«Փաշինյանը փորձում է չկրկնել իմ սխալները», ասել է Սաակաշվիլին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին ասել է, որ Հայաստանի նոր կառավարությունը եւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «իր հետքերով են գնում եւ կրկնում իր հաջողությունները»:
Ինչպես հաղորդում են վրացական ԶՄԼ-ները, Սաակաշվիլին այդ մասին ասել է հուլիսի 31-ին «Ռուսթավի-2» հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում:
«Հայաստանի երիտասարդությունը լայնորեն ուսումնասիրում է իմ գիրքը վրացական բարեփոխումների մասին եւ կրկնում շատ բաներ: Այդ թվում նրանք կրկնում են իմ հաջողությունները եւ փորձում չկրկնել սխալներս»,- ասել է Սաակաշվիլին:
Իր գլխավոր սխալներից մեկը նա անվանել է այն, որ ժամանակին պատասխանատվության չի ենթարկել Նինո Բուրջանաձեին եւ Բիձինա Իվանիշվիլիին, որոնք, ըստ նրա, Վրաստանում Ռուսաստանի հիմնական հենասյունն են:
«Հավանաբար, Փաշինյանը համարել է, որ ժամանակին իմ սխալներից էր այն, որ ես պատասխանատվության չենթարկեցի ռուս ռեզիդենտներին, եւ նա այդ սխալը չկրկնեց»,- ասել է Սաակաշվիլին:
Մեդիամաքսը  նշում է, որ Վրաստանի նախկին նախագահը առաջին անգամ չէ, որ մեկնաբանում Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունները հայ-ռուսական հարաբերությունների համատեքստում: Մասնավորապես, 2018 թվականի ապրիլի 25-ին նա ասել էր.
«Նիկոլ Փաշինյանի մոտ արդեն խնդիրներ կան Մոսկվայի հետ, որովհետեւ հայկական էլիտան փորձում է մի կողմ մղել նրան եւ գողանալ հեղափոխության պտուղները: Ուկրաինայում դա տեղի ունեցավ մի քանի տարի անց, իսկ այնտեղ սկսվեց հենց երկրորդ օրը: Ուստի իմ խորհուրդը բոլոր հայ հեղափոխականներին՝ ավարտին հասցնել, ջախջախել բոլոր օլիգարխներին»:
Նիկոլ Փաշինյանը, 2018 թվականի մայիսի 1-ին պատասխանելով պատգամավորների հարցերին Ազգային ժողովում քվեարկությունից առաջ, ասել էր.
«Ես երբեք չեմ ունեցել ոչ ուղիղ, ոչ էլ միջնորդավորված կապեր Սաակաշվիլիի կամ Նավալնու հետ: Ես նրանց ծանոթ չեմ, անձամբ չեմ ճանաչում նրանց»:

Yerevan /Mediamax/. Former Georgian President Mikheil Saakashvili said that the new Armenian government and Prime Minister Nikol Pashinyan “follow in his steps and repeat his achievements”, Georgian press reports.
“The Armenian youth study my book on reforms and Georgia and follow my example in many instances. In particular, they repeat my achievements and try to avoid repeating my mistakes,” Saakashvili said in the interview to Rustavi 2 TV channel on July 31.
According to Saakashvili, one of his main mistakes was not holding to account Nino Burjanadze and Bidzina Ivanishvili, whom he named as Russia’s strongest supporters in Georgia.
“I assume that Pashinyan decided I was wrong not to hold to account the Russian residents, and he has not made that mistake,” noted the former president.
This is not the first time Mikheil Saakashvili comments on the events in Armenia in the context of Armenian-Russian relations. In particular, he said on April 25, 2018:
“Nikol Pashinyan is already in trouble with the Kremlin, because the Armenian elite are already trying to push him aside and steal the fruit of the revolution. It happened in Ukraine several years after the revolution, while in Armenia, it is happening on the second day. That is why my advice to all Armenian revolutionaries is to finish the business and crush the oligarchs completely.”
Pashinyan himself touched on the topic at the hearing in Armenian National Assembly on May 1, 2018:
“I have never had either direct or indirect contacts with Saakashvili or Navalny. I have never met them. I am not acquainted with them.”