Թուրքերը չեն կողմնորոշվում իրական աշխարհում, ասել է Լավրովը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ «թուրք ղեկավարները բացարձակ կորցրել են իրական աշխարհում կողմնորոշվելու ընդունակությունը»:
«Աստիճանաբար ավելի ոչ ադեկվատ դարձող Թուրքիայի գործողություններին մենք ուշադրություն էինք հրավիրում դեռ այն ժամանակ, երբ մեր ռազմատիեզերական ուժերը չէին սկսել աշխատանքները Սիրիայում: Միայն այն պատճառով, որ մենք կտրականապես դեմ էինք Բաշար Ասադի պաշտոնաթողությունը պահանջող ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի որոշումներին, թուրքերը սկսել էին մեզ մեղադրել աշխարհի բոլոր մեղքերի համար», - ասել է Լավրովը «Московский комсомолец» թերթին տված հարցազրույցում:
«Անցած տարվա ամռան սկզբին Էրդողանը հայտարարել էր, թե «մենք կարող ենք ռուսներին փոխարինել՝ գտնելով այլ առեւտրային գործընկերներ»: Անցած տարվա սեպտեմբերին Մոսկվայի Սոբորնայա մզկիթի բացմանը գտնվելիս, Թուրքիայի նախագահը իրեն որոշ արտահայտություններ թույլ տվեց, որոնք ոչ մի հյուր իրեն թույլ չի տա բարեկիրթ հասարակությունում», - նկատել է ռուսաստանցի նախարարը:
«Թուրքիայում շարունակվում են խոսակցությունները, որ պետք է Սիրիայի տարածքում ISIS-ից ազատ անվտանգության գոտի ստեղծել: Բոլորը հասկանում են, որ խոսքը գնում է երկու քրդական անկլավների արանքում գտնվող սահմանի հատվածի մասին, որոնց ուժերի միավորումը Թուրքիան իր համար անթույլատրելի է համարում: Տեղեկություններ կան, որ ISIS-ի ղեկավարությունը շարունակում է գաղտնի շփումներ ունենալ Թուրքիայի ղեկավարության հետ: Նրանք քննարկում են ներկա իրավիճակում գործողությունների տարբերակները, երբ մեր հարվածների պատճառով մաքսանենգության ավանդական երթուղիների հնարավորությունները էապես սահմանափակվել են», - հայտարարել է Սերգեյ Լավրովը:
Միեւնույն ժամանակ, Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ Թուրքիան չի իրագործի իր սպառնալիքը եւ լայնածավալ ներխուժում Սիրիայի տարածք չի իրականացնի:
«Չեմ կարծում, թե ամերիկացիների կողմից ղեկավարվող կոալիցիան, որի մեջ մտնում է նաեւ Թուրքիան, կգնա նման անխելամիտ քայլերի», - ասել է Լավրովը:

«Турки абсолютно потеряли ориентир в реальном мире», заявил Лавров
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД России Сергей Лавров заявил, что «турецкие руководители абсолютно потеряли ориентир в реальном мире».
«Мы обращали внимание на действия Турции, которые становились все менее адекватными, еще до того, как в Сирии начали работать наши военно-космические силы. Только потому, что мы были категорически против решений Совета безопасности ООН, требующих свержения Башара Асада, турки начали обвинять нас во всех смертных грехах», - сказал Лавров в интервью газете «Московский комсомолец».
«В начале лета прошлого года Эрдоган заявлял, что «мы найдем замену русским как торговым партнерам». Будучи в Москве в сентябре прошлого года на открытии Соборной мечети, президент Турции также позволял себе высказывания, которые в приличном обществе гости никогда допускать не могут», - заметил российский министр.
«Со стороны Турции продолжаются разговоры о том, чтобы создать зону безопасности на сирийской территории, свободную от ИГИЛ. Все понимают, что речь идет об участке границы между двумя курдскими анклавами, соединение сил которых Турция считает для себя абсолютно неприемлемым. Есть сведения о том, что руководство ИГИЛ продолжает тайные контакты с турецким руководством. Они обсуждают варианты действий в нынешних условиях, когда благодаря нашим ударам возможности традиционных маршрутов контрабанды серьезно ограничены», - заявил Сергей Лавров.
В то же время, глава МИД России выразил мнение, что Турция не выполнит свою угрозу и не осуществит полномасштабное вторжение в Сирию.
«Я не думаю, что коалиция, которую возглавляют американцы и в которую входит Турция, позволит подобным безрассудным планам материализоваться», - сказал Лавров.