Չեխիայի նախագահը հորդորել է խորհրդարանին քննարկել Եղեռնի ճանաչումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանը խորհուրդ է տվել Պատգամավորների պալատին քննարկել Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւը:
Ինչպես հաղորդում է Պրահայում լույս տեսնող «Օրեր» եվրոպական ամսագիրը, այս մասին հայտնել է նախագահի մամուլի խոսնակ Յիրժի Օվչաչեկը։
Հունիսի 22-ին Չեխիայի նախագահ Միլոշ Զեմանն ընդունել էր խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Յան Համաչեկին։
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ այս տարվա հունիսի սկզբին Հայաստան կատարած պետական այցի շրջանակում Միլոշ Զեմանը, ՀՀ նախագահի հետ բանակցությունների ավարտից հետո, ասել էր.
«Կուզենայի ոչ միայն կրկնել իմ հայտարարությունը, որը հնչել էր նախագահ Սարգսյանի՝ Չեխիայի Հանրապետություն երկու տարի առաջ կատարած պետական այցի շրջանակում, երբ դատապարտեցի 1915թ. Ցեղասպանությունը, այլեւ այն պատճառով, որ նացիստական Գերմանիայի հաղթանակի դեպքում իմ ժողովուրդն էլ կմատնվեր նման ցեղասպանության:
Գիտեմ, որ Ցեղասպանությունը դատապարտել են Եվրամիության տասը անդամ երկրներ, իսկ ոչ անդամ երկրներից՝ Կանադան, Ռուսաստանը, Շվեյցարիան:
Բավական չէ իմ նախորդ հայտարարությունը կրկնելը, դրան կհետեւի իմ հաջորդ քայլը. կհորդորեմ խորհրդարանի նախագահին Գերմանիայի խորհրդարանի օրինակին հետեւել, որպեսզի Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանն էլ ընդունի նման հայտարարություն»:

Czech President recommends Parliament to discuss recognition of the Armenian Genocide
Yerevan /Mediamax/. President of the Czech Republic Milos Zeman recommended the Chamber of Deputies to discuss a resolution on the Armenian Genocide.
Prague-based Orer European Magazine reports that this information was provided to media by the Spokesman for Czech President, Jiri Ovcacek.
President of the Czech Republic Milos Zeman received Chairman of the Chamber of Deputies Jan Hamacek on June 22.
Milos Zeman said after talks with Armenian President during his state visit to Armenia in early June:
“I would like to reaffirm my condemnation of the Armenian Genocide of 1915, which I expressed during the state visit of President Sargsyan to the Czech Republic two years ago, given that in case Nazi Germany won, my nation would have suffered similar annihilation.
I know that 10 member states of the European Union recognized the Armenian Genocide, as well as several non-EU countries - Canada, Russia and Switzerland. Reaffirmation of my statement is not enough, so I will take the matter further and recommend the Chairman to follow the example of the German Bundestag, so that the Parliament of the Czech Republic approves a similar resolution.”