«Մնալու ենք ՌԴ-ի սերտ դաշնակիցը», Բրյուսելում ասել է Փաշինյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը կշարունակի մնալ Ռուսաստանի սերտ դաշնակիցը:
Այս մասին նա ասել է հուլիսի 12-ին Բրյուսելում՝ պատասխանելով «Եվրոնյուզ»-ի հետեւյալ հարցին՝ «Արդյոք Հայաստանը կշարունակի՞ մնալ Ռուսաստանի գործընկերը, թե՞ կմերձենա ՆԱՏՕ-ի հետ՝ Ռուսաստանից հեռանալով»:
«Մենք կմնանք Ռուսաստանի սերտ դաշնակիցը եւ մտադիր ենք զարգացնել մեր հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ, սակայն միաժամանակ զարգացնելու ենք կապերը ՆԱՏՕ-ի, արեւմտյան երկրների, Եվրոպական Միության եւ ԱՄՆ-ի հետ: Մենք չենք պատրաստվում մեր արտաքին քաղաքականությունում կտրուկ շրջադարձեր կատարել»,- ասել է Հայաստանի վարչապետը:
Նա ընդգծել է, որ ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությունը եւ դաշինքի խաղաղապահ առաքելություններին մասնակցությունը Հայաստանին հնարավորություն են ընձեռում մասնակցելու միջազգային անվտանգության ապահովմանը:
«Մյուս կողմից, մենք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ ենք եւ հիմնականում Հայաստանը տեսնում ենք այս կազմակերպությունում եւ այս անվտանգության համակարգում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Армения продолжит оставаться тесным союзником России.
Об этом он сказал 12 июля в Брюсселе, отвечая на следующий вопрос «Евроньюз»: «Продолжит ли Армения оставаться партнером России или сблизится с НАТО, отдалившись от России?».
«Мы останемся тесным союзником России и намерены развивать наши отношения с Россией, но одновременно будем развивать связи с НАТО, западными странами, Европейским союзом и США. Мы не собираемся делать резких поворотов в нашей внешней политике»,- заявил премьер-министр Армении.
Он подчеркнул, что сотрудничество с НАТО и вовлечение в миротворческие миссии альянса дают Армении возможность участвовать в обеспечении международной безопасности.
«С другой стороны, мы являемся членом Организации договора о коллективной безопасности и в основном видим Армению в этой организации и в этой системе безопасности»,- заявил Никол Пашинян.