Կոնգրեսականները Թրամփին առաջարկում են հանդիպել Փաշինյանի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով խմբի ղեկավարները ստորագրահավաք են սկսել ԱՄՆ նախագահին ուղղված նամակի տակ, որում Դոնալդ Թրամփին առաջարկում են հանդիպել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, երբ վերջինս սեպտեմբերին կայցելի Նյու Յորք՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի աշխատանքին մասնակցելու նպատակով:
Կոնգրեսի իրենց գործընկերներին ուղղված նամակում Հայկական հարցերով խմբի համանախագահներ Ֆրենկ Փալոունը, Ջեքի Սպեյերը, Դեյվ Թրոթը, Դէվիդ Վալադաոն եւ փոխնախագահներ Գուս Բիրիլակիսը եւ Ադամ Շիֆը գրում են, որ «վարչապետի պաշտոնում ընտրվելուց ի վեր Նիկոլ Փաշինյանը պարտավորվել է առաջ տանել հայկական խնդիրները տեղական եւ միջազգային մակարդակներում եւ հայտարարել է ԱՄՆ-ի հետ կապերը խորացնելու իր մտադրության մասին»:
«Անկասկած, նախագահ Թրամփի եւ վարչապետ Փաշինյանի զրույցը կարեւոր կլինի մեր երկրների միջեւ ռազմավարական գործընկերության համար», - գրում են Հայկական հարցերով խմբի ղեկավարները:
Դոնալդ Թրամփին ուղղված նամակում ասված է, որ «Թավշյա հեղափոխության ընթացքում արձանագրված խաղաղ բողոքները կարող են օրինակ լինել այն երկրների համար, որոնք ձգտում են ժողովրդավարության: Երկարաժամկետ հեռանկարում մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Հայաստանն ավելի ամուր դիվանագիտական հարաբերություններ զարգացնի մեր արեւմտյան գործընկերների հետ եւ առաջընթաց արձանագրի որպես ժողովրդավարական պետություն Եվրասիայում»:

Yerevan /Mediamax/. The leaders of the Congressional Caucus on Armenian Issues are collecting the signatures of their U.S. House colleagues on a bipartisan letter encouraging President Donald Trump to meet with Armenia's new Prime Minister Nikol Pashinyan during the United Nations summit in New York this September.
In a letter to their Congressional colleagues, the Congressional Armenian Caucus Co-Chairs Frank Pallone (D-NJ), Jackie Speier (D-CA), Dave Trott (R-MI), and David Valadao (R-CA) and Vice-Chairs Gus Bilirakis (R-FL) and Adam Schiff (D-CA), wrote, “since being elected into office by Parliament, Prime Minister Pashinyan has committed himself to advancing Armenian issues both domestically and internationally and has stated his intent to deepen ties with the United States. Without question, a conversation between President Trump and Prime Minister Pashinyan emphasizing economic development, security and democracy is critical for a strong pivot towards a strategic partnership between our countries.”
Text of Congressional Armenian Caucus Letter to President Trump says that “the Republic of Armenia has seen a remarkable change in its government through peaceful and democratic means over the past few months”.
“We believe that the peaceful protests witnessed during the Velvet Revolution can be a model for nations seeking democracy around the world. In the long run, we would like to see Armenia develop stronger diplomatic relations with our Western allies and progress as a democratic nation within Eurasia”, text of the Letter says.