, учитывая обязательства Армении в рамках ЕАЭС. Однако некоторые сферы из торгово-экономического блока соглашения сохранятся, например, сотрудничество в области науки, охраны природы, добычи ископаемых, экономического диалога, энергетики, финансовых услуг, туризма, сельского хозяйства, территориального развития и других. Также сохранятся вопросы взаимодействия в области защиты интеллектуальной собственности, инфраструктуры качества, безопасности продуктов питания, таможенного сотрудничества, урегулирования споров», - сказал Гарегин Мелконян.
Он напомнил, что экспертные обсуждения между Арменией и ЕС проходили еще в начале этого года.
«Целью этой работы было понять, какую повестку можно сформировать после вступления Армении в Евразийский экономический союз? Эти обсуждения были полезны, так как теперь у нас есть понимание того, что нам следует обсуждать и что можно включить в новое соглашение», - сказал замминистра.
«Основываясь на согласованном в прошлом пакете, у нас есть хорошие предпосылки для быстрого проведения переговоров, которые, надеюсь, начнутся до конца года», - добавил Гарегин Мелконян.