Հայ դիվանագետը «պաշտպանել է» ԱՄՆ նախագահի խորհրդական Բոլթոնին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հնդկաստանում Հայաստանի դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը նամակ է հրապարակել Financial Times թերթում, որտեղ պատմել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի հետ նախկինում ունեցած իր շփման մասին:
Արմեն Մարտիրոսյանն արձագանքել է ապրիլի 7-ին Financial Times-ում հրապարակված հոդվածին, որում Ջոն Բոլթոնին «Վաշինգթոնի ամենաագրեսիվ արծիվ» էին անվանել:
«2005 թվականին, երբ Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչն էի ՄԱԿ-ում, Իրանի դեմ ուղղված ԱՄՆ դեսպան Բոլթոնի վարած ագրեսիվ քարոզարշավի ականատեսն էի: Հայաստանի դիրքորոշումը չէր համապատասխանում ԱՄՆ սպասումներին, ուստի ՄԱԿ-ում ամերիկյան առաքելություն կապվեց մեզ հետ՝ պարոն Բոլթոնի հետ շտապ հանդիպման առաջարկությամբ:
Հստակ էր, որ պարոն Բոլթոնը պատրաստ չէր լսել «ոչ» պատասխանը, ուստի իրավիճակը թելադրում էր ոչ սովորական լուծումներ: Ողջույնի կարճ խոսքերից հետո, ի զարմանս իմ հյուրի, հանեցի Հայաստանի քարտեզը եւ փռեցի այն սեղանին: Քարտեզի օգնությամբ նկարագրեցի այն տարածաշրջանային դժվարությունները, որ ունի իմ երկիրը եւ պարզաբանեցի մեր դիրքորոշումը բանաձեւի հարցում:
Հրաժեշտից առաջ պարոն Բոլթոնը մի կում արեց Չերչիլի սիրած Արարատ կոնյակից՝ ի նշան մեր փոխըմբռնման:
Իմ խորհուրդն է պարոն Բոլթոնի բոլոր հավանական զրուցակիցներին՝ ընկալել նրան իբրեւ մի մարդու, որ կարող է կառուցողական երկխոսության մեջ ներքաշվել եւ համապատասխանեցնել իր դիրքորոշումները նոր ստացված տեղեկություններին», - գրել է Արմեն Մարտիրոսյանը:

Армянский дипломат «защитил» Джона Болтона - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол Армении в Индии Армен Мартиросян опубликовал письмо в газете Financial Times, в котором рассказал о своем опыте общения с советником президента США по вопросам национальной безопасности Джоном Болтоном.
Армен Мартиросян отреагировал на опубликованную 7 апреля в Financial Times статью, в которой Джона Болтона назвали «самым агрессивным ястребом Вашингтона».
«В 2005 году, будучи постоянным представителем Армении в ООН, я был свидетелем агрессивной кампании посла США Болтона против Ирана. Позиция Армении не соответствовала ожиданиям США, в связи с чем представительство США в ООН запросило у нас срочную встречу с господином Болтоном.
Было ясно, что господин Болтон не бы готов услышать отрицательный ответ, поэтому ситуация диктовала нестандартные решения. После короткого приветственного слова, на удивление гостя, я вытащил и раскрыл на столе карту Армении. С помощью карты я описал те региональные сложности, с которыми сталкивается моя страна, и аргументировал нашу позицию в связи с резолюцией.
Перед тем, как уйти, Болтон в знак нашего нового взаимопонимания сдел глоток любимого коньяка Черчилля «Арарат».
Мой совет всем вероятным собеседникам Болтона: воспринимайте его как человека, с которым можно вести конструктивный диалог и который готов корректировать свою позицию в свете полученных новых знаний», - написал Армен Мартиросян.