Երեւանը թվարկել է բանակցային գործընթացի շարունակման պայմանները
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին է ներկայացրել Արցախի դեմ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի արդյունքում բանակցային գործընթացին հասցված վնասը եւ դրա հետեւանքները հաղթահարելուն ուղղված ջանքերը:
Ըստ ԱԳՆ մամուլի ծառայության, ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը նշել է, որ հիմնահարցը ռազմական լուծում չունի, եւ Եվրոպական միությունը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը՝ ուղղված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել բանակցային գործընթացի վերսկսման հնարավորությունների շուրջ։
Էդվարդ Նալբանդյանը շեշտել է, որ այս պահին հնարավոր հանդիպումները կարող են ուղղված լինել ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի կրկնության բացառմանը, 1994-1995թթ. զինադադարի հաստատման եւ ամրապնդման վերաբերյալ եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի անվերապահ կատարմանը, զինադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ներդրմանը։ Նախարարի խոսքերով, այդ քայլերը համապատասխան պայմաններ կստեղծեն բանակցային գործընթացը շարունակելու համար:

Ереван назвал условия продолжения переговорного процесса - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян представил сегодня спецпредставителю ЕС по вопросам Южного Кавказа Херберту Зальберу ущерб, нанесенный переговорному процессу широкомасштабной военной агрессией Азербайджана против Арцаха.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, спецпредставитель ЕС отметил, что конфликт не имеет военного решения, и Европейский союз поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ, направленные на мирное урегулирование конфликта.
Стороны обменялись мыслями относительно возможностей возобновления переговорного процесса.
Эдвард Налбандян подчеркнул, что на данный момент возможные встречи могут быть направлены на исключение повторения азербайджанской агрессии против Арцаха, на безоговорочное выполнение трехсторонних бессрочных соглашений об установлении и укреплении перемирия 1994-1995 гг., и на внедрение механизмов расследования случаев нарушения режима прекращения огня. По словам министра, эти меры создадут соответствующие условия для продолжения переговорного процесса.