Նալբանդյան. ՀԱԷԿ-ի դեմ Բաքվի եւ Անկարայի մեղադրանքները շինծու են - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ Հայկական ատոմակայանի (ՀԱԷԿ) անվտանգությունը մշտապես գերազանց ցուցանիշներ է գրանցել:
Նախարարն այս մասին ասել է Վիեննայում Միջուկային անվտանգությանը նվիրված համաժողովում:
«Միջուկային էներգիային առնչվող բոլոր խնդիրների շուրջ Հայաստանը սերտորեն եւ կանոնավոր համագործակցություն է ծավալել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) եւ համապատասխան այլ միջազգային կազմակերպությունների ու գործընկեր երկրների հետ»,- ասել է ԱԳ նախարարը:
Նրա խոսքով՝ ԱԷՄԳ բազմաթիվ տեսչական ստուգումները եւ գնահատման առաքելությունները վերահաստատել են Հայաստանի՝ իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունները կատարելու հանձնառությունը, եւ հրապարակայնության ու թափանցիկության ամենաբարձր մակարդակը:
«Այս համատեքստում ցավալի է, որ որոշ անդամ պետություններ, մասնավորապես՝ Ադրբեջանը եւ Թուրքիան, անհարգալի վերաբերմունք դրսեւորելով ԱԷՄԳ-ի, նրա արձանագրած եզրակացությունների նկատմամբ, փորձում են միջազգային հարթակները ծառայեցնել իրենց նեղ քաղաքական, քարոզչական նպատակներին՝ Հայաստանի դեմ անհիմն մեղադրանքներ հնչեցնելու համար: Շարունակաբար շահարկվող այս շինծու մեղադրանքները չեն համապատասխանում իրականությանը»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Налбандян: Баку и Анкары делают лживые заявления об Армянской АЭС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что безопасность Армянской атомной электростанции (ААЭС) всегда была на высоком уровне.
Об этом министр сказал в Вене на саммите, посвященном вопросам ядерной безопасности.
«Во всех вопросах, касающихся ядерной энергии, Армения тесно и на регулярной основе сотрудничала с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) и другими международными организациями и странами-партнерами», - сказал министр.
По его словам, многочисленные инспекторские проверки МАГАТЭ и оценочные миссии всегда подтверждали готовность Армении к выполнению международных обязательств, а также высочайший уровень публичности и прозрачности в данной сфере.
«Печально, что некоторые страны, в частности, Азербайджан и Турция, проявляют неуважение к МАГАТЭ, объявленным организацией результатам, и стараются использовать международные площадки в своих пропагандистских целях, чтобы озвучивать беспочвенные обвинения в адрес Армении. Постоянно выдвигаемые подобные лживые обвинения не соответствуют действительности», - сказал Эдвард Налбандян.