Լուկաշենկոն որոշել է «հոգ տանել» Հայաստանի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հանդես է եկել հերթական քննադատությամբ Ռուսաստանի հասցեին:
Ելույթ ունենալով Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի նիստում, նա կշտամբել է Ռուսաստանին, որն, իր խոսքով, արդիականացնում է միայն իր բանակն ու նավատորմը՝ անտեսելով ՀԱՊԿ դաշնակիցներին:
«Մենք, ՀԱՊԿ մնացած անդամներս, փորձում ենք զինվել, արդիականացվել: Ամեն մեկն իր համար: Ռուսաստանի ղեկավարությունը լուրջ չի մոտենում այն հարցին, որ պետք է մեր համատեղ պաշտպանության առավել վտանգավոր ուղղություններում ամրապնդել ազգային զինված ուժերը՝ Բելառուսի, Ղազախստանի, Հայաստանի: Եվ դա կարող է շատ ցավոտ հետեւանքներ ունենալ», - ասել է Լուկաշենկոն:
Մեդիամաքսը նշում է, որ վերջին տարիների ընթացքում Բելառուսի նախագահը բազմիցս արել է քայլեր, որոնք հարցականի տակ են դրել Հայաստանի հետ նրա դաշնակցային հարաբերությունները:
2017 թվականի մարտին Բելառուսում ՀՀ դեսպան Արմեն Խաչատրյանի հետ հանդիպմանը նա ասել էր.
«Լեռնային Ղարաբաղը մեր հարցը չէ: Մենք այնտեղ անելիք չունենք: Կան հակամարտող կողմեր, եւ նրանք էլ պետք է այդ հարցը լուծեն: Բայց ես ունեմ դիրքորոշում. մարդիկ արժանի են արժանապատիվ կյանք ունենալու: Չեմ հավատում, որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ լավ ու արժանապատիվ են ապրում: Դրա ի՞նչն է արժանապատիվ, եթե դու ամեն օր վախենում ես, որ գլխիդ կարող է մի բան ընկնել, եւ կյանքդ կավարտվի»:
2016 թվականի նոյեմբերի 28-ին Բաքվում Ադրբեջանի եւ Բելառուսի նախագահներ Իլհամ Ալիեւն ու Ալեքսանդր Լուկաշենկոն համատեղ հայտարարության էին ընդունել, որում, մասնավորապես, ասվում էր.
«Կողմերը կարեւորում են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորումը, որը պետք է համապատասխանի միջազգային իրավունքի նորմերին, առաջին հերթին՝ ինքնիշխանության ապահովման, տարածքային ամբողջականության եւ պետության սահմանների անխախտելիության սկզբունքներին, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձեւերին եւ ԵԱՀԿ որոշումներին»:

Ереван /Медиамакс/. Президент Беларуси Александр Лукашенко в очередной раз выступил с критикой в адрес России.
Выступая на заседании Совета безопасности Беларуси, он раскритиковал Россию, которая, по его словам, модернизирует только свою армию и флот, игнорируя союзников по ОДКБ.
«Мы пытаемся вместе с другими членами вооружаться, модернизироваться. Каждый сам по себе. Серьезного понимания у руководства России того, что надо на наиболее опасных направлениях нашей общей совместной обороны укреплять национальные вооруженные силы - Беларуси, Казахстана, Армении, нет. И это очень больно может аукнуться»,- заявил Лукашенко.
Медиамакс отмечает, что за последние годы президент Беларуси неоднократно предпринимал шаги, которые ставили под вопрос его союзнические отношения с Арменией в рамках ОДКБ.
В марте 2017 года на встрече с послом Армении в Беларуси Арменом Хачатряном он заявил:
«Нагорный Карабах - это не наш вопрос. Нам там делать нечего. Есть стороны конфликтующие, которые должны в этом разобраться. Но у меня позиция: люди достойны жить достойно. Не верю, что сегодня в Нагорном Карабахе люди живут хорошо и достойно. Какое это достойно, если ты каждый день чувствуешь, что тебе на голову что-то может свалиться и у тебя жизнь может закончиться».
28 ноября 2016 года президенты Азербайджана и Беларуси Ильхам Алиев и Александр Лукашенко приняли совместное заявление, в котором, в частности, говорилось:
«Стороны отмечают важность урегулирования нагорно-карабахского конфликта в соответствии с общепризнанными принципами и нормами международного права, прежде всего, на основе соблюдения и обеспечения суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ государств, а также соответствующих резолюций Совета Безопасности ООН и решений ОБСЕ».