Թրամփի նոր արշավը Իրանի դեմ անհետեւանք չի մնա Հայաստանի համար
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Իրանի դեմ պատժամիջոցների խստացման մասին հայտարարություն է արել, որը կարող է անմիջական ազդեցություն ունենալ նաեւ Հայաստանի վրա:
Դոնալդ Թրամփը Թվիթերում գրել է, որ Իրանի դեմ գործարկված ամերիկյան պատժամիջոցներն ամենաազդեցիկն են երբեւէ կիրառվածներից, իսկ նոյեմբերին դրանք էլ ավելի կխստանան:
«Բոլոր նրանք, ովքեր բիզնես են անում Իրանի հետ, ԱՄՆ-ի հետ բիզնես չեն անելու», - գրել է Դոնալդ Թրամփը:
ԱՄՆ նախագահն առաջին հերթին ի նկատի ունի Եվրոպական Միության երկրները, որոնք չեն ցանկանում նոր պատժամիջոցներ սահմանել Իրանի դեմ: Սակայն Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունները կարող են հետեւանքներ ունենալ նաեւ Հայաստանի համար, որի համար Իրանը կարեւոր տնտեսական գործընկեր է:
Մասնավորապես, Մեդիամաքսը հավաստի տեղեկություններ ունի այն մասին, որ ամերիկյան կողմը արդեն տեւական ժամանակ է, ինչ փորձում է Հայաստանի իշխանություններին համոզել դադարեցնել Երեւան-Թեհրան ուղիղ չվերթները, սակայն այդ փորձերը հաջողությամբ չեն պսակվում:

U.S. President Donald Trump
Yerevan /Mediamax/. U.S. President Donald Trump has announced new sanctions against Iran, which might have a direct impact on Armenia as well.
Trump tweeted that the U.S. sanctions against Iran are “the most biting sanctions ever imposed” and they will “ratchet up to yet another level” in November.
“Anyone doing business with Iran will NOT be doing business with the United States,” wrote Trump.
The U.S. President’s tweet is addressed to the EU members who do not want to apply new sanctions against Iran, but this statement can also have an impact for Armenia that counts Iran among its key trade partners.
In particular, Mediamax knows from reliable sources that the U.S. has been trying to convince Armenia to close Yerevan-Tehran direct flights for a long time, but these attempts have been in vain so far.