Շվեդիան կողմ է «ՀՀ-ԵՄ հավակնոտ համաձայնագրի» կնքմանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալստրյոմն այսօր հայտարարել է՝ Ստոկհոլմը ցանկանում է, որ Հայաստանն ու Եվրամիությունն ապագայում ստորագրեն «հավակնոտ համաձայնագիր»:
Այս մասին Մարգոտ Վալստրյոմն ասել է Երեւանում՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Բանակցությունների ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ քաղաքական, առեւտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման եւ խորացման հեռանկարները, անդրադարձել տարածաշրջանային հարցերին, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը, Հայաստանում ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների, բարեփոխումների հարցերին, ինչպես նաեւ ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին:
Մարգոտ Վալստրյոմն ասել է, որ Շվեդիան՝ որպես «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի նախաձեռնող երկրներից մեկը, սատարում է արեւելյան գործընկերների նկատմամբ ԵՄ-ի կողմից անհատական, տարբերակված մոտեցման դրսեւորմանը:
«Մենք շարունակելու ենք սատարել եւ առաջ տանել այս նախաձեռնությունը, եւ ջանքեր ենք գործադրելու, որպեսզի այն շարունակի մնալ ԵՄ օրակարգում: Մենք խրախուսում ենք «ավելին ավելիի դիմաց» մոտեցումը»,- հայտարարել է Շվեդիայի ԱԳ նախարարը:
Անդրադառնալով ԼՂ կարգավորման գործընթացին՝ Մարգոտ Վալստրյոմը նկատել է, որ այս այցի նպատակներից մեկն է հասկանալ Հայաստանի մոտեցումները եւ ակնկալիքները:
«Մենք համոզված ենք, որ ԼՂ հիմնախնդիրը չունի ռազմական լուծում, եւ պետք է ամեն ինչ անել ոչ թե լարվածությունն ավելացնելու, այլ այն նվազեցնելու ուղղությամբ: Մենք խրախուսում ենք կողմերին աշխատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ՝ հասնելու հարցի խաղաղ կարգավորմանը»,- ասել է Շվեդիայի ԱԳՆ ղեկավարը:

Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Швеции Маргот Вальстрем, находящаяся в Армении с официальным визитом, заявила сегодня, что Стокгольм выступает за то, чтобы Армения и Евросоюз в будущем подписали «амбициозное соглашение».
Маргот Вальстрем сказала об этом в Ереване в ходе совместной пресс-конференции с Эдвардом Налбандяном.
В ходе переговоров стороны обсудили перспективы расширения и углубления двусторонних политических и торгово-экономических отношений, коснулись региональных вопросов, в том числе урегулирования карабахского конфликта, обсудили вопросы, связанные с демократией, правами человека и реформами в Армении, а также отношения Армения-ЕС.
Маргот Вальстрем сказала, что Швеция, как одна из стран-инициаторов программы «Восточное партнерство», поддерживает проявление со стороны ЕС персонального и дифференцированного подхода к каждому из восточных партнеров.
«Мы продолжим поддерживать и развивать эту инициативу и будем прилагать усилия, чтобы она оставалась в повестке ЕС. Мы поощряем подход «больше за большее»»,- заявила глава МИД Швеции.
Говоря о процессе урегулирования карабахского конфликта, Маргот Вальстрем отметила, что в числе целей ее визита – понять подходы и ожидания Армении.
«Мы убеждены, что карабахский конфликт не имеет военного решения, и нужно сделать все возможное, чтобы не увеличивать напряжение, а сокращать его. Мы призываем стороны работать с сопредседателями Минской группы ОБСЕ, чтобы добиться мирного урегулирования вопроса»,- сказала глава шведского МИД.