Մնացականյանն ու Մոգերինին կարեւորել են ՀՀ-ԵՄ կապերի ընդլայնումը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը եւ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին այսօր վերահաստատել են երկկողմ պատրաստակամությունը՝ ամրապնդելու եւ ընդլայնելու համապարփակ փոխգործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ կողմերը նշել են, որ այս ուղղությամբ առաջնահերթությունները համընկնում են:
ԵՄ Բարձր ներկայացուցիչը նկատել է, որ հանդիպումը տեղի է ունենում ճիշտ ժամանակին՝ հնարավորություն ընձեռելով առաջին ձեռքից ծանոթանալու Հայաստանում ընթացող գործընթացներին, մտքեր փոխանակելու Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների հետագա զարգացման շուրջ։
Զոհրաբ Մնացականյանն էլ կարեւորել է ԵՄ-ի հետ ձեւավորված սերտ գործընկերային համագործակցությունը եւ վերահաստատել այն առավել ամրապնդելու Հայաստանի հանձնառությունը:
Արտգործնախարարն ընդգծել է նաեւ, որ սա առաջին հանդիպումն է, որը Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումից հետո հանգամանալից անդրադարձ է կատարելու դրա դրույթների իրագործմանը։
Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին զարգացումները եւ նշել, որ ժողովրդի ուժեղ մանդատը վայելող նոր կառավարությունն իր գործողություններով ցուցաբերել է մեծ կամք ու պատասխանատվություն՝ կյանքի կոչելու հասարակության բարձր ակնկալիքները:
Ֆեդերիկա Մոգերինին վերահաստատել է ԵՄ պատրաստակամությունն աջակցելու Հայաստանում ընթացող բարեփոխումների գործընթացին։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային եւ միջազգային մարտահրավերներին՝ զրուցակիցներն առանձնացրել են համագործակցության այն ոլորտները, որոնք հնարավորություն կընձեռեն համատեղ աշխատել այդ մարտահրավերներին արձագանքելու ուղղությամբ։
ԼՂ հիմնախնդրի մասով Զոհրաբ Մնացականյանը ներկայացրել է հայկական կողմի դիրքորոշումն ու առաջնայնությունները՝ ընդգծելով խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի եւ նախկինում ձեռք բերված համաձայնությունների իրականացման կարեւորությունը։
Ֆեդերիկա Մոգերինին վերահաստատել է ԵՄ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին։

Armenian FM and Mogherini prioritize expansion of Armenia-EU ties
Yerevan /Mediamax/. Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Vice-President of the European Commission Federica Mogherini reiterated today the bilateral commitment to strengthening and expanding the comprehensive cooperation in all sectors of mutual interest.
According to the Armenian MFA, the sides noted that the priorities in this direction correspond.
EU High Representative remarked that the meeting was held at the right moment, giving the opportunity to get acquainted with the processes in Armenia firsthand, exchange ideas on further development of Armenia-European Union relations.
Zohrab Mnatsakanyan attached importance to close partnership cooperation and reiterated the commitment to strengthen it even further.
The Armenian FM emphasized that this is the first meeting after signing Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA), aimed at covering its provisions in detail.
The Armenian FM introduced the latest developments in Armenia and noted that the new government, which enjoys the support of the Armenian citizens, showed strong will and responsibility to meet the society’s high expectations.
Federica Mogherini reiterated EU commitment to supporting the ongoing reforms in Armenia.
Touching upon regional and international problems, the sides outlined new sectors of cooperation, which give the opportunity to work jointly to tackle those challenges.
Speaking about NK issue, Zohrab Mnatsakanyan presented the stance and priorities of the Armenian side, emphasizing the importance of atmosphere of peace and agreements, reached before.
Federica Mogherini reiterated the EU support for efforts of Co-Chairs of OSCE Minsk Group in peaceful settlement of the issue.