«Լավրովի փաստաթուղթ» գոյություն չունի, ասել է Լավրովը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան հարցով «Լավրովի փաստաթուղթ» գոյություն չունի:
Այդ մասին Սերգեյ Լավրովն ասել է Մոսկվայում՝ մեկնաբանելով լուրերն այն մասին, թե բանակցային սեղանին դրվել է այսպես կոչված «Լավրովի փաստաթուղթը կամ առաջարկը»:
«Լավրովի փաստաթուղթ գոյություն չունի: Կան մի շարք փաստաթղթեր՝ շուրջ 5-ը, որոնք համանախագահները պատրաստել են բանակցությունների տարբեր փուլերում, երբ խոսքը կարգավորման հիմնական սկզբունքների ձեւավորման մասին էր: Այնուհետեւ այդ սկզբունքների հիման վրա պետք է մշակվեր խաղաղության պայմանագիրը, որն իրավական պարտադիր ուժ կունենար:
2007-ից ի վեր մշակվող այդ փաստաթղթի որոշ տարբերակներ համանախագահների կողմից ի պահ հանձնվել են ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարին եւ պահվում են այդ կազմակերպության սեյֆերում:
Դրանք միակ թղթերն են, որ կարելի է փաստաթուղթ համարել, հաշվի առնելով, որ դրանցից եւ ոչ մեկը չի հանգեցրել Լեռնային Ղարաբաղի իրավիճակի բոլոր բաղադրիչների լուծմանը, իսկ աշխատանքները տարվում են «ոչինչ համաձայնեցված չէ, քանի դեռ ամեն ինչ համաձայնեցված չէ» սկզբունքով:
Ռուսաստանյան կողմը դեռ 2010-ից, երբ նախագահն էր Դմիտրի Մեդվեդեւը, ջանքեր էր գործադրում, որպեսզի լուծումներ գտնվեն այն հարցերի շուրջ, որոնք կողմերը դեռ չեն համաձայնեցրել: Դա օգնեց որոշ հարցերում առաջ գնալ, իսկ հետո բավական տեւական դադար տեղի ունեցավ, այն բանից հետո, երբ Կազանի գագաթաժողովում 2011թ. հունիսին, հակառակ սպասումներին, չհաջողվեց պայմանավորվել հիմնական սկզբունքների մասին փաստաթղթի շուրջ:
Երբ նախագահ Պուտինը հերթական անգամ ընտրվեց իր պաշտոնում, նա հանդիպեց Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարների հետ, եւ երեք նախագահների հանձնարարականի համաձայն՝ մենք փորձեցինք վերսկսել լուծումների որոնման աշխատանքները: Նման լուծումներ այժմ փնտրվում են գաղափարների, բարձրաձայն մտորումների մակարդակով: Ես մի քանի հանդիպում ունեցա իմ՝ հայաստանցի եւ ադրբեջանցի գործընկերների հետ, մենք այդ ամենը քննարկում ենք ԱՄՆ-ի ու Ֆրանսիայի համանախագահների հետ: ԵԱՀԿ-ին փոխանցվածներից բացի այլ փաստաթղթեր գոյություն չունեն»,- ասել է Լավրովը:

«Документа Лаврова» не существует, сказал глава МИД России
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД России Сергей Лавров заявил, что никакого «документа Лаврова» по карабахскому урегулированию не существует.
Российский министр сказал об этом, комментируя на пресс-конференции в Москве слухи о том, что на столе переговоров находится так называемый «документ, или предложение Лаврова».
«Никакого документа Лаврова не существует. Есть целый ряд документов, их около пяти, которые сопредседатели готовили на разных этапах переговоров, когда шла речь о том, чтобы подготовить в качестве первого шага основные принципы урегулирования, а уже потом на основе этих принципов готовить мирное соглашение, которое имело бы уже юридически обязывающий характер.
Различные версии этого документа, который эволюционировал с 2007 года, были депонированы сопредседателями генеральному секретарю ОБСЕ, и вот в таком депонированном качестве находятся в сейфах этой организации.
Это единственные бумаги, которые можно назвать документами, учитывая, что не один из них не привел пока к практическому решению всех компонентов нагорно-карабахской ситуации, а работы ведутся на основе принципа «ничто не согласовано, пока все не согласовано».
Российская сторона, еще начиная с 2010 года, когда президентом был Дмитрий Медведев, предпринимала усилия к тому, чтобы найти развязки по вопросам, которые пока не являются предметом согласия сторон. Это помогло кое-где продвинуться, потом была достаточно продолжительная пауза, после того, как на саммите в Казани в июне 2011 года вопреки ожиданиям не удалось договориться по документу об основных принципах.
После того, как президент Путин в очередной раз избрался на этот пост, он встретился с лидерами Армении и Азербайджана и по поручению трех президентов мы постарались возобновить усилия по поиску развязок. Такие развязки ищутся сейчас на уровне идей, размышлений вслух. У меня состоялось несколько встреч  с моим коллегой из Армении, с коллегой из Азербайджана, мы все это обсуждаем с сопредседателями от США и от Франции. Никаких документов помимо тех, которые были депонированы в ОБСЕ, не существует», - сказал Лавров.