Բան Կի Մունի հարավկովկասյան այցը չեղյալ է հայտարարվել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բան Կի Մունի՝ ապրիլի վերջին Հարավային Կովկասի երկրներ նախատեսված այցը չեղյալ է հայտարարվել:
Այս մասին Մեդիամաքսին հայտնել է ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչության երևանյան գրասենյակի ղեկավար Արմինե Հալաջյանը՝ վկայակոչելով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մամուլի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկի ստացված տեղեկությունը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ծրագրում էր ապրիլի 25-ին առաջին անգամ այցելել Հայաստան: Տարածաշրջանային այցի շրջանակներում նախատեսվում էր նաեւ Բան Կի Մունի այցը Թբիլիսի եւ Բաքու:
«Ստեֆան Դյուժարիկի փոխանցմամբ, գլխավոր քարտուղարը շատ էր ցանկանում այցելել տարածաշրջան, սակայն հրատապ հարցերով պայմանավորված՝ այդ օրերին պետք է գտնվի այլ վայրում: Ուստի Հարավային Կովկաս այցի ժամկետները կվերանայվեն»,- Մեդիամաքսին ասել է Արմինե Հալաջյանը:
Այցի չեղարկումը նշանակում է, որ Բան Կի Մունը չի մասնակցի Բաքվում կայանալիք ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի յոթերորդ ֆորումին: Հայաստանի ԱԳՆ ապրիլի 20-ին հայտարարել էր, որ բոյկոտելու է ֆորումը եւ չի միանում ֆորումի հռչակագրի վերաբերյալ կոնսենսուսին, ուստի հռչակագիրը չի կարող ընդունվել:

Визит генсека ООН на Южный Кавказ не состоится - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Запланированный на конец апреля визит генерального секретаря ООН Пана Ги Муна на Южный Кавказ отменен.
Об этом Медиамакс сообщила руководитель управления общественной информации ООН Армине Галаджян, сославшись на пресс-секретаря генсека ООН Стефана Дюжаррика.
Генсек ООН планировал впервые посетить Армению 25 апреля. В рамках регионального визита намечались также визиты Пана Ги Муна в Тбилиси и Баку.
«Как сообщил Стефан Дюжаррик, генеральный секретарь очень хотел посетить регион, но по экстренным причинам в эти дни должен быть в другом месте. Сроки южно-кавказского визита будут пересмотрены», - сказала Медиамакс Армине Галаджян.
Отмена визита означает, что Пан Ги Мун не примет участия в Седьмом форуме Альянса цивилизаций ООН в Баку. 20 апреля МИД Армения заявил, что Армения бойкотирует форум и не присоединится к консенсусу по декларации форума, в результате чего декларация не может быть принята.