Ռուսական ներկայությունը Հայաստանում «դանակ է ՆԱՏՕ-ի սրտում»
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի խոսնակի նախկին տեղակալ Ադամ Էրելին կարծում է, որ «Պուտինը ՆԱՏՕ-ի սահմանի մոտ նոր արբանյակային պետություն է ստեղծում եւ սպառնում է ԱՄՆ շատ կարեւոր դաշնակցին»:
Ամերիկացի պաշտոնաթող դիվանագետն այդ մասին գրում է Forbes-ի կայքում:
«Սուրբ Ծննդից երկու օր առաջ, երբ ամերիկյան քաղաքական գործիչները տրամադրվում էին տոներին, Ռուսաստանը առանց ավելորդ աղմուկի Հայաստանի հետ համաձայնագիր ստորագրեց՝ հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին, այդպիսով ամրապնդելով ռուսական զորքերի խմբավորումը տարածաշրջանում», - գրում է հեղինակը:
«Ռուսական ուժերի եւ միջոցների նման տեղակայումը ցանկացած այլ ՆԱՏՕ-ի անդամ պետության սահմանի մոտ զայրալից բողոքներ կառաջացներ: Իսկ ինչու՞ ենք մենք լռում Թուրքիայի դեմ նման անթաքույց ագրեսիայի դեպքում: Եվ ինչու՞ մենք չենք դատապարտում Հայաստանին՝ ռուսական հարվածային ստորաբաժանումներին նման պատվավոր ընդունելություն ապահովելու համար: Թուրքիան շատ կարեւոր գործընկեր է ISIS-ի դեմ գլոբալ պայքարում եւ պատկանում է այն փոքրաթիվ պետությունների խմբին, որոնք մտնում են ԱՄՆ-ի կողմից ղեկավարած կոալիցիան եւ ունեն ռազմակայաններ «Իսլամական պետության» կարեւոր հենակետերի մոտ», - նշում է Ադամ Էրելին:
«Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը Հայաստանում՝ դանակ է ՆԱՏՕ-ի սրտում: Բայց քանի դեռ Ռուսաստանը զենքերն է ճոճում, Վաշինգթոնը լռություն է պահպանում», - գրում է դիվանագետը, որը 2007-2011 թթ. զբաղեցրել է Բահրեյնում  ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնը:

«Военное присутствие России в Армении - нож в сердце НАТО»
Ереван /Медиамакс/. Бывший заместитель пресс-секретаря Госдепартамента США Адам Эрели считает, что «Путин создает у границ НАТО новое государство-сателлит и угрожает крайне важному союзнику США».
Отставной американский дипломат пишет об этом в статье для сайта Forbes.
«За два дня до рождества, когда американские политики настраивались на праздники, Россия без лишнего шума подписала соглашение с Арменией о создании объединенной региональной системы противовоздушной обороны, усилив группировку российских войск в регионе», - пишет автор.
«Подобная дислокация российских сил и средств у границ любого другого государства-члена НАТО вызвала бы гневные протесты. Почему же мы молчим перед лицом плохо скрываемой агрессии в отношении Турции? И почему мы не осуждаем Армению за то, что она оказывает почетный прием российским ударным частям? Как-никак, Турция является крайне важным партнером в глобальной войне против ИГИЛ и относится к числу немногих членов возглавляемой США коалиции, имеющих базы около стратегически важных опорных пунктов «Исламского государства»», - отмечает Адам Эрели.
«Военное присутствие России в Армении - это нож, направленный в сердце НАТО. Но в то время как Москва бряцает оружием, Вашингтон сохраняет молчание», - пишет дипломат, занимавший в 2007-2011 гг. пост посла США в Бахрейне.