Վրաստանի և Աբխազիայի պաշտոնյաները հանդիպում են Երեւանում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի փախստականների հարցերով նախարար Սոզար Սուբարին ժամանել է Երեւան՝ հանդիպելու Աբխազիայի իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնի է դարձել Թբիլիսիի իր աղբյուրներից, հանդիպումը անց է կացվելու Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) հովանու ներքո:
Կողմերը քննարկելու են 1992-1993 թթ. վրաց-աբխազական պատերազմի զոհերի վերահուղարկավորման հետ կապված հարցերը:
ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ոչ հերքել, ոչ էլ հաստատել է այս տեղեկատվությունը:
«Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն, իր անկախ միջնորդի դերի շրջանակներում իշխանություններին, տարբեր հակամարտությունների ժամանակ, առաջարկում է երկխոսություն հաստատելուն ուղղված իր ծառայությունները: Հայաստանի պատվիրակությունը նման հանդիպումների կազմակերպման տեսանկյունից տրամադրում է զուտ տեխնիկական աջակցություն: Ինչ վերաբերում է հանդիպման մանրամասներին, մենք այդ առումով որևէ դերակատարություն չունենք»,- ասել է Զառա Ամատունին:

Официальные лица Грузии и Абхазии встретятся в Ереване - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр по делам беженцев Грузии Созар Субари прибыл в Ереван, чтобы встретиться с представителями властей Абхазии.
Как Медиамакс стало известно из источников в Тбилиси, встреча пройдет под эгидой Международного комитета красного креста (МККК).
Стороны обсудят вопросы, связанные с перезахоронением жертв грузино-абхазского конфликта 1992-1993 годов.
Руководитель программ по коммуникации делегации МККК Зара Аматуни в беседе с Медиамакс не опровергла, но и не подтвердила данную информацию.
«МККК в рамках своей роли независимого посредника предлагает свои услуги по установлению диалога. Делегация МККК в Армении осуществляет исключительно техническую поддержку в плане организации подобных встреч. Что касается деталей и содержания подобных встреч, мы в этом никак не задействованы», - сказала Зара Аматуни.