Կոնգրեսականները Թրամփին առաջարկում են հանդիպել Փաշինյանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով խմբի ղեկավարները ստորագրահավաք են սկսել ԱՄՆ նախագահին ուղղված նամակի տակ, որում Դոնալդ Թրամփին առաջարկում են հանդիպել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, երբ վերջինս սեպտեմբերին կայցելի Նյու Յորք՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի աշխատանքին մասնակցելու նպատակով:
Կոնգրեսի իրենց գործընկերներին ուղղված նամակում Հայկական հարցերով խմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոունը, Ջեքի Սպեյերը, Դեյվ Թրոթը, Դէվիդ Վալադաոն եւ փոխնախագահներ Գուս Բիրիլակիսը եւ Ադամ Շիֆը գրում են, որ «վարչապետի պաշտոնում ընտրվելուց ի վեր Նիկոլ Փաշինյանը պարտավորվել է առաջ տանել հայկական խնդիրները տեղական եւ միջազգային մակարդակներում եւ հայտարարել է ԱՄՆ-ի հետ կապերը խորացնելու իր մտադրության մասին»:
«Անկասկած, նախագահ Թրամփի եւ վարչապետ Փաշինյանի զրույցը կարեւոր կլինի մեր երկրների միջեւ ռազմավարական գործընկերության համար», - գրում են Հայկական հարցերով խմբի ղեկավարները:
Դոնալդ Թրամփին ուղղված նամակում ասված է, որ «Թավշյա հեղափոխության ընթացքում արձանագրված խաղաղ բողոքները կարող են օրինակ լինել այն երկրների համար, որոնք ձգտում են ժողովրդավարության: Երկարաժամկետ հեռանկարում մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հայաստանն ավելի ամուր դիվանագիտական հարաբերություններ զարգացնի մեր արեւմտյան գործընկերների հետ եւ առաջընթաց արձանագրի որպես ժողովրդավարական պետություն Եվրասիայում»:

Конгрессмены предлагают Трампу встретится с Пашиняном - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Руководители Группы по армянским вопросам Конгресса США начали сбор подписей под письмом президенту США, в котором предлагают Дональду Трампу встретится с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в рамках его сентябрьского визита в Нью-Йорк для участия в работе Генеральной Ассамблеи ООН.
Сопредседатели Группы по армянским вопросам Фрэнк Палоун, Джеки Спейер, Дэйв Трот, Дэвид Валадао и вице-председатели Гус Бирилакис и Адам Шифф пишут в письме коллегам-конгрессменам, что «после избрания  на пост премьер-министра Никол Пашинян обязался продвигать армянские вопросы на местном и международном уровнях и объявил о намерении углублять связи с США».
«Несомненно, беседа президента Трампа и премьер-министра Пашиняна будет важна для стратегического партнерства между нашими странами»,- пишут руководители Группы по армянским вопросам.
В адресованном Дональду Трампу письме говорится, что «мирные протесты во время Бархатной революции могут служить примером для ех стран, стремящихся к демократии. В долгосрочной перспективе мы желаем, чтобы Армения развивала более крепкие дипломатические связи с нашими западными партнерами и добилась прогресса в качестве демократического государства в Евразии».