Լուկաշենկոն որոշել է «հոգ տանել» Հայաստանի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հանդես է եկել հերթական քննադատությամբ Ռուսաստանի հասցեին:
Ելույթ ունենալով Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի նիստում, նա կշտամբել է Ռուսաստանին, որն, իր խոսքով, արդիականացնում է միայն իր բանակն ու նավատորմը՝ անտեսելով ՀԱՊԿ դաշնակիցներին:
«Մենք, ՀԱՊԿ մնացած անդամներս, փորձում ենք զինվել, արդիականացվել: Ամեն մեկն իր համար: Ռուսաստանի ղեկավարությունը լուրջ չի մոտենում այն հարցին, որ պետք է մեր համատեղ պաշտպանության առավել վտանգավոր ուղղություններում ամրապնդել ազգային զինված ուժերը՝ Բելառուսի, Ղազախստանի, Հայաստանի: Եվ դա կարող է շատ ցավոտ հետեւանքներ ունենալ», - ասել է Լուկաշենկոն:
Մեդիամաքսը նշում է, որ վերջին տարիների ընթացքում Բելառուսի նախագահը բազմիցս արել է քայլեր, որոնք հարցականի տակ են դրել Հայաստանի հետ նրա դաշնակցային հարաբերությունները:
2017 թվականի մարտին Բելառուսում ՀՀ դեսպան Արմեն Խաչատրյանի հետ հանդիպմանը նա ասել էր.
«Լեռնային Ղարաբաղը մեր հարցը չէ: Մենք այնտեղ անելիք չունենք: Կան հակամարտող կողմեր, եւ նրանք էլ պետք է այդ հարցը լուծեն: Բայց ես ունեմ դիրքորոշում. մարդիկ արժանի են արժանապատիվ կյանք ունենալու: Չեմ հավատում, որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ լավ ու արժանապատիվ են ապրում: Դրա ի՞նչն է արժանապատիվ, եթե դու ամեն օր վախենում ես, որ գլխիդ կարող է մի բան ընկնել, եւ կյանքդ կավարտվի»:
2016 թվականի նոյեմբերի 28-ին Բաքվում Ադրբեջանի եւ Բելառուսի նախագահներ Իլհամ Ալիեւն ու Ալեքսանդր Լուկաշենկոն համատեղ հայտարարության էին ընդունել, որում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Կողմերը կարեւորում են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորումը, որը պետք է համապատասխանի միջազգային իրավունքի նորմերին, առաջին հերթին՝ ինքնիշխանության ապահովման, տարածքային ամբողջականության եւ պետության սահմանների անխախտելիության սկզբունքներին, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձեւերին եւ ԵԱՀԿ որոշումներին»:

Yerevan /Mediamax/. President of Belarus Alexander Lukashenko has voiced criticism against Russia at the session of the Belarus Security Council.
Lukashenko reproached Russia for modernizing only its national army and fleet and neglecting the needs of CSTO allies.
“We, other CSTO members, are trying to equip our armies and modernize. Everyone is for themselves. Russian leadership does not take it seriously that we need to strengthen national armed forces in more dangerous areas of common defense: Belarus, Kazakhstan, Armenia. This neglect can have painful consequences,” said Lukashenko.
It is worth noting that in recent years the Belarusian President caught the eye with actions that cast doubts over his allied relations with Armenia.
In March 2017, he said the following at the meeting with Armenian Ambassador to Belarus Armen Khachatryan:
“It [Nagorno-Karabakh] is not our issue. We have nothing to do there. There are conflicting parties who must handle this issue. I have only one position: people should have a decent life. I don’t believe that people have a decent life in Nagorno-Karabakh today. Is this a decent life when you feel that you can be wounded or killed every day?”
Aliyev and Lukashenko make a joint statement on NK issue
On 28 November 2016, Baku, Lukashenko made a joint statement with President of Azerbaijan Ilham Aliyev, which reads in particular:
“The parties attach importance to the settlement of Nagorno-Karabakh issue in accordance with the norms of international law, first of all the right of sovereignty, territorial integrity and inviolability of borders, as well as the relevant UN Security Council resolutions and OSCE decisions.”