Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է Իրանի նորընտիր նախագահի հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Թեհրանում հանդիպել է Իրանի նորընտիր նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ:
ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության համաձայն, երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարաբերություններին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ հայ-իրանական համագործակցության օրակարգը բավականին հարուստ է եւ վկայում է մի շարք խոշոր նախագծերի իրականացման մասին: Գոհունակություն հայտնելով Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ ձեւավորված ավանդական դարավոր բարեկամության վրա հիմնված փոխշահավետ համագործակցության բարձր մակարդակից՝ նախագահներ Սերժ Սարգսյանը եւ Հասան Ռոհանին ընդգծել են այդ համագործակցությունը նոր՝ ավելի բարձր հանգրվանի հասցնելու անհրաժեշտությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացի ներկա վիճակին:
Սերժ Սարգսյանը եւ Հասան Ռոհանին ջերմությամբ են հիշել ազգային անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների մակարդակով իրենց հանդիպումները եւ պատրաստակամություն հայտնել նույն ոգով աշխատել հայ-իրանական համագործակցության խորացման ուղղությամբ:

Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян встретился сегодня в Тегеране с новым президентом Ирана Хасаном Рухани.
Согласно сообщению пресс-службы главы армянского государства, лидеры двух стран обсудили широкий круг вопросов как двустороннего, так и многостороннего характера.
Собеседники подчеркнули, что повестка армяно-иранских отношений достаточно богата и является свидетельством реализации ряда крупных проектов. Серж Саргсян и Хасан Рухани подчеркнули необходимость поднятия традиционного и взаимовыгодного сотрудничества на новый еще более высокий этап.
Собеседники обратились также к региональным проблемам, в частности, к текущему этапу переговоров по карабахскому урегулированию.
Серж Саргсян и Хасан Рохани с теплотой вспомнили свои встречи на уровне секретарей советов национальной безопасности и выразили готовность в том же духе работать в направлении углубления двусторонних связей.