Նիկոլ Փաշինյանն ու ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսին 12-ին երեկոյան ավարտվել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Բրյուսել:
Կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրությունների հիման վրա ներկայացնում ենք ամենակարեւորը Նիկոլ Փաշինյանի բրյուսելյան վերջին օրվա հանդիպումների եւ ելույթների մասին:
ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ գործընկեր պետության գործընկերության վառ օրինակ
Հուլիսի 12-ին Նիկոլ Փաշինյանի ելույթ է ունեցել ՆԱՏՕ-ում Աֆղանստանում «Վճռական աջակցության» առաքելությանը մասնակցող պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը:
Նա ասել է, որ «Հայաստանում թավշյա հեղափոխության հաղթանակը մեր հասարակության հասունության հստակ դրսեւորումն էր, մարդու իրավունքներին եւ հիմնարար ազատություններին նրա հանձնառության գրավականը»:
Վարչապետը հիշեցրել է, որ 2010 թվականից ի վեր Հայաստանը նպաստել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի կողմից իրականացվող խաղաղության հաստատման գործողությանը: Խոսելով այն մասին, որ հայ խաղաղապահներն Աֆղանստանում ծառայում են գերմանական հրամանատարության ներքո, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ դա «ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ գործընկեր պետությունների միջեւ գործընկերության լավագույն եւ ամենավառ օրինակներից է»:
Վարչապետն ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել ներգրավվածությունն Աֆղանստանի առաքելությանը մինչեւ 130 հոգանոց զորախմբով:
Սադրանքները կասկածի տակ են դնում Բաքվի հանձնառությունը
Հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է նաեւ Արցախի խնդրի մասին:
«Քանի որ խոսք գնաց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին, ստիպված եմ անդրադառնալ նաեւ այդ հիմնախնդրի կարգավորմանը, չնայած համարում եմ, որ այս հարցն անհամատեղելի է սույն քննարկումների ձեւաչափի հետ, քանի որ այս հավաքը միանգամայն այլ նպատակներ է հետապնդում: ՆԱՏՕ-ն մշտապես եւ հետեւողականորեն հայտարարել է, որ այդ հակամարտության կարգավորման գործում որեւէ դերակատարություն չունի:
Այնուամենայնիվ, քանի որ հարցն արդեն բարձրացվել է, ես կցանկանայի հակիրճ մեկնաբանել եւ շտկումներ մտցնել արված հայտարարության համատեքստում:
Հայաստանը, ինչպես ցանկացած ժողովրդավարական երկիր, վերահաստատում է իր հանձնառությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափով: Այս հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու ցանկացած փորձ պետք է դիտարկել որպես հարձակում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ խաղաղության դեմ:
Նիկոլ Փաշինյանն ու ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Նիկոլ Փաշինյանն ու ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը
Վերջերս Հայաստանի հետ սահմանին եւ Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում Ադրբեջանի կողմից հրահրված հրադադարի խախտման եւ սադրանքների դեպքերը լուրջ կասկածի տակ են դնում Բաքվի հանձնառությունը խաղաղության գործընթացին:
Մենք վերահաստատում ենք ձեռք բերված նախորդ պայմանավորվածությունների իրականացման կարեւորությունը, մասնավորապես, Վիեննայում, Սանկտ-Պետերբուրգում եւ Ժնեւում կայացած հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերվածները, որոնք, ի թիվս այլոց, ուղղված են խաղաղության համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը եւ վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացմանը», - ասել է վարչապետը:
Աշխատանքային հանդիպումներ
ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետը հուլիսի 12-ին ոչ ֆորմալ, աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Ղանիի, Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելի, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեի, Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի, Լիտվայի նախագահ Դալիա Գրիբաուսկայտեի, Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի, Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի, Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչես-Պերես Կաստեխոնի, Մակեդոնիայի վարչապետ Զորան Զաեւի, Սլովակիայի նախագահ Անդրեյ Կիսկայի եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի եւ Լիտվայի նախագահների հետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի եւ Լիտվայի նախագահների հետ
Թրյուդոն վերահաստատել է
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն վերահաստատել է իր մասնակցությունն աշնանը Երեւանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովին եւ նշել, որ Հայաստանում եղել է դեռեւս 1988 թվականին՝ հոր հետ ու ունի լավ եւ դրական հիշողություններ:
Նիկոլ Փաշինյանն ու Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն Նիկոլ Փաշինյանն ու Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն
Այցեր կատարելու հրավերներ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն եւ Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրել են այցելել իրենց երկրներ:
Նիկոլ Փաշինյանն ու Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը Նիկոլ Փաշինյանն ու Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը

Главное о брюссельских встречах Пашиняна: последняя часть - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 12 июля вечером завершился рабочий визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Брюссель.
На основе сообщений пресс-службы правительства представляем главное о брюссельских встречах и выступлениях Никола Пашиняна за последний день.
Яркий пример партнерства члена и страны-партнера НАТО
12 июля Никол Пашинян выступил на встрече глав государств и правительств, участвующих в миссии НАТО в Афганистане «Решительная поддержка».
Он заявил, что «победа бархатной революции в Армении была четким проявлением зрелости нашего общество, его приверженности правам человека и основным свободам».
Премьер-министр напомнил, что с 2010 года Армения участвует в миссии НАТО по поддержанию мира в Афганистане. Говоря о том, что армянские миротворцы в Афганистане служат под немецким командованием, Никол Пашинян заявил, что «это один из лучших и ярчайших примеров партнерства между членом и страной-партнером НАТО».
Премьер-министр отметил, что Армения готова продолжить участие в миссии Афганистана с контингентом до 130 человек.
Провокации ставят под вопрос приверженность Баку
На встрече Никол Пашинян говорил также об Арцахской проблеме.
«Поскольку речь зашла о нагорно-карабахском конфликте, я должен коснуться также урегулирования этого конфликта, хотя считаю, что этот вопрос несовместим с данным форматом дискуссий, поскольку это собрание преследует совершенно другие цели. НАТО постоянно и последовательно заявляло, что в вопросе урегулирования данного конфликта не играет какой-либо роли.
Тем не менее, поскольку вопрос уже поднят, мне бы хотелось вкратце прокомментировать и внести коррективы в контексте сделанного заявления. Армения, как и любая демократическая страна, подтверждает свою приверженность исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Любую попытку решить данный конфликт военным путем необходимо рассматривать в качестве покушения на демократию, права человека и мир.
Недавние случаи нарушения режима прекращения огня и провокаций со стороны Азербайджана на границе с Арменией и на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом ставят под серьезное сомнение приверженность Баку мирному процессу.
Мы подтверждаем важность реализации достигнутых ранее договоренностей, в частности, достигнутые в ходе встреч в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве, которые, среди прочих, направлены на создание благоприятных условий для мира и реализацию мероприятий по укреплению доверия»,- заявил премьер-министр.
Рабочие встречи
В рамках саммита НАТО премьер-министр 12 июля провел неформальные рабочие встречи с президентом Афганистана Ашрафом Гани, премьер-министром Бельгии Шарлем Мишелем, канцлером Германии Ангелой Меркель, президентом Франции Эммануэлем Макроном, премьер-министром Италии Джузеппе Конте, премьер-министром Канады Джастином Трюдо, президентом Литвы Далией Грибаускайте, премьер-министром Греции Алексисом Ципрасом, президентом Украины Петром Порошенко, премьер-министром Испании Педро Санчес-Перес Кастехоном, премьер-министром Македонии Зораном Заевом, президентом Словакии Андреем Киской и генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом.
Трюдо подтвердил
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо подтвердил свое участие в предстоящем осенью в Ереване саммите Франкофонии и отметил, что был в Армении в 1988 году со своим отцом.
Приглашения
Президент Франции Эммануэль Макрон, президент Украины Петр Порошенко и премьер-министр Греции Алексис Ципрас пригласили Никола Пашиняна совершить визиты, соответственно, в Париж, Киев и Афины.