Վենետիկի հանձնաժողովը գնահատել է ՀՀ Ընտրական նոր օրենսգիրքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովն ու ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԺՀՄԻԳ) հրապարակել են Հայաստանի Ընտրական նոր օրենսգրքի վերաբերյալ իրենց համատեղ կարծիքը:
«Վենետիկի հանձնաժողովը եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ն ուշադիր հետեւել են Հայաստանի Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններին: Օրենսգրքի առաջարկված տարբերակը համապատասխանում է Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի՝ նախկինում արտահայտած կարծիքներին եւ զեկույցներին ու նախանշում է, որ իրական ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացման համար առանցքային մարտահրավեր է բոլոր շահագրգիռ կողմերի քաղաքական կամքի ամբողջական եւ արդյունավետ իրագործումը՝ օրենքի ոգուն եւ տառին համահունչ:
Բարեփոխման համար նախատեսված ժամկետները, ցավոք, շատ կարճ են: Ընտրական համակարգի կայունություն ապահովելն առանցքային խնդիր է, բայց հավասարապես կարեւոր է ունենալ բավականաչափ ժամանակ՝ ամբողջական, ներառական եւ հանրային քննարկումներ անցկացնելու համար, որպեսզի հնարավոր լինի ապահովել ընտրական օրենսգրքի գլխավոր փոփոխությունների նկատմամբ վստահությունը»,- ասված է համատեղ կարծիքում:
Վենետիկի հանձնաժողովը ներկայացրել է Ընտրական օրենսգրքի տարբերակի վերաբերյալ որոշ մտահոգություններ, մասնավորապես՝ ընտրողների ցուցակների ճշգրտության հանդեպ վստահության ամրապնդմանն ուղղված ոչ բավարար միջոցները,  քաղաքացիների կողմից ընտրություններին հետեւելու սահմանափակումները:
«Օրենսգրքի ներկայացված տարբերակը չի անդրադառնում նաեւ մի շարք առաջնահերթ առաջարկությունների, որոնք վերաբերում էին բողոքների եւ բողոքարկումների ընթացակարգերի արդյունավետությանը, քարոզարշավի ֆինանսավորման թափանցիկությանը, պետական ռեսուրսների հնարավոր չարաշահման բացառմանը եւ ընտրությունների լուսաբանման գործում լրատվամիջոցների դերի հստակությանը»,- նշված է համատեղ կարծիքում:
Վենետիկի հանձնաժողովը եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը հորդորել են ՀՀ  իշխանություններին բարելավել ընտրական օրենսգիրքը եւ այն մոտեցնել ԵԱՀԿ պարտավորություններին ու միջազգային չափանիշներին:

Венецианская комиссия дала оценку Избирательному кодексу Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Венецианская комиссия Совета Европы и Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) опубликовали совместное мнение относительно нового Избирательного кодекса Армении.
«Венецианская комиссия и ОБСЕ/БДИПЧ наблюдали за изменениями в Избирательном кодексе Армении. Предложенная версия кодекса соответствует выраженной ранее позиции и докладам ОБСЕ/БДИПЧ и устанавливает, что ключевой проблемой для проведения по-настоящему демократических выборов является полная и эффективная реализация политической воли всех заинтересованных сторон, в соответствии с духом и буквой закона.
Предусмотренные для реформы сроки, к сожалению, слишком коротки. Обеспечение стабильности избирательной системы является важнейшей задачей при проведении полноценных, инклюзивных общественных обсуждений, чтобы можно было обеспечить доверие к главным изменениям в избирательном законодательстве», - говорится в совместном мнении.
Венецианская комиссия выразила беспокойство относительно некоторых положений кодекса. В частности, отмечается, что принятые меры недостаточны для укрепления доверия в отношении точности списков избирателей, а возможности граждан по наблюдению за ходом выборов ограничены.
«Представленная версия кодекса также не затрагивает ряда важнейших предложений, которые касаются жалоб и эффективности порядка обжалования, исключения возможного злоупотребления государственными ресурсами и уточнения роли СМИ в освещении выборов», - говорится в совместном мнении.
Венецианская комиссия и ОБСЕ/БДИПЧ призвали власти Армении улучшить новый вариант Избирательного кодекса и приблизить его к обязательствам страны в рамках ОБСЕ и международным стандартам.