Նիկոլ Փաշինյանն ու ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսին 12-ին երեկոյան ավարտվել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի աշխատանքային այցը Բրյուսել:
Կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրությունների հիման վրա ներկայացնում ենք ամենակարեւորը Նիկոլ Փաշինյանի բրյուսելյան վերջին օրվա հանդիպումների եւ ելույթների մասին:
ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ գործընկեր պետության գործընկերության վառ օրինակ
Հուլիսի 12-ին Նիկոլ Փաշինյանի ելույթ է ունեցել ՆԱՏՕ-ում Աֆղանստանում «Վճռական աջակցության» առաքելությանը մասնակցող պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների հանդիպմանը:
Նա ասել է, որ «Հայաստանում թավշյա հեղափոխության հաղթանակը մեր հասարակության հասունության հստակ դրսեւորումն էր, մարդու իրավունքներին եւ հիմնարար ազատություններին նրա հանձնառության գրավականը»:
Վարչապետը հիշեցրել է, որ 2010 թվականից ի վեր Հայաստանը նպաստել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի կողմից իրականացվող խաղաղության հաստատման գործողությանը: Խոսելով այն մասին, որ հայ խաղաղապահներն Աֆղանստանում ծառայում են գերմանական հրամանատարության ներքո, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ դա «ՆԱՏՕ-ի անդամ եւ գործընկեր պետությունների միջեւ գործընկերության լավագույն եւ ամենավառ օրինակներից է»:
Վարչապետն ասել է, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել ներգրավվածությունն Աֆղանստանի առաքելությանը մինչեւ 130 հոգանոց զորախմբով:
Սադրանքները կասկածի տակ են դնում Բաքվի հանձնառությունը
Հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է նաեւ Արցախի խնդրի մասին:
«Քանի որ խոսք գնաց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին, ստիպված եմ անդրադառնալ նաեւ այդ հիմնախնդրի կարգավորմանը, չնայած համարում եմ, որ այս հարցն անհամատեղելի է սույն քննարկումների ձեւաչափի հետ, քանի որ այս հավաքը միանգամայն այլ նպատակներ է հետապնդում: ՆԱՏՕ-ն մշտապես եւ հետեւողականորեն հայտարարել է, որ այդ հակամարտության կարգավորման գործում որեւէ դերակատարություն չունի:
Այնուամենայնիվ, քանի որ հարցն արդեն բարձրացվել է, ես կցանկանայի հակիրճ մեկնաբանել եւ շտկումներ մտցնել արված հայտարարության համատեքստում:
Հայաստանը, ինչպես ցանկացած ժողովրդավարական երկիր, վերահաստատում է իր հանձնառությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափով: Այս հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու ցանկացած փորձ պետք է դիտարկել որպես հարձակում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ խաղաղության դեմ:
Նիկոլ Փաշինյանն ու ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Նիկոլ Փաշինյանն ու ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը
Վերջերս Հայաստանի հետ սահմանին եւ Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում Ադրբեջանի կողմից հրահրված հրադադարի խախտման եւ սադրանքների դեպքերը լուրջ կասկածի տակ են դնում Բաքվի հանձնառությունը խաղաղության գործընթացին:
Մենք վերահաստատում ենք ձեռք բերված նախորդ պայմանավորվածությունների իրականացման կարեւորությունը, մասնավորապես, Վիեննայում, Սանկտ-Պետերբուրգում եւ Ժնեւում կայացած հանդիպումների ժամանակ ձեռք բերվածները, որոնք, ի թիվս այլոց, ուղղված են խաղաղության համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը եւ վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացմանը», - ասել է վարչապետը:
Աշխատանքային հանդիպումներ
ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում վարչապետը հուլիսի 12-ին ոչ ֆորմալ, աշխատանքային հանդիպումներ է ունեցել Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Ղանիի, Բելգիայի վարչապետ Շառլ Միշելի, Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեի, Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյի, Լիտվայի նախագահ Դալիա Գրիբաուսկայտեի, Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի, Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի, Իսպանիայի վարչապետ Պեդրո Սանչես-Պերես Կաստեխոնի, Մակեդոնիայի վարչապետ Զորան Զաեւի, Սլովակիայի նախագահ Անդրեյ Կիսկայի եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի հետ:
Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի եւ Լիտվայի նախագահների հետ Նիկոլ Փաշինյանը Ֆրանսիայի եւ Լիտվայի նախագահների հետ
Թրյուդոն վերահաստատել է
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն վերահաստատել է իր մասնակցությունն աշնանը Երեւանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովին եւ նշել, որ Հայաստանում եղել է դեռեւս 1988 թվականին՝ հոր հետ ու ունի լավ եւ դրական հիշողություններ:
Նիկոլ Փաշինյանն ու Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն Նիկոլ Փաշինյանն ու Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն
Այցեր կատարելու հրավերներ
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն եւ Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրել են այցելել իրենց երկրներ:
Նիկոլ Փաշինյանն ու Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը Նիկոլ Փաշինյանն ու Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan’s working visit to Brussels ended in the evening of July 12.
We have put together the key moments of Pashinyan’s meetings and statements of the final day of the visit, based on the reports of the Armenian Government’s press office.
Striking example of NATO member-partner nation cooperation
Pashinyan gave a speech at the meeting of Heads of State and Government contributing to the Resolute Support Mission in Afghanistan.
Firstly, the Armenian Prime Minister noted, “The victory of velvet, non-violent revolution in Armenia was a clear manifestation of the maturity of Armenia’s society, its unwavering adherence to the promotion of human rights and fundamental freedoms.”
He proceeded to recall that Armenia had been contributing to NATO-led peace operation in Afghanistan since 2010. Mentioning that Armenian peacekeepers serve in Afghanistan under German command, Pashinyan said that “it is one of the best and most striking examples of a partnership between a NATO member and partner nation”.
Nikol Pashinyan added that Armenia stood ready to continue engagement in Afghanistan mission with up to 130 servicemen.
Provocations cast doubt on Azerbaijan’s commitment to peace
Armenia’s Prime Minister also spoke about the Artsakh (Nagorno-Karabakh) issue at the meeting on July 12.
“Since the issue of Nagorno-Karabakh conflict has been raised here, I feel bound to touch on its settlement, although I consider it highly inappropriate to make references to the problem at this format that deals with very different objectives. NATO has continually and consistently reiterated that it does not have any role in the settlement of this conflict.
Nevertheless, since the issue has already been raised, I would like to make some brief comments for putting the record straight. As any other democracy, Armenia reiterates its commitment to exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. Every attempt to resolve the conflict through military means is to be seen as a threat to regional security, democracy and human rights.
The recent cases of ceasefire violation and provocations committed by Azerbaijan on the border with Armenia and on the Line of Contact with Nagorno-Karabakh put Baku’s commitment to the peace process under serious doubt.
Nikol Pashinyan and NATO Secretary General Jens Stoltenberg Nikol Pashinyan and NATO Secretary General Jens Stoltenberg
We reaffirm the importance of implementing the previous agreements reached at the summits in Vienna, St. Petersburg and Geneva in particular, which inter alia sought to create an environment conducive to peace and implement confidence building measures,” said Pashinyan.
Informal meetings
Prime Minister Pashinyan held a number of informal meetings in the framework of NATO summit. In particular, he met Afghan President Ashraf Ghani, Prime Minister of Belgium Charles Michel, German Chancellor Angela Merkel, French President Emmanuel Macron, Italian Prime Minister Giuseppe Conte, Canadian Prime Minister Justin Trudeau, Lithuanian President Dalia Grybauskaite, Prime Minister of Greece Alexis Tsipras, President of Ukraine Petro Poroshenko, Spanish Prime Minister Pedro Sánchez, Prime Minister of Macedonia Zoran Zaev, Slovak President Andrej Kiska and NATO Secretary General Jens Stoltenberg.
Nikol Pashinyan with Presidents of France and Lithuania Nikol Pashinyan with Presidents of France and Lithuania
Trudeau confirms attendance
Prime Minister of Canada Justin Trudeau confirmed his participation in the upcoming 17th Summit of La Francophonie in Yerevan and noted that he visited Armenia in 1988 with his father and had good memories of the country.
Nikol Pashinyan and Prime Minister of Canada Justin Trudeau Nikol Pashinyan and Prime Minister of Canada Justin Trudeau