ԵԽԽՎ պատվիրակություն. hանրաքվեն պայմանավորված էր քաղաքական շահով
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) պատվիրակությունը հայտարարել է, որ Հայաստանում սահմանադրական հանրաքվեի անցկացումը «պայմանավորված էր ոչ թե Հայաստանի հասարակության կարիքներով, այլ քաղաքական շահերով, եւ շատ քաղաքացիների կողմից ընկալվեց ավելի շուտ որպես վստահության քվեարկություն կառավարության հանդեպ, այլ ոչ թե փոփոխության համար»:
ԵԽԽՎ միջկուսակցական պատվիրակությունը Հայաստանում է գտնվել դեկտեմբերի 4-ից 7-ը՝  սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն մշտադիտարկելու նպատակով:
Պատվիրակությունը գլխավորում էր ԵԽԽՎ պատգամավոր, Շվեյցարիան ներկայացնող Անդրեաս Գրոսսը: Պատվիրակության կազմում էին նաեւ պատգամավոր Դորիս Ֆիալան (Շվեյցարիա) եւ ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի պարտավորությունների կատարման հարցով համազեկուցող Ալան Միլը (Մեծ Բրիտանիա):
«Հանրաքվեին ընտրողների համեմատաբար պասիվ մասնակցությունը՝ բնակչության շուրջ 50 %-ը, վկայում է այն մասին, որ հանրաքվեն անցկացվել է՝ ոչ թե Հայաստանի հասարակության կարիքների, այլ քաղաքական շահերով պայմանավորված: Երկու ու կես տարվա բարեփոխումների գործընթացը բավարար ներառական չի եղել, եւ խորհրդարանն ընդամենը մի քանի շաբաթ ժամանակ է ունեցել՝ քննարկելու սահմանադրության տեքստը: Հանրային քննարկումների համար նախատեսված ժամանակը եւս սահմանափակ է եղել՝ երկու ամիս»,- ասված է ԵԽԽՎ պատվիրակության եզրակացության մեջ:
Պատվիրակության գնահատմամբ, «սահմանադրական առանցքային փոփոխությունը՝ կառավարման նախագահական համակարգից անցումը դեպի խորհրդարանականի, շատ քաղաքացիներ ընկալել են որպես գործիք, որով գործող նախագահը մտադիր է պահպանել իշխանությունը՝ իր նախագահության երկրորդ եւ վերջին ժամկետի ավարտից հետո»:
Պատվիրակությունը նշել է նաեւ քվեարկության ընթացքում արձանագրված որոշ խնդիրների, մասնավորապես, ընտրացուցակների անճշտության, ընտրակաշառքի եւ կրկնակի քվեարկության դեպքերի ահազանգերի մասին:

Делегация ПАСЕ: Референдум обусловлен политическими интересами
Ереван /Медиамакс/. Делегация Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) заявила, что проведение референдума по конституционным реформам в Армении «было обусловлено не нуждами армянского общества, а политическими интересами, и референдум был воспринят многими гражданами как выражение доверия правительству, а не голосование за изменения».
Межпартийная делегация ПАСЕ находится в Армении с 4 по 7 декабря, осуществляя мониторинг проведения референдума по конституционным реформам.
Возглавляет делегацию парламентарий ПАСЕ, представитель Швейцарии Андреас Гросс. В состав делегации входят также Дорис Фиала (Швейцария) и содокладчик мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам выполнения обязательств Армении Алан Милл (Великобритания).
«Сравнительно пассивное участие избирателей в референдуме – порядка 50% избирателей – свидетельствует о том, что референдум проводился на основании политических интересов, а не потребностей армянского общества. Процесс реформ, протекающий в Армении 2,5 года, был недостаточно инклюзивным, и у парламента было всего несколько недель на обсуждение текста Конституции. Сроки, отведенные на общественные обсуждения, также были ограничены – всего два месяца», - говорится в заключении ПАСЕ.
По оценкам делегации, «ключевое изменение в Конституции – переход от президентской системы управления к парламентской – многие граждане восприняли как инструмент, с помощью которого президент намерен сохранить власть по завершении своего второго и последнего срока».
Делегация отметила также ряд проблем, зафиксированных в ходе голосования, в частности, неточности в списках избирателей, случаи их подкупа и сообщения о повторных голосованиях.