Ճնշումը Ալիեւների վրա սաստկանում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ (ԹԻ) միջազգային հակակոռուպցիոն կազմակերպությունը կոչ է արել հետաքննել այն քաղաքական գործիչներին, բանկերին եւ ընկերություններին, որոնք օգնել են Եվրոպայում Ադրբեջանի համբավը մաքուր ցույց տալու համար, եւ, հարկ եղած դեպքում, պատժել հանցագործներին:
ԹԻ-ն հայտարարել է, որ մեկնարկելու է ազգային եւ միջազգային ջատագովության արշավներ` թիրախավորելով փողերի լվացման դեմ պայքարը` բացահայտելու կոնկրետ հանցագործությունը եւ կոչ անելու միջազգային կազմակերպություններին, ներառյալ Եվրոպայի խորհրդին, հետաքննելու ոչ պատշաճ վարքագիծը եւ ձեռնարկելու ուղղիչ գործողություններ:
Կոչին նախորդել է վեց երկրների (Չեխիա, Դանիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Միացյալ Թագավորության եւ ԱՄՆ) լրագրողների կողմից իրականացված հետաքննությունը կասկածելի ֆինանսական ցանցի վերաբերյալ, որը գումար է փոխանցել ազդեցիկ անձանց կաշառելու համար ստեղծված ադրբեջանական 2,9 միլիարդ ԱՄՆ դոլարանոց հիմնադրամից: Վերջինիս միջոցներով գումարներ են վճարվել որոշումներ կայացնողներին եւ  եվրոպացի ազդեցիկ անհատներին:
«Վրդովեցուցիչ է տեսնել, թե ինչպես են այնպիսի պատկառելի հաստատություններում, ինչպիսին է Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը, որոշ քաղաքական գործիչներ վաճառքի հանվում եւ գումարի դիմաց աչք փակում կոռուպցիայի, ինչպես նաեւ մարդու իրավունքների ոտնահարումների վրա: Նրանք պետք է պատժվեն, եւ մենք ճնշում կգործադրենք իշխանությունների վրա, որպեսզի միջոցներ ձեռնարկվեն: Պատմությունն այստեղ չի ավարտվում»,- ասել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի նախագահ Խոսե Ուգասը:
Հետաքննությամբ պարզվել է, որ ֆինանսական ցանցի կենտրոնը Դանիայում ազդեցիկ «Դանսկե» բանկն է եւ հատկապես այդ բանկի մասնաճյուղը Էստոնիայում: Նաեւ մատնանշվում են չորս կեղծ ընկերություններ, որոնք հիմնադրվել են Միացյալ Թագավորությունում` գաղտնի օֆշորային սեփականատերերով, ովքեր փող են ստացել ազդեցիկ անձանց կաշառելու համար ստեղծված հիմնադրամից: Բացի դրանից, հայտնի է, որ անհատներն ու քաղաքական գործիչները վճարումներ են ստացել Գերմանիայի եւ ՄԹ այս ընկերություններից:
Զեկույցները ցույց են տալիս, որ այդ փողն ստացած քաղաքական գործիչներն ու խորհրդականներն այնպիսի դիրք ունեն, որ ազդում են Ադրբեջանում մարդու իրավունքների չարաշահման վերաբերյալ փաստաթղթերին առնչվող որոշումների կայացման վրա ԵԽԽՎ-ում: Վճարումների նպատակն է սահմանափակել մարդու իրավունքների ոտնահարմանը եւ ընտրակեղծիքներին առնչվող այն տեղեկատվությունը, որ կարող է վնաս հասցնել երկրի համբավին:
«Այս հետաքննությունները ցույց են տալիս, որ անգամ այն երկրներում, որտեղ կոռուպցիոն ռիսկերը նվազագույնի են հասցված, ինչպես Դանիայում է, որը ԹԻ կոռուպցիայի ընկալման համաթվի արժեքով աղյուսակի առաջատար դիրքերում է գտնվում, կարգավորող մարմինները դեռեւս ձախողում են փողերի լվացման դեմ օրենսդրության կիրառումը», - ավելացրել է Ուգասը:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը, որն այդ պատմությունը բացահայտած` Կազմակերպված հանցավորության եւ կոռուպցիայի լուսաբանման նախագծի գործընկերն է, ճնշում կգործադրի համապատասխան իշխանությունների վրա՝ ապահովելու, որ ցանկացած իրավախախտում հետաքննվի եւ պատժվի եւ կարգավորման սողանցքերը փակվեն:
Որպես առաջին քայլեր Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը՝
- ապացույց կներկայացնի ԵԽԽՎ-ի կոռուպցիան հետաքննող հատուկ խմբին սեպտեմբերի 7-ին եւ կպահանջի լիարժեք, թափանցիկ հետաքննություն;
- կապահովի ԱՄՆ իշխանություններին վերաբերող հետաքննությանն առնչվող փաստաթղթեր, քանի որ Ադրբեջանի Միջազգային բանկը տեղակայված է Միացյալ Նահանգներում;
Ազդեցիկ անձանց կաշառելու համար ստեղծված հիմնադրամը նաեւ սատարում է Ադրբեջանի իշխող ընտանիքի եւ մերձավոր մեղսակիցների ցանցի, այդ թվում` Գերմանիայի եւ այլ երկրների ընկերությունների առաջնորդների եւ քաղաքական գործիչների շռայլ կենսակերպը: Հետաքննությունների արդյունքում պարզվել է, որ գումարն օգտագործվել է Չեխիայում ֆուտբոլի ակումբ, թանկարժեք իրեր, եւ կարեւոր անշարժ գույք գնելու համար:
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը նաեւ՝
- կոչ կանի Չեխիայի, Դանիայի, եւ Գերմանիայի իշխանություններին՝ հետաքննելու գաղտնի սեփականատերերով կեղծ ընկերությունների դերը եւ կպահանջի վերանայել իրական սեփականատերերի հանրային ռեգիստրերը;
- կոչ կանի այդ երկրների իշխանություններին՝ խստացնել եւ գործադրել փողերի լվացման դեմ ընթացակարգերը;
- կոչ կանի, որ լիակատար հետաքննություն իրականացվի նրանց նկատմամբ, ովքեր «կեղտոտ փողեր» են ստանում միջազգային, տարածաշրջանային եւ ազգային մակարդակներում;
- կպահանջի, որ Եվրոպայում քաղաքացիները դիմեն իրենց երկրների այն պատգամավորներին, որոնք մասնակցում են ԵԽԽՎ աշխատանքներին, որ նրանք ընդունեն ավելի խիստ բարեվարքության չափորոշիչներ կոռուպցիայի եւ չարաշահումների մեղադրանքի լույսի ներքո:

TI urges to sanction politicians involved in the Azerbaijani Laundromat - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Transparency International (TI), the global anti-corruption organisation, has called for politicians, banks and businesses that helped to launder the reputation of Azerbaijan across Europe to be investigated and, if appropriate, for the perpetrators to be sanctioned.
The anti-corruption organisation will launch national and international advocacy campaigns targeted at strengthening anti-money laundering practices, identifying individual wrong-doing and calling for international organisations, including the Council of Europe, to investigate allegations of inappropriate behaviour and take corrective action.
This follows an investigation carried out by journalists in six countries (Czech Republic, Denmark, France, Germany, United Kingdom and United States) into a shady financial network that appears to have funnelled money from a US$ 2.9 billion Azeri slush fund to pay decision-makers and prominent individuals across Europe.
“It is shocking to see that some politicians at respected bodies like the Parliamentary Assembly of the Council of Europe are up for sale and are willing to turn a blind eye to corruption and human rights abuses for cash. They must be sanctioned and we will put pressure on the authorities to take action. The story does not end here,” said José Ugaz, Chair of Transparency International.
The investigation names, Danske Bank, a prominent bank in Denmark and specifically its branch in Estonia as the centre of the financial network. It also identifies four shell companies set up in the UK with secret offshore owners that received money from the slush fund. In addition, individuals and businesses are reported to have received payments from these companies in Germany and the UK.
The reports describe how politicians and consultants who received the money were in a position to influence decisions about Azerbaijan’s human rights record at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE). The purpose of the payments appears to have been to limit the effects of damaging information regarding human rights and election fraud that would have brought the country into greater disrepute.
“These investigations show that even in countries where corruption risks are considered low like Denmark, which ranks at the top of Transparency International’s Corruption Perceptions Index, the regulatory bodies are still behind in enforce anti-money laundering legislation,” added Ugaz.
Transparency International, as part of a partnership with the Organised Crime and Corruption Reporting Project that broke the story, will pressure the appropriate authorities to ensure that any wrongdoing is both investigated and punished, and that regulatory loopholes are closed.
As first steps, Transparency International will:
- Present evidence to the special corruption investigative group at PACE on 7 September and ask for a full, transparent investigation;
- Provide a dossier relating to the investigation with the US authorities since the International Bank of Azerbaijan is based in the United States.
The slush fund also supported the lavish lifestyles of the ruling family of Azerbaijan and a crony network of accomplices, including business leaders and politicians both in Germany and elsewhere. The investigations uncovered that the money was used to buy a football club, jewellery and major real estate in the Czech Republic.
Transparency International will also:
- Call on the authorities in the Czech Republic, Denmark and Germany to investigate the role of shell companies with secret ownership and push for public registers of beneficial ownership;
-Call on the authorities in those countries to tighten and implement anti-money laundering procedures;
- Call for full investigations into those receiving “dirty money” at the international, regional and national levels
- Ask citizens across Europe to write to their parliamentarians who attend the Parliamentary Assembly of the Council of Europe to adopt stronger integrity standards in light of serious allegations of corruption and manipulation.