Հայաստանի ԱԳՆ. Բրյուսելում կայանալիք հանդիպումը որեւէ մեկի դեմ ուղղված չէ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն ասել է, որ ապրիլի 5-ին Բրյուսելում Եվրահանձնաժողովի նախագահի, ԱՄՆ պետքարտուղարի եւ Հայաստանի վարչապետի նախատեսված հանդիպումը «նվիրված է լինելու առկա հարաբերությունների զարգացմանը եւ խորացմանը»։
«Հանդիպումն արժեքավոր հնարավորություն է քննարկելու Հայաստան-ԱՄՆ, Հայաստան-ԵՄ երկկողմ օրակարգերին, ինչպես նաև Հայաստան-ԱՄՆ-ԵՄ հարաբերություններին վերաբերող հարցեր։ Ակնկալում ենք բովանդակային քննարկումներ ունենալ մեր միջև առկա քաղաքական երկխոսության, տնտեսական, էներգետիկ ոլորտներում Հայաստանի կարողությունների զարգացման, Հայաստանի առջեւ ծառացած հումանիտար խնդիրների հասցեագրման շուրջ։ Որեւէ մեկի դեմ դրա ուղղված լինելու մասին պնդումները անտեղին, անհիմն և արհեստածին են», - ասել է  Անի Բադալյանը՝ Արմենպրեսի համար մեկնաբանելով պաշտոնական Բաքվի հայտարարությունները առաջիկա հանդիպման վերաբերյալ։
Նախօրեին Բաքվում մտահոգություն էին հայտնել, որ ապրիլի 5-ին կայանալիք Հայաստանի վարչապետի, Եվրահանձնաժողովի նախագահի եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի հանդիպման օրակարգում ներառված է Երեւանին ռազմական աջակցության հարցը։
«Շուրջ 30 տարի լինելով զինված ագրեսիայի, օկուպացիայի եւ էթնիկ զտումների զոհ՝ Ադրբեջանը երբեք նման անվերապահ աջակցություն չի ստացել ԵՄ-ից եւ ԱՄՆ-ից»,- ասել էր Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով ապրիլի 5-ին կայանալիք հանդիպումը։
«Մտահոգության մեկ այլ պատճառ է Ֆրանսիայի գլխավորած արշավը՝ ուղղված Հայաստանի ռազմականացմանը, որը ներառում է նոր խոստումներ՝ ավելացնելու ռազմական մատակարարումները, ներառյալ մահաբեր եւ հարձակողական զինատեսակները: ԵՄ անդամ մեկ այլ երկիր՝ Հունաստանը, վերջերս հայտարարություններ է արել Հայաստանի հետ ռազմական համագործակցությունը խորացնելու մասին։ Բացի այդ, Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի շրջանակներում Հայաստանին ռազմական օգնություն տրամադրելու ծրագրերը եւ հաղորդագրություններն այն մասին, որ ապրիլի 5-ի հանդիպումը ներառում է ռազմական բաղադրիչ, լրացուցիչ անհանգստության պատճառ են դառնում եւ խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղության կառուցելու ջանքերը», - ասել էր ադրբեջանցի դիվանագետը:

Armenian MFA: Upcoming meeting in Brussels not directed against anyone - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Spokesperson for Armenia’s Ministry of Foreign Affairs Ani Badalyan stated that the meeting of President of the European Commission, U.S. Secretary of State and Prime Minister of Armenia scheduled for April 5 in Brussels "is dedicated to strengthening of the Armenia-EU-US cooperation.”
“The meeting provides a valuable opportunity to discuss the Armenia-US, and Armenia-EU bilateral agendas, as well as issues on the Armenia-US-EU cooperation. We anticipate having substantive discussions on the political dialogue, the development of Armenia’s economic and energy capacities, as well as addressing humanitarian issues that Armenia is facing. The high-level meeting is aimed at developing and deepening our existing relations and is not connected with relations with third countries. Any allegations about it being directed against anyone else are irrelevant, baseless and fictitious,” Ani Badalyan said asked by Armenpress to comment on the statement of official Balu about the upcoming meeting.
Earlier, Baku expressed concern that the agenda of the upcoming April 5 meeting between the Armenian Prime Minister, the President of the European Commission and the U.S. Secretary of State includes the issue of military support to Yerevan.
“Having been a victim of armed aggression, occupation and ethnic cleansing for almost 30 years, Azerbaijan has never received such unconditional support from the EU and the US,” Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson Aykhan Hajizada said, commenting on the upcoming meeting.
“Another cause for concern is the French-led campaign aimed at militarizing Armenia, which also includes new promises to increase military supplies, including lethal and offensive weapons. Another EU member state, Greece, has recently made statements about deepening military cooperation with Armenia. In addition, plans to provide military assistance to Armenia under the European Peace Facility and reports that the April 5 meeting includes military components raise additional concerns and undermine peace-building efforts in the region,” the diplomat said.