ՀՀ նախագահը որոշում է կայացրել Ռուսաստանի ճնշման ներքո, ասել է Եվրախորհրդարանի կոմիտեի նախագահը - Mediamax.am
5019 դիտում
ՀՀ նախագահը որոշում է կայացրել Ռուսաստանի ճնշման ներքո, ասել է Եվրախորհրդարանի կոմիտեի նախագահը
Էլմար Բրոքը
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի նախագահ Էլմար Բրոքը հայտարարել է, որ Մաքսային միությանը անդամակցելու մասին որոշումը Հայաստանի նախագահը կայացրել է Ռուսաստանի ճնշման ներքո:
Ազատություն ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում Էլմար Բրոքը, մասնավորապես, ասել է.
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանը գտնվում է Ռուսաստանի աննկարագրելի ճնշման ներքո` Ադրբեջանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա բարդ իրավիճակի պատճառով:  Հայաստանի նման փոքր երկրին շանտաժի են ենթարկել նման որոշում կայացնելու համար: Շատ ցավում ենք, բայց իրավականորեն անհնար է միաժամանակ լինել եւ՛ Մաքսային միության անդամ, եւ՛ Ասոցացման ու Ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագիր  ունենալ Եվրոպական Միության հետ»,- ասել է գերմանացի խորհրդարանականը:
«Անցած մի քանի տարիների ընթացքում ես քննարկումներ եմ ունեցել Հայաստանի նախագահի հետ եւ կարող եմ պատկերացնել, որ Ռուսաստանի կողմից գործադրված ճնշումն իր դերն է խաղացել այս հարցում: Շատ կարեւոր է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորվի այնպես, որպեսզի փոքր երկիրը կարողանա լուծում գտնել Ադրբեջանի հետ եւ հաղթահարել խնդիրները տարածաշրջանում: Եվրամիությունը պետք է առավել մեծ հետաքրքրություն ցուցաբերի այս սառեցված հակամարտության կարգավորման գործում»,- նշել է Էլմար Բրոքը:

Президент Армении принял решение под давлением России, заявил глава комитета Европарламента - Mediamax.am
5056 просмотров
Президент Армении принял решение под давлением России, заявил глава комитета Европарламента
Эльмар Брок
Ереван /Медиамакс/. Глава комитета по иностранным делам Европейского парламента Эльмар Борк заявил, что президент Армении принял решение о присоединении к Таможенному союзу под давлением России.
В интервью радио «Свобода» Эльмар Брок, в частности, заявил:
«Мы знаем, что Армения находится под неописуемым давлением России из-за тяжелой ситуации с Азербайджаном и Нагорным Карабахом. Такую маленькую страну, как Армения, подвергли шантажу для принятия такого решения. Мы очень сожалеем, но с правовой точки зрения невозможно одновременно быть членом Таможенного союза и иметь соглашение об Ассоциации и Зоне свободной торговли с ЕС»,- заявил немецкий парламентарий.
«За прошедшие несколько лет я проводил обсуждения с президентом Армении и могу представить - какую роль сыграла Россия в принятии этого решения. Очень важно, чтобы карабахский конфликт был разрешен таким путем, чтобы маленькая страна смогла найти решение с Азербайджаном и преодолеть проблемы в регионе. Евросоюз должен проявить большую заинтересованность в разрешении данного замороженного конфликта»,- сказал Эльмар Брок.