Շվեդիան կողմ է «ՀՀ-ԵՄ հավակնոտ համաձայնագրի» կնքմանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալստրյոմն այսօր հայտարարել է՝ Ստոկհոլմը ցանկանում է, որ Հայաստանն ու Եվրամիությունն ապագայում ստորագրեն «հավակնոտ համաձայնագիր»:
Այս մասին Մարգոտ Վալստրյոմն ասել է Երեւանում՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Բանակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ քաղաքական, առեւտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման եւ խորացման հեռանկարները, անդրադարձել տարածաշրջանային հարցերին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, Հայաստանում ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների, բարեփոխումների հարցերին, ինչպես նաեւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին:
Մարգոտ Վալստրյոմն ասել է, որ Շվեդիան՝ որպես «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի նախաձեռնող երկրներից մեկը, սատարում է արեւելյան գործընկերների նկատմամբ ԵՄ-ի կողմից անհատական, տարբերակված մոտեցման դրսեւորմանը:
«Մենք շարունակելու ենք սատարել եւ առաջ տանել այս նախաձեռնությունը, եւ ջանքեր ենք գործադրելու, որպեսզի այն շարունակի մնալ ԵՄ օրակարգում: Մենք խրախուսում ենք «ավելին ավելիի դիմաց» մոտեցումը»,- հայտարարել է Շվեդիայի ԱԳ նախարարը:
Անդրադառնալով ԼՂ կարգավորման գործընթացին՝ Մարգոտ Վալստրյոմը նկատել է, որ այս այցի նպատակներից մեկն է հասկանալ Հայաստանի մոտեցումները եւ ակնկալիքները:
«Մենք համոզված ենք, որ ԼՂ հիմնախնդիրը չունի ռազմական լուծում, եւ պետք է ամեն ինչ անել ոչ թե լարվածությունն ավելացնելու, այլ այն նվազեցնելու ուղղությամբ: Մենք խրախուսում ենք կողմերին աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ՝ հասնելու հարցի խաղաղ կարգավորմանը»,- ասել է Շվեդիայի ԱԳՆ ղեկավարը:

Sweden is in favor of “ambitious agreement between Armenia and EU”
Yerevan /Mediamax/. Within the official visit to Armenia, Swedish Foreign Minister Margot Wallström announced today that Stockholm wants Armenia and the European Union to sign “an ambitious agreement” in future.
Margot Wallström made this statement at the joint press conference with Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian in Yerevan.
The sides discussed prospects of broadening and deepening bilateral political and economic relations, touched upon regional matters, including settlement of NKR conflict, democracy and human rights in Armenia, reforms and Armenia-EU relations during the negotiations.
Margot Wallström observed that Sweden as one of the Eastern Partnership initiators encorauges EU to show an individualized approach to Eastern partners.
“We will continue to support and promote this initiative, and make efforts to keep it in the EU agenda. We encourage a “more to more” approach,” stated Swedish Foreign Minister.
While speaking of NKR conflict settlement, Margot Wallström noticed that one of the goals of this visit is to understand Armenia’s methods and expectations.
“We are confident that NKR issue cannot be resolved with the use of force, and we should do all we can not to increase the tension but to decrease it. We call for the sides to work with OSCE Minsk Group Co-Chairs to reach a peaceful settlement of the issue,” said Swedish Foreign Minister.