Վենետիկի հանձնաժողովը գնահատել է ՀՀ Ընտրական նոր օրենսգիրքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովն ու ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԺՀՄԻԳ) հրապարակել են Հայաստանի Ընտրական նոր օրենսգրքի վերաբերյալ իրենց համատեղ կարծիքը:
«Վենետիկի հանձնաժողովը եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն ուշադիր հետեւել են Հայաստանի Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններին: Օրենսգրքի առաջարկված տարբերակը համապատասխանում է Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի՝ նախկինում արտահայտած կարծիքներին եւ զեկույցներին ու նախանշում է, որ իրական ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման համար առանցքային մարտահրավեր է բոլոր շահագրգիռ կողմերի քաղաքական կամքի ամբողջական եւ արդյունավետ իրագործումը՝ օրենքի ոգուն եւ տառին համահունչ:
Բարեփոխման համար նախատեսված ժամկետները, ցավոք, շատ կարճ են: Ընտրական համակարգի կայունություն ապահովելն առանցքային խնդիր է, բայց հավասարապես կարեւոր է ունենալ բավականաչափ ժամանակ՝ ամբողջական, ներառական եւ հանրային քննարկումներ անցկացնելու համար, որպեսզի հնարավոր լինի ապահովել ընտրական օրենսգրքի գլխավոր փոփոխությունների նկատմամբ վստահությունը»,- ասված է համատեղ կարծիքում:
Վենետիկի հանձնաժողովը ներկայացրել է Ընտրական օրենսգրքի տարբերակի վերաբերյալ որոշ մտահոգություններ, մասնավորապես՝ ընտրողների ցուցակների ճշգրտության հանդեպ վստահության ամրապնդմանն ուղղված ոչ բավարար միջոցները,  քաղաքացիների կողմից ընտրություններին հետեւելու սահմանափակումները:
«Օրենսգրքի ներկայացված տարբերակը չի անդրադառնում նաեւ մի շարք առաջնահերթ առաջարկությունների, որոնք վերաբերում էին բողոքների եւ բողոքարկումների ընթացակարգերի արդյունավետությանը, քարոզարշավի ֆինանսավորման թափանցիկությանը, պետական ռեսուրսների հնարավոր չարաշահման բացառմանը եւ ընտրությունների լուսաբանման գործում լրատվամիջոցների դերի հստակությանը»,- նշված է համատեղ կարծիքում:
Վենետիկի հանձնաժողովը եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը հորդորել են ՀՀ  իշխանություններին բարելավել ընտրական օրենսգիրքը եւ այն մոտեցնել ԵԱՀԿ պարտավորություններին ու միջազգային չափանիշներին:

Venice Commission endorses opinion on draft electoral code of Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Venice Commission of the Council of Europe and OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) endorsed a joint opinion on the draft electoral code of Armenia.
“The Venice Commission and OSCE/ODIHR have closely followed changes to the Electoral Code of Armenia through several opinions. The proposed draft electoral code follows the 2015 adoption of a revised Constitution. In line with previous Venice Commission and OSCE/ODIHR opinions and reports, it is underscored that the key challenge for the conduct of genuinely democratic elections is the exercise of political will by all stakeholders to fully and effectively uphold the letter and the spirit of the law.
The timeframe for reform is regrettably very short, as the Constitution provides that the new code has to enter into force by 1 June 2016. While the stability of the electoral system is a key principle, it is equally important to have sufficient time for a thorough, inclusive, and public discussion in order to build consensus and confidence around major changes in electoral legislation,” reads the joint opinion.
The Venice Commission stated that certain concerns exist in the draft code, in particular insufficient measures to enhance confidence in the accuracy of voter lists, and the restrictions on citizen election observers.
“The draft code also does not address a number of prior recommendations related to the effectiveness of complaints and appeals procedures, the transparency and accountability of campaign finance, safeguards against potential abuse of state resources, and clarity of the role and oversight of media during elections,” notes the joint opinion.
The Venice Commission and OSCE/ODIHR recommended Armenian authorities to improve election-related legislation and bring it more closely in line with OSCE commitments and international standards.