Ռուսական ներկայությունը Հայաստանում «դանակ է ՆԱՏՕ-ի սրտում»
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի խոսնակի նախկին տեղակալ Ադամ Էրելին կարծում է, որ «Պուտինը ՆԱՏՕ-ի սահմանի մոտ նոր արբանյակային պետություն է ստեղծում եւ սպառնում է ԱՄՆ շատ կարեւոր դաշնակցին»:
Ամերիկացի պաշտոնաթող դիվանագետն այդ մասին գրում է Forbes-ի կայքում:
«Սուրբ Ծննդից երկու օր առաջ, երբ ամերիկյան քաղաքական գործիչները տրամադրվում էին տոներին, Ռուսաստանը առանց ավելորդ աղմուկի Հայաստանի հետ համաձայնագիր ստորագրեց՝ հակաօդային պաշտպանության միավորված տարածաշրջանային համակարգ ստեղծելու մասին, այդպիսով ամրապնդելով ռուսական զորքերի խմբավորումը տարածաշրջանում», - գրում է հեղինակը:
«Ռուսական ուժերի եւ միջոցների նման տեղակայումը ցանկացած այլ ՆԱՏՕ-ի անդամ պետության սահմանի մոտ զայրալից բողոքներ կառաջացներ: Իսկ ինչու՞ ենք մենք լռում Թուրքիայի դեմ նման անթաքույց ագրեսիայի դեպքում: Եվ ինչու՞ մենք չենք դատապարտում Հայաստանին՝ ռուսական հարվածային ստորաբաժանումներին նման պատվավոր ընդունելություն ապահովելու համար: Թուրքիան շատ կարեւոր գործընկեր է ISIS-ի դեմ գլոբալ պայքարում եւ պատկանում է այն փոքրաթիվ պետությունների խմբին, որոնք մտնում են ԱՄՆ-ի կողմից ղեկավարած կոալիցիան եւ ունեն ռազմակայաններ «Իսլամական պետության» կարեւոր հենակետերի մոտ», - նշում է Ադամ Էրելին:
«Ռուսաստանի ռազմական ներկայությունը Հայաստանում՝ դանակ է ՆԱՏՕ-ի սրտում: Բայց քանի դեռ Ռուսաստանը զենքերն է ճոճում, Վաշինգթոնը լռություն է պահպանում», - գրում է դիվանագետը, որը 2007-2011 թթ. զբաղեցրել է Բահրեյնում  ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնը:

“Russian presence in Armenia is a dagger pointed at the heart of NATO”
Yerevan /Mediamax/. Former deputy spokesman of the U.S. State Department Adam Ereli believes that "Putin is creating a new satellite state on NATO’s border and threatening an indispensable U.S. ally”.
The retired U.S. diplomat writes this in his article for Forbes website.
“Two days before Christmas, as American policymakers were settling into the holidays, Russia quietly signed a sweeping air defense agreement with Armenia, accelerating a growing Russian military buildup that has unfolded largely under the radar,” writes the author.
“A similar Russian deployment on the borders of any other NATO member state would produce an outcry of outrage. Why are we staying silent in the face of this thinly veiled aggression against Turkey? And why are we not speaking up against Armenia for rolling out the red carpet for Putin’s shock troops? Turkey, after all, is a critical ally in the global fight against ISIS and is among the only members of the U.S.-led coalition with bases near strategic ISIS strongholds,” observes Adam Ereli.
“Make no mistake: The Russian military presence in Armenia represents a dagger pointed at the heart of NATO as the Armenia-Russian alliance strengthens. But while Moscow is rattling its sabers, Washington remains silent,” writes the retired diplomat, who was U.S. Ambassador to Bahrain from 2007-2011.