Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Ավստրիան Հայաստանի համար չափազանց կարեւոր է զարգացման իր փորձով, որովհետեւ մեծ հաջողությունների է հասել զարգացման գրեթե բոլոր ոլորտներում:
Այս մասին Սերժ Սարգսյանն ասել է նախագահականում՝ Ավստրիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, ԵԱՀԿ-ում ՀՀ առաքելության, ՄԱԿ-ի Վիեննայի գրասենյակի ղեկավար Արման Կիրակոսյանի զեկույցի քննարկման ժամանակ:
«Ես կարծում եմ, որ մենք շատ մեծ հնարավորություններ ունենք Հայաստանում ավստրիական ներդրումներ ընդունելու, առավել եւս՝ արդյունաբերության ոլորտում, որովհետեւ Ավստրիայում կան բազմաթիվ հզոր ընկերություններ, որոնք ներդրումներ են կատարում աշխարհի շատ երկրներում, եւ Հայաստանը, թեեւ լինելով իր չափերով փոքր, այդուհանդերձ, անդամակցել է Եվրասիական տնտեսական միությանը, որն այս առումով բազմաթիվ հնարավորություններ է բացում»,- ասել է նախագահը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը պատրաստ է ցանկացած լուրջ ներդրողի համար ստեղծել բարենպաստ պայմաններ, ընդհուպ՝ Ազգային ժողովում ընդունելով հատուկ օրենք որոշակի ներդրման մասին:
«Կցանկանայի, որպեսզի մեր բիզնես հարաբերությունները շատ ավելի առաջ գնային, առավել եւս, որ Ավստրիան տիրապետում է եւ շատ հետաքրքրված է վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտով, բնական ռեսուրսների կառավարման, այդ թվում ՝ ջրի խելացի կառավարման խնդիրներով»,- ասել է նախագահը:
Արման Կիրակոսյանն էլ նշել է, որ երկու պետությունների միջեւ ստեղծված է լիարժեք իրավապայմանագրային դաշտ, եւ կա տարբեր ոլորտներում համագործակցության 20 պայմանագիր:
«Գործարար համաժողովների մասին կուզեի ասել. ստեղծված են բոլոր պայմանները, որոնց նպաստել են ինչպես նախագահ Հայնց Ֆիշերի Հայաստան այցը, այնպես էլ Ձեր այցելությունն Ավստրիա, նաեւ 2014թ. սեպտեմբերին արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցի այցը Հայաստան, ով էներգետիկայի ոլորտով հետաքրքրված գործարարների հատուկ խումբ բերեց Ավստրիայից: Ապրիլի 13-ին Առեւտրատնտեսական եւ գիտատեխնիկական հարցերով հայ-ավստրիական միջկառավարական խառը հանձնաժողովի 7-րդ նիստի շրջանակներում տեղի է ունենալու 4-րդ գործարար համաժողովը: Այսինքն` պայմաններ են ստեղծված, որպեսզի գործարարներն իրար հանդիպեն, ծանոթանան եւ համագործակցեն»,- ասել է դեսպանը:
Արման Կիրակոսյանը կարեւորել է անցյալ տարի Ավստրիայի խորհրդարանում բարեկամական խմբի ստեղծումը, Վիեննայի «Հայաստան» կենտրոնի բացումը:

Serzh Sargsyan: Austria’s experience is very important for Armenia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan stated today that Austria’s development experience is very important to Armenia, as Austria achieved great success in development of almost all spheres.
Serzh Sargsyan made this statement during the discussion of the report of Armenian Ambassador to Austria, Head of Armenia’s mission to OSCE and UN Office at Vienna Arman Kirakosyan.
“I believe that we have plenty of opportunities to accept Austrian investments in Armenia, especially in the industry, because there are many powerful companies in Austria that make investments in lots of countries, and even though Armenia has a small territory it entered Eurasian Economic Union, opening a lot of possibilities,” said the President.
According to him, Armenia is ready to create favourable conditions for any large investor, going as far as passing special laws in National Assembly for specific investments.
“I would like our business relations to be more much more forward, especially considering that Austria is experienced and very interested in renewable energy sources, natural resources management, including issues of reasonable consumption of water,” said the President.
Arman Kirakosyan noted that the two states have a complete legal-contractual field and 20 cooperation agreements in different spheres.
“I’d like to note that all conditions are created for business conferences, promoted by both Heinz Fischer’s visit to Armenia and your visit to Austria, as well as Foreign Minister Sebastian Kurz’ visit to Armenia in September 2014, who brought from Austria a special group of businessmen interested in energy sphere. The 4th business conference will take place within the 7th session of Armenian-Austrian Intergovernmental Commission on trade, economic, scientific and technical issues on April 13. Thus, conditions are created for businessmen to meet and cooperate,” said Ambassador.
Arman Kirakosyan stressed the importance of creating a friendship group in Austrian parliament, as well as opening “Hayastan” center in Austria.