Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Իրանի նորընտիր նախագահի հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Թեհրանում հանդիպել է Իրանի նորընտիր նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ:
ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն, երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ հայ-իրանական համագործակցության օրակարգը բավականին հարուստ է եւ վկայում է մի շարք խոշոր նախագծերի իրականացման մասին: Գոհունակություն հայտնելով Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ ձեւավորված ավանդական դարավոր բարեկամության վրա հիմնված փոխշահավետ համագործակցության բարձր մակարդակից՝ նախագահներ Սերժ Սարգսյանը եւ Հասան Ռոհանին ընդգծել են այդ համագործակցությունը նոր՝ ավելի բարձր հանգրվանի հասցնելու անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացի ներկա վիճակին:
Սերժ Սարգսյանը եւ Հասան Ռոհանին ջերմությամբ են հիշել ազգային անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների մակարդակով իրենց հանդիպումները եւ պատրաստակամություն հայտնել նույն ոգով աշխատել հայ-իրանական համագործակցության խորացման ուղղությամբ:

Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan met with newly elected President of Iran Hassan Rouhani in Tehran today.
The Armenian presidential press service reports that the two Presidents discussed a broad scope of issues related to both bilateral and multilateral relations.
The sides stressed that the agenda of Armenia-Iran cooperation is rather rich and indicates implementation of a number of major projects. Expressing the content over high-level cooperation between Armenia and Iran based on the traditional long-centuries friendship, Presidents Serzh Sargsyan and Hassan Rouhani stressed the necessity of bringing the cooperation into a new higher level.
The sides also touched upon regional issues particularly the current state of negotiations process of the NK conflict.
Serzh Sargsyan and Hassan Rouhani were happy to recall their meetings as Secretaries of National Security Councils and expressed the readiness to work toward deepening of Armenia-Iran cooperation with same efforts.