ԵԽԽՎ պատվիրակություն. hանրաքվեն պայմանավորված էր քաղաքական շահով
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) պատվիրակությունը հայտարարել է, որ Հայաստանում սահմանադրական հանրաքվեի անցկացումը «պայմանավորված էր ոչ թե Հայաստանի հասարակության կարիքներով, այլ քաղաքական շահերով, եւ շատ քաղաքացիների կողմից ընկալվեց ավելի շուտ որպես վստահության քվեարկություն կառավարության հանդեպ, այլ ոչ թե փոփոխության համար»:
ԵԽԽՎ միջկուսակցական պատվիրակությունը Հայաստանում է գտնվել դեկտեմբերի 4-ից 7-ը՝  սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն մշտադիտարկելու նպատակով:
Պատվիրակությունը գլխավորում էր ԵԽԽՎ պատգամավոր, Շվեյցարիան ներկայացնող Անդրեաս Գրոսսը: Պատվիրակության կազմում էին նաեւ պատգամավոր Դորիս Ֆիալան (Շվեյցարիա) եւ ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի պարտավորությունների կատարման հարցով համազեկուցող Ալան Միլը (Մեծ Բրիտանիա):
«Հանրաքվեին ընտրողների համեմատաբար պասիվ մասնակցությունը՝ բնակչության շուրջ 50 %-ը, վկայում է այն մասին, որ հանրաքվեն անցկացվել է՝ ոչ թե Հայաստանի հասարակության կարիքների, այլ քաղաքական շահերով պայմանավորված: Երկու ու կես տարվա բարեփոխումների գործընթացը բավարար ներառական չի եղել, եւ խորհրդարանն ընդամենը մի քանի շաբաթ ժամանակ է ունեցել՝ քննարկելու սահմանադրության տեքստը: Հանրային քննարկումների համար նախատեսված ժամանակը եւս սահմանափակ է եղել՝ երկու ամիս»,- ասված է ԵԽԽՎ պատվիրակության եզրակացության մեջ:
Պատվիրակության գնահատմամբ, «սահմանադրական առանցքային փոփոխությունը՝ կառավարման նախագահական համակարգից անցումը դեպի խորհրդարանականի, շատ քաղաքացիներ ընկալել են որպես գործիք, որով գործող նախագահը մտադիր է պահպանել իշխանությունը՝ իր նախագահության երկրորդ եւ վերջին ժամկետի ավարտից հետո»:
Պատվիրակությունը նշել է նաեւ քվեարկության ընթացքում արձանագրված որոշ խնդիրների, մասնավորապես, ընտրացուցակների անճշտության, ընտրակաշառքի եւ կրկնակի քվեարկության դեպքերի ահազանգերի մասին:

PACE Delegation: Referendum in Armenia was driven by political interests
Yerevan /Mediamax/. Delegation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) stated that referendum on constitutional reforms "was driven by political interests instead of the needs of the Armenian public and was perceived by many citizens as a vote of confidence in the government rather than on the many proposals for change”.
A cross-party delegation of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) was present in Armenia from 4 to 7 December 2015 to observe the referendum on constitutional reforms.
The delegation was headed by Andreas Gross (Switzerland, SOC) and also included Doris Fiala (Switzerland) and Alan Meale (United Kingdom), rapporteur of the Monitoring Committee.
“The relatively low turn-out, around 50% of the population, reflects the fact that the referendum was driven by political interests instead of the needs of the Armenian public and was perceived by many citizens as a vote of confidence in the government rather than on the many proposals for change. The two-and-a-half-year reform process was not inclusive enough, the parliament having only a few weeks to discuss the text and public debate being limited to two months, making it difficult for an agreement to be reached.
Thus, the core of the constitutional change - the shift from a presidential to a parliamentary system - was understood by too many citizens as being a means for the current president to remain in power after the end of his second (and what would have been final) term”, the Delegation reported.
Delegation also mentioned several problems that occurred on the voting day, in particular:
- the inaccuracy of the voting lists containing the names of many people residing permanently abroad or even deceased, leading to claims that these identities were usurped by people who then voted several times;
- allegations of large-scale organized vote buying and carousel voting as well as pressure on voters;