«Փաշինյանը փորձում է չկրկնել իմ սխալները», ասել է Սաակաշվիլին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին ասել է, որ Հայաստանի նոր կառավարությունը եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «իր հետքերով են գնում եւ կրկնում իր հաջողությունները»:
Ինչպես հաղորդում են վրացական ԶՄԼ-ները, Սաակաշվիլին այդ մասին ասել է հուլիսի 31-ին «Ռուսթավի-2» հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում:
«Հայաստանի երիտասարդությունը լայնորեն ուսումնասիրում է իմ գիրքը վրացական բարեփոխումների մասին եւ կրկնում շատ բաներ: Այդ թվում նրանք կրկնում են իմ հաջողությունները եւ փորձում չկրկնել սխալներս»,- ասել է Սաակաշվիլին:
Իր գլխավոր սխալներից մեկը նա անվանել է այն, որ ժամանակին պատասխանատվության չի ենթարկել Նինո Բուրջանաձեին եւ Բիձինա Իվանիշվիլիին, որոնք, ըստ նրա, Վրաստանում Ռուսաստանի հիմնական հենասյունն են:
«Հավանաբար, Փաշինյանը համարել է, որ ժամանակին իմ սխալներից էր այն, որ ես պատասխանատվության չենթարկեցի ռուս ռեզիդենտներին, եւ նա այդ սխալը չկրկնեց»,- ասել է Սաակաշվիլին:
Մեդիամաքսը  նշում է, որ Վրաստանի նախկին նախագահը առաջին անգամ չէ, որ մեկնաբանում Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները հայ-ռուսական հարաբերությունների համատեքստում: Մասնավորապես, 2018 թվականի ապրիլի 25-ին նա ասել էր.
«Նիկոլ Փաշինյանի մոտ արդեն խնդիրներ կան Մոսկվայի հետ, որովհետեւ հայկական էլիտան փորձում է մի կողմ մղել նրան եւ գողանալ հեղափոխության պտուղները: Ուկրաինայում դա տեղի ունեցավ մի քանի տարի անց, իսկ այնտեղ սկսվեց հենց երկրորդ օրը: Ուստի իմ խորհուրդը բոլոր հայ հեղափոխականներին՝ ավարտին հասցնել, ջախջախել բոլոր օլիգարխներին»:
Նիկոլ Փաշինյանը, 2018 թվականի մայիսի 1-ին պատասխանելով պատգամավորների հարցերին Ազգային ժողովում քվեարկությունից առաջ, ասել էր.
«Ես երբեք չեմ ունեցել ոչ ուղիղ, ոչ էլ միջնորդավորված կապեր Սաակաշվիլիի կամ Նավալնու հետ: Ես նրանց ծանոթ չեմ, անձամբ չեմ ճանաչում նրանց»:

«Пашинян старается не повторять моих ошибок», заявил Саакашвили - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Экс-президент Грузии Михаил Саакашвили заявил, что новое правительство Армении и премьер Никол Пашинян «идут по его следам и повторяют его успехи».
Как сообщают грузинские СМИ, Саакашвили заявил об этом 31 июля в интервью телекомпании «Рустави-2».
«Молодежь в Армении широко изучает мою книгу грузинских реформ и многое повторяет. В том числе повторяют мои успехи и стараются не повторить мои ошибки», -заявил Саакашвили.
Одной из главных своих ошибок он назвал то, что в свое время не привлек к ответственности Нино Бурджанадзе и Бидзину Иванишвили, которые, по его словам, являются главной опорой России в Грузии.
«Видимо, Пашинян счел, что моей ошибкой в свое время было то, что я не привлек к ответственности российских резидентов, и он эту ошибку не повторил», - сказал Саакашвили.
Медиамакс отмечает, что экс-президент Грузии не впервые комментирует события в Армении в контексте отношений Еревана с Россией. В частности, 25 апреля 2018 года он говорил:
«У Никола Пашиняна уже есть проблемы с Москвой, потому что уже сейчас армянская элита попыталась его отодвинуть в сторону, попыталась украсть плоды революции. Это в Украине произошло через несколько лет, а там начало происходить на второй же день. Поэтому мой совет всем армянским революционерам – довести до конца, разгромить олигархов».
Сам Никол Пашинян, отвечая 1 мая 2018 года в парламенте Армении на вопросы депутатов перед голосованием о его избрании премьером, заявил:
«У меня никогда не было ни прямых, ни опосредованных контактов с Саакашвили или Навальным. Я с ними не знаком, я их лично не знаю».