Բան Կի Մունի հարավկովկասյան այցը չեղյալ է հայտարարվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունի՝ ապրիլի վերջին Հարավային Կովկասի երկրներ նախատեսված այցը չեղյալ է հայտարարվել:
Այս մասին Մեդիամաքսին հայտնել է ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության երևանյան գրասենյակի ղեկավար Արմինե Հալաջյանը՝ վկայակոչելով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մամուլի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկի ստացված տեղեկությունը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ծրագրում էր ապրիլի 25-ին առաջին անգամ այցելել Հայաստան: Տարածաշրջանային այցի շրջանակներում նախատեսվում էր նաեւ Բան Կի Մունի այցը Թբիլիսի եւ Բաքու:
«Ստեֆան Դյուժարիկի փոխանցմամբ, գլխավոր քարտուղարը շատ էր ցանկանում այցելել տարածաշրջան, սակայն հրատապ հարցերով պայմանավորված՝ այդ օրերին պետք է գտնվի այլ վայրում: Ուստի Հարավային Կովկաս այցի ժամկետները կվերանայվեն»,- Մեդիամաքսին ասել է Արմինե Հալաջյանը:
Այցի չեղարկումը նշանակում է, որ Բան Կի Մունը չի մասնակցի Բաքվում կայանալիք ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի յոթերորդ ֆորումին: Հայաստանի ԱԳՆ ապրիլի 20-ին հայտարարել էր, որ բոյկոտելու է ֆորումը եւ չի միանում ֆորումի հռչակագրի վերաբերյալ կոնսենսուսին, ուստի հռչակագիրը չի կարող ընդունվել:

Photo: http://techmoran.com/
Yerevan /Mediamax/. UN Secretary-General Ban Ki-moon cancelled the visit to Southern Caucases countries that was supposed to take place in late April.
Head of the Department of Public Information of the UN in Armenia Armine Halajyan told Mediamax about this referring to information provided by Stephane Dujarric, Spokesperson for UN Secretary-General.
UN Secretary-General planned his first visit to Armenia on April 25. Ban Ki-moon also intended to visit Tbilisi and Baku in the framework of his visit to the region.
“According to Stephane Dujarric, Secretary-General was eager to visit the region, however, he has to be in a different place on those days due to urgent issues. Therefore, the dates of a visit to Southern Caucasus will be reviewed,” Armine Halajyan told Mediamax.
The cancellation of this visit means that Ban Ki-moon will not participate in the Seventh Forum of the UN Alliance of Civilisations to be held in Baku. Armenian MFA stated on April 20 that Armenia will boycotte the Forum and will not join the consensus on the Declaration of the Forum. Thus, the Declaration cannot be adopted.