ԵՄ դեսպանը խոսել է ՀՀ-ից արտագաղթը կանխելու հրատապության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին այսօր Երեւանում խոսել է Հայաստանից արտագաղթի, ԵՄ-ի հետ վիզայի ռեժիմի ազատականացման հնարավոր ռիսկերի մասին:
Հանդես գալով «Սփյուռքի ներգրավման նորարարական ռազմավարությունը եւ մոտեցումները՝ երեխաներին առնչվող բարեփոխումների ոլորտում» համաժողովի բացմանը՝ Պյոտր Սվիտալսկին նկատել է, որ Եվրամիությունն աջակցում է Հայաստանին՝ նվազեցնելու եւ վերացնելու միգրացիոն հոսքերը:
«Հայաստանը միգրանտների երկիր է: Հայկական սփյուռքը շատ ակտիվ է եւ բավական հզոր լոբբի է շատ երկրներում: Հայկական սփյուռքը նաեւ դեպի Հայաստան օտարերկրյա ներդրումների աղբյուր է, ինչպես նաեւ՝ Հայաստանի եւ աշխարհի միջեւ մշակութային կամուրջ: Սփյուռքը նաեւ նյութական աջակցության հնարավորություն է, մասնավորապես՝ դրամական փոխանցումների տեսքով: Բայց անկեղծ լինենք, այդ փոխանցումները քաղցրացնում են իրավիճակը: Նրանք, ովքեր արտասահմանում են, շատ ավելի մեծ օգուտ կարող են տալ, եթե մնան իրենց երկրներում»,- ասել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը:
Դեսպանի խոսքով՝ ԵՄ-ն, լինելով Հայաստանում ամենախոշոր դոնորը, ցանկանում է օգնել ՀՀ իշխանություններին ՝ ստեղծելու պայմաններ, որպեսզի հայերը մնան Հայաստանում:
«Մենք ցանկանում ենք օգնել երիտասարդ հայերին՝ ստանալու համապատասխան որակավորում: Մեր ծրագրերի միջոցով մենք ցանկանում ենք ստեղծել նոր աշխատատեղեր եւ հնարավորություններ, որպեսզի հայերը, մասնավորապես՝ երիտասարդները, իրենց ապագան կապեն Հայաստանի հետ: Այս հողը չափազանց գեղեցիկ է, որպեսզի թույլ տաք երիտասարդ տաղադներին գնալ եւ ապագա փնտրել այլուր»,- նշել է Պյոտր Սվիտալսկին:
Նա նկատել է, որ այսօր ԵՄ-ն փորձում է լուծել Մերձավոր Արեւելքից դեպի Եվրոպա միգրանտների հոսքերի խնդիրը, եւ դա, որոշ իմաստով, առնչվում է ԵՄ այլ հարեւաններին, այդ թվում՝ Հայաստանին:
«Հայաստանի հետ ԵՄ երկխոսության շրջանակում վիզաների դյուրացումից մենք պետք է անցում կատարենք մուտքի արտոնագրի ռեժիմի ազատականացման: Այս մասին հեշտ չէ խոսել: Թեեւ Հայաստանի դեպքում խոսք չի գնում եվրոպական հասարակություններում հայ միգրանտների կլանման մասին: Հայերը լավագույններն են ինտեգրման տեսանկյունից: Նրանք շատ հարթ ինտեգրվում են արտասահմանում, բայց միեւնույն ժամանակ պահպանում իրենց ինքնությունը եւ մշակույթը:
Հետեւաբար, խնդիրը Եվրոպայում հայ միգրանտների հոսքերի կլանման մասին չէ: Խնդիրն այն է, թե այս երկրի (Հայաստանի – խմբ. Մեդիամաքս) հետ ի՞նչ կլինի, եթե ԵՄ-ն ազատականացնի վիզայի ռեժիմը եւ բացի սահմանները Հայաստանի համար: Սա է պետք հասկանալ»,- ընդգծել է դեսպանը:
Նա հավելել է, որ ԵՄ-ում ցանկանում են բաց սահմաններ ունենալ Հայաստանի հետ, սակայն, նախեւառաջ, ցանկանում են համագործակցել ՀՀ իշխանությունների հետ՝ զարգացնելու երկրի տնտեսությունը, որպեսզի «մարդիկ չհիասթափվեն, եւ միայն աշխատանք գտնելու համար չլքեն Հայաստանը եւ մեկնեն այլ երկրներ»:

Посол ЕС заявил о срочности борьбы с эмиграцией из Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава Делегации Евросоюза, посол Петр Свитальский высказался сегодня в Ереване об эмиграции из Армении и возможных рисках, связанных с либерализацией визового режима с ЕС.
Выступая на открытии форума «Инновационная стратегия и подходы к привлечению диаспоры в сферах, касающихся детей», дипломат отметил, что ЕС помогает Армении в сокращении и прекращении миграционных потоков.
«Армения - страна мигрантов. Армянская Диаспора очень активна и имеет достаточно сильное лобби во многих странах. Диаспора – это еще и источник иностранных инвестиций для Армении, а также культурный мост между Арменией и миром. Диаспора – это и возможности материальной поддержки, в частности, в виде денежных переводов. Но будем откровенны, эти переводы скрашивают ситуацию. Те, кто находится за рубежом, полезнее, пока остаются там»,- сказал глава Делегации ЕС.
По словам посла, будучи самым крупным донором Армении, ЕС хочет помочь армянским властям создать такие условия, чтобы армяне оставались жить в своей стране.
«Мы хотим помочь молодым армянам получить квалификацию. Благодаря крупным программам, мы хотим создавать рабочие места и возможности, чтобы армяне и, в частности, молодежь, связывали свое будущее с Арменией. Эта земля слишком красива, чтобы позволять молодым талантам уезжать и искать счастья в других местах», - отметил Петр Свитальский.
Он отметил, что на данный момент ЕС пытается решить проблему с потоком мигрантов, проникающих в Европу с Ближнего Востока, которая в некотором смысле затрагивает и других соседей ЕС, в том числе - Армению.
«В рамках диалога ЕС с Арменией мы должны переходить к либерализации визового режима после его упрощения. Об этом нелегко говорить. Хотя в случае с Арменией нет речи о поглощении армянскими мигрантами европейского общества. Армяне – лучший народ в плане интеграции. Они очень гладко вписываются в общество новой страны, сохраняя при этом свою идентичность и культуру.
Следовательно, проблема проблема в том, что же будет с этой страной (Арменией – ред.), если ЕС либерализует визовый режим и откроет границы для Армении? Это нужно понимать»,- подчеркнул посол.
Он добавил, что в ЕС хотят открыть границы перед Арменией, однако сначала хотят развивать сотрудничество с армянскими властями для развития экономики страны, чтобы «люди не разочаровывались и не уезжали из Армении в поисках работы».