ԵՄ-ն ընդլայնում է Հայաստանին տրամադրվող աջակցությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի եւ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինի գլխավորությամբ այսօր Բրյուսելում կայացել է ՀՀ-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի երկրորդ նիստը:
ՀՀ ԱԳՆ փոխանցմամբ՝ խորհուրդը վերահաստատել է Հայաստանի եւ Եվրամիության հանձնառությունն արդյունավետորեն կիրարկելու Համապարփակ եւ ընդլայնված գործակցության համաձայնագիրը (ՀԸԳՀ):
Մեդիամաքսը հատվածաբար ներկայացնում է խորհրդի ընդունած համատեղ հայտարարությունը։
Դատական համակարգի բարեփոխում
Խորհուրդն ընդգծել է անկախ, արդյունավետ եւ հաշվետու դատական համակարգի կարեւորությունը, որը նպաստում է ոչ միայն մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, այլ նաեւ տնտեսական զարգացմանը եւ օտարերկրյա ներդրումների համար բարենպաստ բիզնես միջավայրին։
Խորհուրդը ողջունել է ներկայումս Հայաստանում համապարփակ դատական բարեփոխումների ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը` Հայաստանի սահմանադրությանը եւ միջազգային չափանիշներին համապատասխան։
ԵՄ-ն պատրաստակամ է հետագա աջակցություն տրամադրել արդարադատության բարեփոխման ռազմավարության հիման վրա համապարփակ դատական բարեփոխումների իրականացման համար։
Աշխատանքի ստուգման համակարգ
Խորհուրդը ողջունել է աշխատանքի ստուգման լիարժեք համակարգ ստեղծելու Հայաստանի մտադրությունը, որը կարող է ապահովել միջազգային չափանիշներին համախատասխան վերահսկողություն, ինչպես նաեւ հսկողություն աշխատանքային չափանիշների, իրավունքների եւ աշխատանքային պայմանների նկատմամբ:
Վիզաների ազատականացման երկխոսություն
Քաղաքացիների շարժունակությունը եւ մարդկանց միջեւ շփումները բարելավելու նպատակով ԵՄ-ն եւ Հայաստանը շարունակելու են քաղաքացիների շարժունակության խթանումը Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման եւ Հետընդունման մասին համաձայնագրերի միջոցով, ինչպես նաեւ պատեհ ժամանակին դիտարկելու են Մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը՝ պայմանով, որ լավ կառավարվող եւ անվտանգ շարժունակության պայմաններն ապահովվեն:
Հավելյալ 25 մլն եվրո
Խորհուրդը ընդգծել է, որ ԵՄ ավելի քան 160 մլն եվրոյի աջակցություն է հատկացրել Հայաստանին 2017-2020 թվականների համար: Արժեւորելով բարեփոխումների օրակարգին հետամուտ լինելու եւ ՀԸԳՀ արդյունավետորեն կիրարկելու Հայաստանի վճռականությունը՝ ԵՄ հավելյալ 25 միլիոն եվրո կհատկացնի Հայաստանին տրամադրվող աջակցության 2019թ. տարեկան գործողությունների ծրագրի շրջանակներում:
Խորհուրդն ընդգծել է այդ ռեսուրսների՝ հնարավորինս արդյունավետ օգտագործման անհրաժեշտությունը։
Հակամարտության ջրբաժանը
Խորհուրդը քննարկել է տարածաշրջանային եւ միջազգային հարցեր: ԵՄ-ն վերահաստատել է իր աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին:
ԵՄ-ն պատրաստակամ է աջակցելու հակամարտության ջրբաժանը հաղթահարելուն եւ ժողովրդներին խաղաղությանը պատրաստելուն ուղղված նախաձեռնություններին:
Սիրիայի հարցը
Հայաստանը հաստատել է իր մտադրությունը՝ շարունակելու տեղում Սիրիայի ժողովրդին մարդասիրական օգնություն տրամադրել, ինչպես նաեւ սերտորեն աշխատել բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ Սիրիայից Հայաստան տեղափոխված անձանց կենսապայմանները բարելավելու նպատակով: ԵՄ-ն հաստատել է, որ կշարունակի աջակցել Սիրիայի ժողովրդին ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս:
Իրանի հարցը
Իրանի հարցում ԵՄ եւ Հայաստանը վերահաստատեցին իրենց հավատարմությունը Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի ամբողջական եւ արդյունավետ շարունակական իրագործմանը:
Թուրքիայի հարցը
Թուրքիայի հարցում ԵՄ վերահաստատել է իր աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավմանը եւ շեշտել է երկու կողմերի` այդ գործընթացի մեջ առանց նախապայմանների ներգրավվելու անհրաժեշտությունը:
Հայաստանը վերահաստատել է Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ իր՝ վաղուց հայտնի դիրքորոշումը:

EU to increase financial assistance to Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The second Armenia-EU Partnership Council meeting has taken place today in Brussels, chaired by Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini.
Armenian MFA has said that the council reaffirmed the commitment of the EU and Armenia to implement effectively the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
Mediamax presents the key points of the joint statement that the parties have issued following the meeting.
Reforms in the judiciary
The council underlined the importance of an independent, efficient and accountable judiciary which contributes not only to the protection of human rights but also to a business environment favorable to economic development and foreign investment.
The Council welcomed the current efforts aiming at comprehensive judicial reform in Armenia in accordance with the Armenian Constitution and with international standards.
The EU stands ready to provide further support for comprehensive judicial reform based on a justice reform strategy.
Labor inspection system
The Council welcomed Armenia's intention to establish a full-fledged system for labor inspection, which can ensure due supervision and control of labor standards, rights and working conditions in line with international principles.
Visa-liberalization Dialogue
To improve the mobility of citizens and people-to-people contacts, the EU and Armenia will continue promoting the mobility of citizens through the Visa-facilitation and the Readmission Agreements and consider in due course the opening of a Visa-liberalization Dialogue, provided that conditions for well-managed and secure mobility are in place.
Additional EUR 25m
The Council recalled that the EU had earmarked more than EUR 160 million in assistance for Armenia for 2017-2020. In recognition of Armenia’s determination to pursue a reform agenda and to implement the CEPA effectively, the EU will allocate an additional EUR 25 million in the context of its 2019 Annual Action Plan of assistance for Armenia.
The Council stressed the need to make the best use of these resources.
The conflict divide
Finally, the Council discussed regional and international issues. The EU reiterated its support to the OSCE Minsk Group Co-chairs’ efforts aimed at finding a peaceful solution to the Nagorno-Karabakh conflict.
The EU stands ready to support initiatives aimed at overcoming the conflict divide and preparing populations for peace.
On Syria
Armenia confirmed its intention to continue providing humanitarian assistance to the people of Syria on the ground and work closely with all stakeholders for improving life conditions of persons who moved to Armenia from Syria. The EU confirmed that it will continue to assist Syrian people inside and outside Syria.
On Iran
On Iran, both the EU and Armenia remained committed to the continued full and effective implementation of the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA).
On Turkey
The EU reiterated its support for the normalization of Armenia-Turkey relations and stressed the need for both sides to engage in this process without preconditions. Armenia reiterated its long- standing position on establishing diplomatic relations with Turkey without preconditions.