ՀՀ-ն ու Էմիրությունները քննարկում են վիզայի ազատականացումը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում այսօր հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ փոխնախագահ, վարչապետ, Դուբայի կառավարիչ շեյխ Մուհամմադ բին Ռաշիդ ալ Մաքթումի հետ:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ մերձավորարեւելյան տարածաշրջանը մշտապես նշանակալի տեղ է զբաղեցրել, եւ հայ-էմիրաթական հարաբերություններն այս առումով փոխգործակցության լավագույն օրինակներից են:
Սերժ Սարգսյանը տեղեկացրել է շեյխ Մուհամմադ բին Ռաշիդ ալ Մաքթումին, որ առաջարկ է ներկայացրել շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ ալ Նահյանին` Էմիրություններում Հայաստանին նվիրված ներդրումային համաժողով կազմակերպելու վերաբերյալ։
Կողմերը կարեւորել են նաեւ մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացման հնարավորությունը, որը, նրանց համոզմամբ, զգալիորեն կխթանի զբոսաշրջությունը:
Շեյխ Մուհամմադ բին Ռաշիդ ալ Մաքթումը նշել է, թե էմիրաթական կողմը մտադրություն ունի եկող տարվանից Fly Dubai ավիաընկերության դեպի Երեւան ուղիղ չվերթները դարձնել ամենօրյա:
Հանդիպման ավարտին ստորագրվել են մի շարք ոլորտներում հայ-էմիրաթական համագործակցության խորացմանն ուղղված փաստաթղթեր:

Армения и Эмираты обсуждают либерализацию визового режима
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян в ходе официального визита в Объединенные Арабские Эмираты встретился сегодня с вице-президентом, премьер-министром ОАЭ, шейхом Дубая Мохаммедом ибн Рашид Аль-Мактумом.
Серж Саргсян подчеркнул, что ближневосточный регион всегда занимал значительное место в повестке внешней политики Армении, и отношения Армении и ОАЭ в этом смысле являются лучшим примером сотрудничества.
Серж Саргсян сообщил шейху Мохаммеду ибн Рашид Аль-Мактуму, что предложил шейху Мансуру ибн Зайд Аль-Нахайяну организовать в Эмиратах инвестиционный форум, посвященный Армении.
Стороны отметили также значимость возможности либерализации визового режима, что, по их мнению, значительно стимулирует туризм.
Шейх Мохаммед ибн Рашид Аль-Мактум отметил, что в Эмиратах планируют в следующем году сделать полеты авиакомпании Fly Dubai в Ереван ежедневными.
В завершение встречи был подписан ряд документов по углублению двусторонних отношений в ряде направлений.