ԵՄ դեսպանը խոսել է ՀՀ-ից արտագաղթը կանխելու հրատապության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին այսօր Երեւանում խոսել է Հայաստանից արտագաղթի, ԵՄ-ի հետ վիզայի ռեժիմի ազատականացման հնարավոր ռիսկերի մասին:
Հանդես գալով «Սփյուռքի ներգրավման նորարարական ռազմավարությունը եւ մոտեցումները՝ երեխաներին առնչվող բարեփոխումների ոլորտում» համաժողովի բացմանը՝ Պյոտր Սվիտալսկին նկատել է, որ Եվրամիությունն աջակցում է Հայաստանին՝ նվազեցնելու եւ վերացնելու միգրացիոն հոսքերը:
«Հայաստանը միգրանտների երկիր է: Հայկական սփյուռքը շատ ակտիվ է եւ բավական հզոր լոբբի է շատ երկրներում: Հայկական սփյուռքը նաեւ դեպի Հայաստան օտարերկրյա ներդրումների աղբյուր է, ինչպես նաեւ՝ Հայաստանի եւ աշխարհի միջեւ մշակութային կամուրջ: Սփյուռքը նաեւ նյութական աջակցության հնարավորություն է, մասնավորապես՝ դրամական փոխանցումների տեսքով: Բայց անկեղծ լինենք, այդ փոխանցումները քաղցրացնում են իրավիճակը: Նրանք, ովքեր արտասահմանում են, շատ ավելի մեծ օգուտ կարող են տալ, եթե մնան իրենց երկրներում»,- ասել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը:
Դեսպանի խոսքով՝ ԵՄ-ն, լինելով Հայաստանում ամենախոշոր դոնորը, ցանկանում է օգնել ՀՀ իշխանություններին ՝ ստեղծելու պայմաններ, որպեսզի հայերը մնան Հայաստանում:
«Մենք ցանկանում ենք օգնել երիտասարդ հայերին՝ ստանալու համապատասխան որակավորում: Մեր ծրագրերի միջոցով մենք ցանկանում ենք ստեղծել նոր աշխատատեղեր եւ հնարավորություններ, որպեսզի հայերը, մասնավորապես՝ երիտասարդները, իրենց ապագան կապեն Հայաստանի հետ: Այս հողը չափազանց գեղեցիկ է, որպեսզի թույլ տաք երիտասարդ տաղադներին գնալ եւ ապագա փնտրել այլուր»,- նշել է Պյոտր Սվիտալսկին:
Նա նկատել է, որ այսօր ԵՄ-ն փորձում է լուծել Մերձավոր Արեւելքից դեպի Եվրոպա միգրանտների հոսքերի խնդիրը, եւ դա, որոշ իմաստով, առնչվում է ԵՄ այլ հարեւաններին, այդ թվում՝ Հայաստանին:
«Հայաստանի հետ ԵՄ երկխոսության շրջանակում վիզաների դյուրացումից մենք պետք է անցում կատարենք մուտքի արտոնագրի ռեժիմի ազատականացման: Այս մասին հեշտ չէ խոսել: Թեեւ Հայաստանի դեպքում խոսք չի գնում եվրոպական հասարակություններում հայ միգրանտների կլանման մասին: Հայերը լավագույններն են ինտեգրման տեսանկյունից: Նրանք շատ հարթ ինտեգրվում են արտասահմանում, բայց միեւնույն ժամանակ պահպանում իրենց ինքնությունը եւ մշակույթը:
Հետեւաբար, խնդիրը Եվրոպայում հայ միգրանտների հոսքերի կլանման մասին չէ: Խնդիրն այն է, թե այս երկրի (Հայաստանի – խմբ. Մեդիամաքս) հետ ի՞նչ կլինի, եթե ԵՄ-ն ազատականացնի վիզայի ռեժիմը եւ բացի սահմանները Հայաստանի համար: Սա է պետք հասկանալ»,- ընդգծել է դեսպանը:
Նա հավելել է, որ ԵՄ-ում ցանկանում են բաց սահմաններ ունենալ Հայաստանի հետ, սակայն, նախեւառաջ, ցանկանում են համագործակցել ՀՀ իշխանությունների հետ՝ զարգացնելու երկրի տնտեսությունը, որպեսզի «մարդիկ չհիասթափվեն, եւ միայն աշխատանք գտնելու համար չլքեն Հայաստանը եւ մեկնեն այլ երկրներ»:

EU Ambassador states urgency to end emigration from Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski spoke about emigration from Armenia and possible risks of Armenia-EU visa regime liberalization today in Yerevan.
At the opening of “Innovative Approaches to Diaspora Engagement and Use of Remittances for Child Wellbeing in Armenia” conference Piotr Switalski noted that EU supported Armenia in the line of reduction and cessation of migration flows.
“Armenia is a land of migrants. Armenian Diaspora is very active and performs as a rather powerful lobby in many countries. It is also a source of foreign investments into Armenia and a cultural bridge between Armenia and the world. Diaspora is an opportunity of material assistance as well, particularly in the form of private money transfers. But let’s be honest, those transfers  sweeten the situation. People living abroad can be of much more use if they stay in their home countries,” said Head of EU Delegation.
According to the Ambassador, EU as the largest donor in Armenia wants to help Armenian authorities establish conditions for Armenians to stay in the country.
“We wish to help young Armenians get appropriate qualification. We want to create new jobs and opportunities through our projects, so that Armenians, especially the youth, see their future in Armenia. This land is too beautiful to let young talents leave and search for a future elsewhere,” noted Piotr Switalski.
He observed that EU tries to resolve the issue of migration flows from the Middle East to Europe at present, and in a way that concerns other EU neighbors, including Armenia.
“Within the dialogue between Armenia and EU, we should proceed from visa facilitation to visa  liberalization. This isn’t an easy discussion. However, in case of Armenia it isn’t a matter of assimilation of Armenian migrants in European societes. Armenians are the best at integration. They integrate into foreign communities very smoothly, at the same time preserving their national identity and culture.
Therefore, this is not about absorbation of Armenian migration flows in Europe. It’s about what will happen to this country [Armenia] if EU liberalizes visa regime and opens borders for Armenia. This is what’s to be understood,” stressed the Ambassador.
He added that EU wanted to have open borders with Armenia, however, they wanted to cooperate with Armenian authorities to develop the country’s economy in the first place, so that “people don’t get disappointed and leave Armenia just to find work”.