Հայ դիվանագետը «պաշտպանել է» ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Բոլթոնին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հնդկաստանում Հայաստանի դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը նամակ է հրապարակել Financial Times թերթում, որտեղ պատմել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հետ նախկինում ունեցած իր շփման մասին:
Արմեն Մարտիրոսյանն արձագանքել է ապրիլի 7-ին Financial Times-ում հրապարակված հոդվածին, որում Ջոն Բոլթոնին «Վաշինգթոնի ամենաագրեսիվ արծիվ» էին անվանել:
«2005 թվականին, երբ Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչն էի ՄԱԿ-ում, Իրանի դեմ ուղղված ԱՄՆ դեսպան Բոլթոնի վարած ագրեսիվ քարոզարշավի ականատեսն էի: Հայաստանի դիրքորոշումը չէր համապատասխանում ԱՄՆ սպասումներին, ուստի ՄԱԿ-ում ամերիկյան առաքելություն կապվեց մեզ հետ՝ պարոն Բոլթոնի հետ շտապ հանդիպման առաջարկությամբ:
Հստակ էր, որ պարոն Բոլթոնը պատրաստ չէր լսել «ոչ» պատասխանը, ուստի իրավիճակը թելադրում էր ոչ սովորական լուծումներ: Ողջույնի կարճ խոսքերից հետո, ի զարմանս իմ հյուրի, հանեցի Հայաստանի քարտեզը եւ փռեցի այն սեղանին: Քարտեզի օգնությամբ նկարագրեցի այն տարածաշրջանային դժվարությունները, որ ունի իմ երկիրը եւ պարզաբանեցի մեր դիրքորոշումը բանաձեւի հարցում:
Հրաժեշտից առաջ պարոն Բոլթոնը մի կում արեց Չերչիլի սիրած Արարատ կոնյակից՝ ի նշան մեր փոխըմբռնման:
Իմ խորհուրդն է պարոն Բոլթոնի բոլոր հավանական զրուցակիցներին՝ ընկալել նրան իբրեւ մի մարդու, որ կարող է կառուցողական երկխոսության մեջ ներքաշվել եւ համապատասխանեցնել իր դիրքորոշումները նոր ստացված տեղեկություններին», - գրել է Արմեն Մարտիրոսյանը:

Armenian ambassador “defends” John Bolton
Yerevan/Mediamax/. Financial Times has published the letter of Armenian Ambassador to India Armen Martirosyan, which tells about the meeting he had with current U.S. National Security Adviser John Bolton back in 2005.
In the letter, Armen Martirosyan mentions Financial Times article of April 7, which calls Bolton “possibly Washington’s most aggressive hawk”.
“In 2005, as the then permanent representative of Armenia to the UN, I was a first-hand witness to then US ambassador Bolton’s aggressive campaign for an anti-Iranian resolution at the UN General Assembly. Armenia’s position on the Iran vote did not meet American expectations, so the US mission contacted us with an urgent request for an appointment with Mr Bolton.
It was abundantly clear that Mr Bolton was not ready to take no for an answer, and this peculiar situation called for unorthodox solutions. After a brief welcome, to my guest’s utter surprise I unveiled a map of Armenia and rolled it out over my desk. With this visual aid, I impressed on him the relevant regional complexities facing my country and thus justified our position on the resolution.
Before his departure, Mr Bolton accepted a sip of Winston Churchill’s favourite Armenian brandy, Ararat, as a seal of our new understanding.
My advice to all potential interlocutors is to treat Mr Bolton as a rational agent who is perfectly capable of engaging in constructive dialogue and adjusting positions based on new-found insights,” wrote Martirosyan. --0--