ԵՄ-ն կոչ է արել կատարել ընտրախախտումների թափանցիկ քննություն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական միության պատվիրակությունն այսօր Հայաստանի իշխանություններին կոչ է արել կատարել ընտրախախտումների վերաբերյալ արժանահավատ հաղորդումների թափանցիկ եւ լիարժեք քննություն:
Այդ մասին ասված է Եվրոպական միության պատվիրակության հայտարարության մեջ, որն ընդունվել է ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանների համաձայնությամբ:
«Եվրոպական միությունը ուշադրությամբ հետեւել է 2013 թվականից մեկնարկած` Սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին, եւ Վենետիկի հանձնաժողովի տված երկու հիմնականում դրական եզրակացություններին, որին ԵՄ-ն սատարում է, որպես  Եվրոպայում սահմանադրական նորմերի դրոշակակիր կառույցի:
Մենք ի գիտություն ենք ընդունում 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեի նախնական արդյունքները:
Մենք միաժամանակ ի գիտություն ենք ընդունում մի շարք ընդդիմադիր քաղաքական առաջնորդների եւ անկախ դիտորդների մտահոգություններն ու կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին կատարել ընտրախախտումների վերաբերյալ արժանահավատ հաղորդումների թափանցիկ եւ լիարժեք քննություն:
Առանց ընտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդումների թափանցիկ քննության եւ, դրանց հաստատման դեպքում խախտումների շտկման Հանրաքվեն կմնա մեկ այլ բաց թողնված հնարավորություն՝ Հայաստանում ընտրական գործընթացների  նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացման եւ դրանց ամբողջականության ապահովման տեսանկյունից:
Հանրաքվեի վերջնական արդյունքների պաշտոնապես հաստատման   պարագայում, մենք ընդգծում ենք, որ կարեւոր է կիրառել նոր Սահմանադրությունը՝ հատկապես մարդու իրավունքներին վերաբերող գլուխը, զսպումների եւ հակակշիռների նոր մեխանիզմները եւ փոքրամասնության իրավունքները ընդդիմության համար, որպեսզի այն չմնա սոսկ թղթի վրա:
Մենք վերստին ընդգծում ենք, որ կարեւոր է ընդունել նոր Ընտրական օրենսգիրք՝ «ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի առաջարկներին համապատասխան, ներառական կերպով եւ հերթական խորհրդարանական ընտրությունների հաջորդ փուլից մեկ տարի առաջ:
Հիմնվելով երկկողմ համագործակցության ապագա նոր իրավական շրջանակի վրա եւ Արեւելյան գործընկերության ավելի ընդարձակ հեռանկարում՝ ԵՄ-ն կշարունակի աջակցել Հայաստանի ներքին քաղաքական, սոցիալական եւ տնտեսական բարեփոխումների իրականացման գործընթացին», - ասված է հայտարարության մեջ:

EU Delegation urges the Armenian authorities to fully investigate fraud allegations - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. EU Delegation urge the Armenian authorities to fully investigate in a transparent manner credible fraud allegations concerning the constitutional referendum held on December 6.
The statement of EU Delegation issued in agreement with the EU Members States Heads of Mission in Armenia reads this.
“The EU has been following the constitutional reform process launched in 2013, including the two largely positive preliminary opinions of the Venice Commission, which the EU supports as standard bearer of constitutional norms in Europe.
We take note of the preliminary results of the constitutional referendum held on 6 December 2015.
We also take note of the concerns expressed by independent observers regarding the conduct of the referendum. We urge the Armenian authorities to fully investigate in a transparent manner credible fraud allegations.
Without a transparent investigation of the alleged frauds as well as remediation if these are confirmed, the referendum would be a missed opportunity to increase the confidence in, and the integrity of, electoral processes in Armenia.
Should the results of the referendum be officially confirmed, we underline that it is important to implement the new constitution, in particular the human rights chapter, the new checks and balances and minority rights for the opposition.
We reiterate the need to adopt a new Electoral Code, in line with OSCE ODIHR recommendations, in an inclusive manner and one year before the next round of ordinary parliamentary elections.
The EU will continue to assist Armenia on its internal political, social and economic reform processes, based on the future new legal framework for bilateral cooperation and within the larger perspective of the Eastern Partnership”, the statement says.